FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Bohr'suz Bosch

04 Temmuz 2013 16:15
Bohr'suz Bosch
Tweet It! Facebook

“Otomobilleri artık sürücüsüz gitmeye doğru geliştiren Robert Bosch'un otomotiv patronu Bernd Bohr, BOSCH'un CEO'luğuna adayken, emekli olmaya karar verdi.”

Alman otobanlarınının meraklısıyız!.. Alman mühendisliğinin hayranıyız!.. Alman otomobillerinin de hastasayız!.. 

Peki, Almanları bu kadar güvenilir olmalarının sırrı nedir?.. Bosch desek?!.. Evet, 2012 yılında 4 binden fazla patent alan, 4.8 Milyar Euro Ar-Ge bütçesi harcayan, otomobil markalarının can damarı en önemli parçalarını üreten, dünyanın en büyük otomotiv tedarikçisi Bosch, sadece Almanların değil, dünyanın en iyi otomobillerinin en yeni teknolojilerinin üreticisi…

Otomobillerin kendi başına park edebilmeleri, iBooster rejeneratif fren sistemleri, hibrid ESP sistemleri, ACC Stop&Go ESP 9 Premium sistemi, Stereo Video yaya koruma sistemi, elektronik debriyaj sistemi, sıkıştırılmış doğal gaz teknolojisi, elektrikli direksiyon sistemleri, selenoid dizel enjektörleri, hidrolik hibrid sistemler, 3D araç kamera sistemleri ve eMobility gibi ilklerle bizlerin şaşırtıldığı Bosch'un otomotiv sektörüne hediye edeceği en yeni teknolojilerinin anlatıldığı 61. Uluslararası Basın toplantısı geçtiğimiz hafta Bosch Ar-Ge merkezi Boxberg'te düzenlendi… Bizleri gelecekte hareket ettirecek güç aktarma organları, sıfır kaza yolunda araç iletişimi ve otonom araçlar, verimliliği ve güvenliği arttırmak için ağa bağlı araç sistemleri olarak üç farklı başlıkta en yeni ürünlerini gösteren Bosch, akıllı çözümleriyle geleceğin araçlarının, artık yollara çıktığını duyuruyordu.

Motorsiktletlerde bile akıllı ABS sistemleri döneminin başlatan Bosch'un asıl önemli başarısı ise aktif güvenlik ve sürücü destek sistemleri!.. Yola çıkan bir yayaya çarpmadan durabilen, ya da aracı yayanın etrafından "sıyıran" sistemler, artık kaza istatistiklerinin gerçekten azalmasını sağlayabilecek!..

Bosch'un dünya çapındaki yüzlerce tesisi arasında, Türkiye'deki fabrikalarının ise ayrı bir önemi var. Çünkü, enjeksiyon gibi çok hassas bir işçilik isteyen bir endüstriyel konu için, Bosch, Türkiye'ye güvenmiş. 

Son 10 yıldır Bosch Otomotiv Tedarik'in başındaki isim olan Bernd Bohr da, Türkiye'de önce sadece dizel enjektörlerle sınırlı olan üretime benzin enjeksiyon sistemlerini de kazandırmıştı. Tüm dünyadaki tesisleri maksimum karlılığa taşımış olan Bernd Bosch, 2011 yılında bile otomobil üreticilerine 40 Milyar USD'lik tedarik gerçekleşmesini sağlarken, Bosch'un CEO'luğu için de tek aday olarak gösteriliyordu. Fakat, henüz 56 yaşında olmasına rağmen, Avrupa'daki krize rağmen küresel karlılığı sürekli arttırabildiği aşırı yoğun geçen iş temposunun ardından bu hafta itibariyle aktif görevlerine veda ediyor. Aslında Bosch'un yeni CEO'su eski Ar-Ge patronu Volkmar Denner ile de rekabet etmek istemiyor… Gelecekte, Bosch'un yönetim kurulunda danışmanlık koltuğunda oturmaya devam etse bile, Bernd Bohr'un karizmasını ve iş bilgisini hepimiz arayacağız…

Önümüzdeki 10 yıl içinde şehir içinde otomobillerin kendi başlarına gideceğini müjdeleyerek görevini bırakan Bernd Bohr, Bosch mühendisliğinin ve kalitesinin rakipsiz olarak devam edeceğinin de altını çiziyordu!..

Son 10 yılın Bohr'lu Bosch'unun neler yaptığını hayranlıkla izledik! Bakalım, gelecek 10 yılda Bohr'suz Bosch neler yapacak?..

Bu yazım 24 Haziran 2013 tarihinde AutoShow AutomotiveInsider sayfasında da yayınlanmıştır...

Etiketler: Bosch Bohr teknik teknoloji tehnology future gelecek Zukunft auto car vehicle voiture

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..