FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW 8 Serisi de yeniden geliyor

24 Mayıs 2013 22:02
BMW 8 Serisi de yeniden geliyor
Tweet It! Facebook

“BMW'nin yeni 7'leri için ilk işaret, 21. Yüzyılın 8-Serisi fikri olarak gösteriliyor... Gran Lusso V12 Coupé konseptini bir başyapıt yapabilmek için Pininfarina'dan "yardım" alınmış!..”

BMW ve Pininfarina bir araya gelirse, bir otomotiv şaheseri ortaya çıkmaz mı?.. 

Gran Lusso Coupé, her ne kadar 24 yıl öncesinin E31 BMW 8 Serisi'ni hatırlatsa da, aslında Mercedes-Benz yeni S-Klasse'nin karşısına belirlenen tarihten çok önce çıkmak zorunda kalan yeni 7-Serisi hakkında fikir veriyor!..

BMW Grubu'nun sponsorluğunda düzenlenen Como gölü kıyısındaki Villa d'Este'te her yıl düzenlenen Concorso d'Eleganza antika otomobil buluşmasında sergilenmek üzere hazırlanmış olan bu büyük Coupe konsepti, aynı zamanda Pininfarina ile BMW'nin modern zamanlardaki ilk buluşmasını temsil ediyor.

Geçtiğimiz yıl aynı ortamda Z4 Zagato Coupe sahne aldıktan sonra tüm dünyadan toplanan müthiş ilgi, bu yıl da Bayerische Motoren Werke'nin sert stiline yumuşak İtalyan dokunuşunun yeniden nasıl olabileceğini merak ettiriyordu… O sebeple Pininfarina'ya verilen iş tanımında "en büyük keyif" yazıyordu…

1989 ve 1999 yılları arasında üretilmiş V12 motorlu 8'lerin 21. Yüzyıl versiyonunun neye benzeyeceği, büyük bir soru işaretiydi…

BMW Pininfarina Gran Lusso V12 Coupé, aslında Bentley Continental GT'lere rakip olabilecek, 6 Coupe'lerden daha büyük bir "lüks" olarak hazırlanmış… Geleceğin 7-Serisi'nin iki kapılı formuna işaret eden konsept, gerçekten çok şık!..

Bir "High-End Coupe" olarak yeni nesil 8-Serisi'nin bu konsept şekliyle, geleceğin sadece elektrikli otomobillerden oluşmayacağı, gelecekte tutku dolu geleneksel süper modellere de "yer" olduğu vurgulanıyor!..

7-Serisi için bu Coupe fikri, şimdilik, 760Li'deki 544 HP'lik 6.0 lt Turbo motor ve arkadan itiş geometrisini taşıyor. 

Kabin içinde ise, güncel 7 ve 5 serilerinin konsol tasarımından büyük bir fark görülmezken, Pininfarina'nın çok özel şıklığı ilk bakışta beğeniliyor...
Bu arada BMW Gran Lusso konseptinde kullanılan ahşabı Pininfarina, Legno Riva isimli şirketten 1920'lerde Yeni Zelanda'daki bataklıklarda bulunan 48.000 yaşındaki antik Kauri ağaçlarından elde ettiği söyleniyor...

Etiketler: BMW Pininfarina V12 Gran Lusso luxury Coupe lux lüks Como Villa d'Este Concorso d'Eleganza antique design tasarım German Deutsch Italian

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..