Otomatik Sürüşe Doğru
Tweet It! Facebook
13 Temmuz 2013 01:00

Otomatik Sürüşe Doğru

“Kitt, gerçek oluyor! Bosch, otomotiv teknolojilerindeki tüm yeniliklerin, "elektronik şoför"de buluşması yönünde gelişmeye devam ettiğini açıkladı! Herşey sürücüsüz "Otomatik Sürüş" için!..”

Şu an için otobanların üzerinde, fakat çok yakında şehir içinde ve yakın gelecekte tüm dünya haritaları üzerindeki yollarda kendi başına gidecek otomobiller, geliştirilmeye devam ediyor. Fakat, nasıl bir otomobil binlerce parçadan oluşuyorsa, otomobillerin "elektronik şoför"leri de yüzlerce ayrıntıdan ve her biri kendi başına bir süper tekniğe sahip olan sensör, aktuatör, kontrol üniteleri, radar ve kamera sistemlerinden oluşuyor.

Bosch mühendisleri, adaptive cruise control ve şerit takip sistemini bildiğimiz fonksiyonlarını çok daha hassaslaştırıp, otomobillerin otobanlarda neredeyse sürücüsüz gidebilmelerine kadar ilerlemiş. 2020 yılında ise bu "elektronik şoför"lerin otobanlarda güvenle kullanılmaya başlayacağını ve otomobillerin donanım listelerine gireceğini söylüyorlar… 2023 yılında da "elektronik şoför"lerin şehiriçlerinde dolaşabileceğini de açıklamalarına ekliyorlar!..

Bosch, "otomatik sürüş" hayalini gerçekleştirmek üzere, otomobillerdeki tüm sistemlerin en güvenilir ve en doğru çalışan şekilde birleştirilmesi gerektiğini açıklarken, otomobillerin çok yakın vadede kazanacakları yeni fonksiyonların da, bu "elektronik şoför" başlığı altına yerleşeceğini belirtiyor. Otomobilin tüm sistemlerinin birbirine entegre olması gerektiği, adeta bir tekerlekli "akıllı" robotun oluşturulması gerektiğinden bahsediyorlar.

Bosch'un en büyük avantajı da, tüm bu sistemleri kendi başına ya da otomobil markalarıyla birlikte geliştirdiği için entegrasyonu diğer otomotiv tedarikçilerinden daha hızlı yapabilmeleri… 

"Elektronik şoför" konusunda Bosch'un fonksiyonları geliştiren Palo Alto mühendislik grubu ve sistemlerin geliştirmesinden sorumlu Abstatt mühendis takımı, 4 ayrı proses üzerinde yoğunlaşmışlar:

1- Havacılık endüstrisinde kullanılan orijinal  metodların, otomobillerin trafiğinde en verimli şekilde güvenlik ve kullanılabilirlik olarak aktarılması…

2- Aracın çevresini çok daha hassas ve 3 boyutlu olarak tanımlayabilecek yepyeni bir sensörler kavramının oluşturulması…

3- Çift veri yolu sistemleriyle ve anlık sensör datalarının kesintisiz takibiyle oluşturulacak sanal "çevre" için elektronik alt yapının hatasız çalışması…

4- Otomobilin çevresini gösterecek haritaların, çok daha ayrıntılı bilgiyle 10 santimetreye kadar hassaslaştırılabilmesi… Hatta bunların saatlik veya dakikalık bazda güncellenmesi…

Elbette, böyle dakikada bir güncellenebilecek yol bilgileri için, otomobillerinin kendi aralarında çevreleriyle ilgili anlık olarak veri paylaşımında bulunabilmesi gerekiyor!.. Örneğin, yolun bir anda kayganlaşması, yanından geçilecek bir yol çalışması gibi verilerin, otomobilden otomobile aktarılabilmesi gerekiyor… 

Başka bir deyişle, "otomatik sürüş", bir "sürüş iletişimi"dir!.. Otomobillerin geleceğindeki fonksiyonların çok büyük çoğunluğu, araçtan araca iletişim ile ancak mümkün olabilir!.. Bir elektronik kavşak destek sisteminin çalışabilmesi için, önde akan trafikteki araçların en azından yarısının birbirleriyle veri paylaşıyor olması gerektiği de, Bosch mühendislerince anlatılıyor.

Fakat, hepsinden önce otomobilin gerçek sürücüsünün de, bu anlık verilerle şaşırtılmaması gerekiyor!.. Yol bilgileriyle dikkati çok fazla dağılmayacak sürücü, bu "otomatik sürüş"ü kontrol etmeli!.. Yönlendirebilmeli!.. Ancak minimum efor ile!.. Yani, sadece doğal sesiyle tüm bu "otomatik sürüş" fonksiyonuna kumanda edebilir, öndeki Head-Up ekrandan sadece gerekli bilgileri göz ucuyla takip edebilirse, "elektronik şoför"ün doğru yolda gittiğini denetlemiş olur!..

Kısaca, otomobil sürüşünün zorlanmadan, en basit, konforlu ve güvenli şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor! Otomobillerin aktif çalışan sürüş destek sistemleri gibi aynı efekte sahip bu "elektronik şoför" ara yüzleri, sürücü koltuğunda oturan gerçek kişi için otomobil kullanmayı kolaylaştırması gerekiyor.

İşte burada Bosch'un güç aktarma organları, elektrikli araçlar için tüm ürünler, hidrolik hibrit gibi en yüksek teknolojilerle hazırlanmış otomotiv tedariğinden en yeni sürücü destek sistemlerinin ve birbirleriyle iletişim ağı oluşturan araçlara yönelik Ar-Ge'sinin önemi ve değeri ortaya çıkıyor. Tümden tekile, tekilden tüme doğru tüm ayrıntıları araştırıp geliştiren ve otomobil markalarıyla paylaşan Bosch, geleceğin "elektronik şoför"ünü oluşturma yönünde hızla ilerliyor.

Bu görüşler, 1 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinde yer almıştır.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.