FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Zeka ve Duygu

16 Mart 2014 15:29
Zeka ve Duygu
Tweet It! Facebook

“Yanında 440 tasarımcıyla birlikte Mercedes-Benz’in günümüzü ve geleceğini şekillendiren Prof. Gorden Wagener ile yeni S-Klasse Coupe ve 5 “yıldızlı” tasarımı konuştuk…”

Muhteşem bir CL serisinin ardından şimdi S-Klasse Coupe’ye geçiyorsunuz?.. Neden?..
Belki de çok daha güzel olduğu içindir…
Fakat, markanın içinde de çok tartışıldı… C-Coupe ve E-Coupe’nin ardından bir S-Coupe yapmak, mantık gereğiydi… Müşterilerin daha kolay tercih yapabilmeleri için… Diğer yanda S-Klasse’nin kendisi tek başına bir marka!.. CL’in S-Klasse Coupe dönüştürülmesi, bir avantaj… Bugüne kadar üretilmiş en güzel S-Klasse Coupe ortaya çıktı… CL’ler de, aslında her zaman S-Klasse’lerin Coupe’leriydi… Şimdi artık doğru isimlendirme başlıyor.
Bu büyük Coupe’ler, Mercedes-Benz tarihininin zaferlerini oluşturdular. Benim için de şimdi yeni bir zafere imza atmak, onur verici… Üstelik geleceğe cesaretle bakan, yeni A ile başlamış bir tasarımı ortaya çıkararak…
Eski A’lerden yeni A-Klasse’ye olan değişimden çok daha radikal bir değişiklikle önceki CL’den bu S-Klasse Coupe’ye geçiş sağlandı!.. Dünya süper otomobiller ligininin zirvesine çıkıldı!.. 

O zaman S-Klasse Coupe’de dizel motor kullanılmayacağını anlıyoruz?!..
Sadece V8 ve V12 olacak!.. 500 ve 600’ün ardından 63 ve 65 AMG’leri olacak!..

Yani, tepenin zirvesi?!..
Evet, bu en pahalı otomobilimiz! Göründüğü gibi de gidecek olan bir model!.. Sesiyle ve performansıyla da, çok özel bir araç!.. Tasarladığımız en güzel Mercedes’lerden biri!..

Eskiden küçük Mercedes’ler en büyük Mercedes’lere benzemeye çalışırlardı… Şimdi ise en büyüklerin bile en küçük Mercedes’lere benzemeye başladıklarını fark ediyoruz… Yeni büyük S’in bile küçük A’ları andırdığını doğru mu görüyoruz?..
Öncelikle, Mercedes, Mercedes gibi görünmeli! Önceki nesillerde köşeliler ile yuvarlaklar aynı aile içinde farklılık oluşturuyordu… Benim görevim, modelleri birbirlerine yaklaştırmak… Fakat, Rus Matruşka bebekleri gibi, boy boy ikizler yaratmamalıyız…

A’lar, biraz vahşi ve daha genç… Yüzde 50’dan daha fazla yeni müşteri ve ortalama 30 yaş ile markamıza sadece bu yeni A için geldi… CLA ile ise yüzde 80’den fazla yeni müşteri kazandık… Yani, görev tamamlandı!.. Fakat, yeni S-Klasse’de sunum aslında çok daha farklı… Gövde üstündeki çizgileri olabildiğince azalttık… Radyatör önünde büyük yıldızlı SLS veya E-Coupe’nin sportif yüzüyle kaputun üstünde yıldız olan lüks yüzümüzü bir araya getirmeye çalıştık… Mercedes kimliğimizi oluşturan tüm elementleri koruduk… Fakat, bu sefer sadeliğe önem verdik… Seksi, yüksek teknolojili, zamana meydan okuyan, temiz çizgilerle aslında zıtlıkları kaynaştırdık… Aslında tüm bunlar bizim markamızın karakteri!.. Her zaman Gottlieb Daimler çok şık bir marka, Carl Benz çok akıllı bir markaydı… Zeka ve duyguları birleştirmek, Mercedes’tir!.. Biz buna modern lüks diyoruz… S-Klasse Coupe’nin taşıdığı tek çizgi gibi, saf ve temiz tasarımı büyük modellerde vurgularken, küçük modellerde artık biraz şımarıyoruz!.. fakat, yine de sektördeki en temiz tasarıma sahip marka olduğumuzu söylemeliyim… Güzellik de, temiz ve saf olmakla olmuyor mu?.. İnsanların hoşuna giden de, bu!..

