FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

LED sonrası Lazer

02 Ocak 2014 22:13
LED sonrası Lazer
Tweet It! Facebook

“HID ve ardından LED derken, artık Lazer farlar dönemine giriyoruz. Audi ve BMW, şu an için bu teknolojinin öncüsü gibi gözekseler de, bu yeni "ışık"ın arkasından yine Automotive Lightning, çıkacak gibi...”

Otomobilde farlar, yeni otomobilin gözleri, ne kadar güzel ve parlaksa, o otomobil de o kadar yakışıklı ve şık duruyor...
Markalar da, artık farlara, 50 yıl öncesindeki gibi yine "anlamlı" bakışlar vermeye başladılar. Hatta, gündüz farlarıyla bile kendilerini fark ettirmeyi başardılar...

Bu "iş"ten en karlı çıkan ise özellikle LED gündüz farlarının en büyük tedarikçisi "AL" diye bilinen Automotive Lightning isimli Magneti Marelli'nin çatısı altındaki bir küresel otomotiv tedarikçisi oldu... Bosch ile ortak olarak kurulan ve sonra İtalyan yönetiminde ilerleyen "AL", şu anda Hella gibi efsaneleri bile yeni teknoloji fikirleriyle sollamayı başardı. Bu arada viraj içi aydınlatma fikrinin de "AL" patentli olduğunu hatırlatalım.
"AL"in yeni uğraşısı ise, lazer tekniğini otomotive kazandırmak... Yani, eğer Avrupa borsalarında oynayanınız varsa, şimdiden "AL" kağıtlarını toplamaya başlayın, derim... Çünkü, yakın geleceğin en çok para harcanak far "iş"i bu lazer!..
Şimdi, "AL"in öncelikle hizmet verdiği Alman premiyumlarının "lazer" yeniliklerine bir bakalım...

HID farların üstüne LED farlarını ortaya çıkararak büyük sükse yapan Mercedes-Benz’i şimdi “saf ışık” olan lazer ile Audi ve BMW bir kez daha sollamaya çalışıyor… Normal eski tip farlara göre beş misli daha parlak olan lazer ile, “gör ve görün” mantığında ciddi büyüklükte bir sürüş güvenliği adımı atılmış olacak!..

Las Vegas CES fuarıyla da ilk kez Audi, bir otomobile mavi lazer ışığı koyan marka oluyor. 

BMW ise i8’in opsiyonel farlarının lazer teknojili olacağını iki yıl önce duyurmuştu…

31 yıllık quattro geleneğinin 2016 model yılıyla birlikte yeni temsilcisi olacak olan Audi Sport konseptine konulan bu lazer teknolojisi, Matrix-LED farlarıyla lazer ışığının birleşiminde kullanılıyor. 

Çift farlı Sport quattro’nun “gözleri”nin içinde iki düz trapez şekilli cisim fark ediliyor. Dıştaki Matrix-LED’ler ile kısa huzmeli far için bir diyafram, içteki ise lazerli uzun far olarak görev yapıyor.

LED diyotlarından daha küçük olan lazer diyotlarının çapları ise sadece birkaç mikrometre!..

Mavi lazer ışınını bir sarı fosforlu kristal lensten geçirerek beyaz renkte yayılmasını sağlayan Audi, yolun en homojen aydınlatmasını gerçekleştirmek istiyor. 

LED uzun farlara göre iki misli daha uzağa erişen ve üç misli daha güçlü olan lazer “uzunlar” için, 500 metrelik bir menzilden bahsediliyor.

2014 yılında ilk kez yarış pistlerinde R18 e-tron quattro ile kullanılmaya başlanacak bu teknoloji, asıl normal yollara bir yıl sonra Sport quattro ile çıkacak. 

1984 yılında Almanya’nın en pahalı seri üretim Alman otomobili olmuş olan Audi’nin orijinal Sport quattro’su, gelecek yılın sonunda asfalta basarken, orijinali gibi köşeli, geniş, güçlü ve çok pahalı olurken, elbette bu lazer teknolojisi gibi en modern ve en pahalı far sistemini de üzerinde taşıyacak!..

560 beygir gücündeki standart V8 benzinli motoru ve şanzımanı arasındaki 150 beygir gücündeki elektrik motoruyla Sport quattro’nun 800 Nm’lik maksimum torku da, klasik kadran miliyle arka aksa da verilen tahrik ile dört teker çekiş sistemini maksimum performansa çıkarıyor. Modifiye bir 8 ileri Tiptronic şanzıman, hem V8 hem de elektrik motor bir arada çalıştığında 0-100 km/h akselerasyonu 3.7 saniyeye indirebiliyor. Maksimum hız ise 305 km/h’ye çıkabiliyor. Tümüyle elektrikli olarak 50 km menzile sahip Sport quattro konsepti, 14.1 kWh’lik bataryalarını priz elektriğiyle şarj ettirebiliyor. Teorik yakıt tüketiminin 2.5 lt/ 100 km ve emisyon değerinin de 59 gr/km olarak hesaplayan Audi, geleceğin dünyasının bu sportif otomobil kavramanı şimdi de bir lazer ışığı ekleyerek tamamlıyor.

Etiketler: Audi Sport quattro R18 e-tron lazer laser LED Matrix CES Laserlight BMW i8 Plug-In Hybrid electro elektrikli Automotive Lightning AL Magneti Marelli

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..