FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

En Son Discovery

07 Aralık 2013 13:51
En Son Discovery
Tweet It! Facebook

“Başta Discovery olmak üzere Land Rover, 2014 model yılı için tüm serisini en yüksek teknolojiler ile bir kez daha yeniledi!”

Safkan Land Rover olarak tarzını koruyan Discovery de daha sert bakışlı olarak "tazelendi"!..
İngiltere’de Bentley ve Aston Martin, İtalya’da Maserati ve Lamborghini, bugüne kadar hiç olmadığı gibi lüks SUV’lar hazırlıyorlar. Mercedes-Benz GL’sini, BMW X5’ini ve Cadillac Escalade’sini çok daha lüks ve teknolojik olarak yeniledi. Rolls-Royce bile bir SUV yapıp yapamayacağını değerlendiriyor. Çünkü, lüks otomobil pazarında artık en ekstrem donanımların yanında, en büyük gövdelerin içinde “salon konforu” da talep ediliyor…

Arazi kabiliyetli en lüks SUV’ların lider üreticisi Land Rover da, yıllarca Lincoln ve Cadillac ile Lexus, Infiniti ve Acura gibi lüks Amerikan SUV’larının karşısında yegane İngiliz olarak duruyordu. BMW ve Mercedes hariç kendine has stiliyle “tek” lüks SUV idi. Fakat, artık ultra lüksler de bu pazara girmek üzereler. Hatta en sportif markalar bile hayatlarında ilk kez SUV yapmaya çalışıyorlar… Diğer yanda Porsche Cayenne ve Audi Q7 de, iri 4x4 pazarının lezzetini yıllar önce almışlar ve şimdi varyasyonlara yoğunlaşıyorlar. Tüm bunların karşısında Land Rover’ın artık tüm modelleriyle güncel ve yakın gelecekteki rakiplerine karşı göğüs göğüse savaşabilmesi gerekiyor…

Land Rover’ın lüks birimi Range Rover, yeni kasasına geçerken, aluminyum teknolojileriyle toplam ağırlığının yüzde 20’sini üstünden sıyırmıştı. Bu diete şimdi yürür aksamda devam eden büyük Range Rover, V6 dizel motorunu bir elektrik motorla destekledi ve ilk dizel/hibrid SUV’u ortaya çıkardı.

Diğer yanda 9 ileri otomatik şanzımanla ve yeni bir çekiş sistemiyle donanan 2014 model Evoque da, yakıt tüketimini yüzde 11.4 düşürdü. Yepyeni bir özellik olan Active Driveline da, Evoque sürprizlerinden. Range Rover Sport ise, sportiflikle ekonomiyi bir arada zirveye taşıyabilmek için SDV8 seçeneğini gün yüzüne çıkarırken, safkan Land Rover olarak tarzını koruyan Discovery de daha sert bakışlı olarak “tazelendi!..

2014 Discovery

Revize bir görünüm ile 2014 yılına girmeye hazırlanan Discovery, artık Land Rover’ın altındaki iki alt markadan biri oldu. Bir tarafta motor kaputunun önünde Range Rover yazılı seri, diğer tarafta da aynı yerde artık Discovery yazan seri… Freelander’ın üretimi artık biteceğine göre, onun yerine geçecek daha çok OffRoad’a yönelik özelliklere sahip daha küçük bir Land Rover’ın önünde de Discovery yazacak. “Baby” Discovery”ye daha çok var!.. Fakat, büyük Discovery’deki yenilemenin bu yöne doğru olduğunu tahmin ediyoruz… Yani geleceğin kompakt Land Rover’ının tarzına doğru değişiklikleri görüyoruz. Güçlü şeritlerle LED gündüz ışıkları, yeni ön tampon ve panjur, yepyeni bir 8 ileri şanzımana bağlanmış 256 HP’lik SDV6 dizel motor ve emisyon oranlarının azaltılarak CO2 ile paralel vergilerin hesaplandığı ülkelerde daha ekonomik fiyat, 2014 Discovery’nin farklılıkları…

Bu yeni şanzımanla Zürih’ten Fransa’ya yaptığımız yüksek hızlı otoban sürüşünde, ilk fark ettiğimiz, Discovery’nin artık bir büyük Range Rover konforunda vites değişimlerini neredeyse hiç hissettirmeden ilerlemesiydi. Fakat, arazi kabiliyetlerini sınamaya giriştiğimizde, bildiğimiz ve alıştığımız 4x4 ustalığından da hiç ödün vermemeye devam ediyordu. Direksiyon, normal binek otomobillerden yine çok farklı şekilde yavaş çalışıyor ve OffRoad için gerekli olacak fazla tur gerektiriyordu. Elbette, 2010 yılından bu yana aynı gövdeye sahip olan Discovery’nin yenilenmesinde konfor ve pratiklik de, yine geri plana atılmamıştı. Çok daha pahalı görünen yeni kabin içi ve daha zengin duran dış görünüm ise cabası… Hatırlatmakta fayda var: 2.7 litrelik eski V6 dizelin yerinde artık 245 HP’lik 3.0 lt TDV6 bulunuyor.*

*Yeni Discovery yazısı, 18 Kasım 2013 Auto Show dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Land Rover Discovery 2014 TDV6 SDV6

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..