Peki, hep bahsettiğiniz Avant-Garde de nedir?..
Herkesin anlayacağından çok daha öte, çok daha ileri bir tasarım için Avant-Garde diyoruz… Ancak, ne kadar Avant-Garde olarak genel beğenilerden “uzaklaştığınız” da tehlikeli olabilir… Ortalamanın çok da ötesine gitmemek gerek… Araştırmalar, bizim çoğunlukla sınırları aştığımızı gösteriyor… Müşteriler bizi arkadan takip ediyorlar… Rakiplerin de 3 ila 5 yıl ilersinde tasarımlarla ilerliyoruz… Avant-Garde olmak, o sebeple çok kötü değil!.. O sebeple yeni modellerimiz yollara çıkınca önce tam olarak anlaşılmıyorlar… Sonradan kabul görüyorlar… Benim için; heyecanı korumak, Avant-Garde’tır!..

S-Klasse Coupe’yi nasıl tanımlarsınız?..
Bu bir Grand GT’dir!.. Sade duruşunun altında fazlasıyla sportif ve belki agresif ayrıntılar gizli… Kaslı kıvrımları ve atak duruşu tek bir çizgi içinde bütünleştirebildik. Fakat, yeni C-Klasse’nin Coupe’sinde ise daha belirgin bir sportiflik fark edeceksiniz…

Geleceğin SUV’ları da bu çizgiye girecekler mi?..
GLA ile başlayan, yeni SUV görünümünde devam edeceğimizi söyleyebilirim. GLK’nın köşeli duruşuna veda edeceğiz!.. Fakat, alt yapının sertlik ve sağlamlığı, tasarımda da hissedilecek!..

Ortak platform, tasarımdeki farklılaşmayı zorlaştırır mı?..
Ortak platform kullanımı, otomotivde karlılık için bir şarttır… Fakat, modeller arasındaki farklar, tasarımla ortaya çıkabilmeli!.. Çok güçlü bir marka kimliği için ürünlerin birbirine benzemesine dikkat edilir. Ancak, her ürünün kendi karakteri ve şekli de olmalı…Farklı segmentlerdeki modellerin birbirlerine çok benzemeleri ise, bir sorundur!.. Bu aşılabilirse, başarı ortaya çıkar!..

CLA veya CLS gibi dört kapılı Coupe formlu modellerin arka koltuklarındaki darlık ve basıklık, ne kadar doğru?..
Evet, uzun boylular için bir problem… Fakat, bunlar 4 kapılı Coupe modeller… Hiçbiri bir gerçek sedan değil! Arkaya yerleşmek bir limuzin kadar kolay değil, ancak bunların çok daha güzel göründüğünü itiraf etmeliyiz!.. Farklı olmak için, katlanmak gerek!..

BMW 4-Serisi GranCoupe gibi bir C-Klasse seçeneği olacak mı?..
Hayır. CLA , müşterilerimiz için yeterli… BMW ile çok farklı bir model çizgimiz var… Bizim E-Cabrio ve E-Coupe modellerimizin karşısında seçenekleri yok… Ve S-Klasse Coupe’nin belki bir Cabrio’su da gelecekte olabilir!..

*Bu söyleşi, 10 Mart 2014 Auto Show dergisinde de yer almıştır...

Etiketler: Mercedes Daimler Benz Mercedes-Benz design dizayn tasarım Gorden Wagener Professor profesör Prof S-Klasse S-Class Coupe C-Klasse C-Class C serisi yıldız star CL

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..