FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Brezilya Kupası

08 Temmuz 2014 02:05
Brezilya Kupası
Tweet It! Facebook

“FIFA Dünya Kupası’nı uzaktan izledik, fakat Brezilya otomobil pazarına lakından bakalım… Bu arada, Brezilyalıların otomobilleri nasıl sevdiğine en güzel örneğin Ayrton Senna olduğunu hatırlayalım...”

Gelişmekte Olan Pazarlar listesinde birinci sırada yer alan Brezilya, otomobil pazarında tüm üreticilerinin “en iyi yatırım ülkeleri” listesinde de birinci sırada!..

Neden mi?..

Cevaplar, aslında çok basit… Bizdeki “at avrat silah” muhabetti, nasıl “otomobil kadın futbol”a dönüştüyse, aynı muhabbet, onlarda da var!.. Sadece barlarda cafelerde değil bir doktora gittiğinizde bile, otomotivci olduğunuzu söylediğinizde, 10 dakika sağlığınız konuşuluyor, 50 dakika ise otomobil sohbeti yapılıyor…

Otomobilleri, futbol ve güzel kadınlar kadar seven bir millet… Yani bize hiç yabancı değil!..

Hatta, ünlü Brezilya “Carnival”inin “Car”ı bile otomobili hatırlatmıyor mu?..

90’lardan itibaren ithalat genişleyince Brezilya’daki motorlu araç parkı, 83 milyon adete çıkmış… Bundaki en büyük iki etken, Orta Sınıf Brezilyalıların gelir seviyelerinin son yıllarda yükselmeye başlamış olması ve ilk kez otomobil alacaklara bankaların düşük faizli otomobil kredilerini kolayca kullandırtmaları…

Böylece dünyanın en büyük dördüncü otomobil pazarı pozisyonuna ulaşan Brezilya, üretimde de tüm endüstrilerinin dörtte birini otomotive ayırmayı başarmış durumda. 

Bu arada yerli üretimin korunması için, ithalata sınır koyan Brezilya hükümeti, her fırsatta, ülkesinde araç satmak isteyen markaların orada üretim yapmaları gerektiğini, vurguluyor. 

Yeni modelleri kullanmayı çok seven Brezilyalıların, hızla inip çıkan döviz kurları yüzünden değişen fiyatlar ve “labirent” gibi karışık vergi sistemine rağmen yeni otomobil satın alma çabaları, Çinlilerin bile pazara ekonomik değil en pahalı modellerle girmelerine neden olmuş… Elbette, “güvensiz” Çinli gibi gözükmemek isteyen “sarı benizli” markalardan Chery bile, Brezilyalıların gönlünü almak için Sao Paolo yakınlarında 400 Milyon USD’lik bir üretim tesisi kurdu. Ki, Brezilya’nın ekonomik istikrarsızlığının bizdekinden farklı olmadığını belirtmeliyiz… Buna rağmen, Nissan’dan BMW’ye neredeyse her markanın yeni ve daha büyük Brezilya yatırımları söz konusu… Japonlardan Güney Korelilere, Hintli Tata, Mahindra ve Maruti’den pahalı Almanlara ve ekonomik İtalyanlara, herkes bu dev pazarda kendine bir yer edinmiş durumda… Fakat, kuzeyinden güneyine dokuz saat süren uçak yolculuğu kadar geniş topraklarda bayi teşkılatlarını en iyi yapılandıran, pastadaki büyük dilimleri kapıyor… Ancak, Brezilyalıların “kanına girebilen” onların sambasına ayak uydurabilenler de, sürpriz adetlere ulaşıp, pazarın zenginliği içinde coşabiliyor!..

Aynen, Dünya Kupası’nda gördüğümüz gibi; bazen küçük ülkelerin önemsiz gibi duran takımlarının, en güçlü ülkelerin takımların kabusu olabilmeleri, gibi…
 

Etiketler: Brezilya Brazil Brasil Fifa seksi FIFA samba futbol Hyundai sponsor otomobil araba pazar market BRIC BRIKT World Cup Tata Mahindra Chery Kia investment yatırım gol Fiat VW Senna

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..