FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Çılgın Minik Renault

24 Mayıs 2013 14:57
Çılgın Minik Renault
Tweet It! Facebook

“Renault 5 Turbo efsanesi yeniden başlıyor!.. Bu sefer 950 kg'da 320 HP ile Twin'Run konsepti!.. Bu minik Renault, Megane Trophy'nin bile pabucunu tavana atacak!..”

Modern bir Renault 5 Turbo'ya ne dersiniz?..
Üstelik, iki kişilik, ortaya yerleştirilmiş bir V6 3.5 lt motorlu!..
Megane Trophy çılgınlığından alınmış bu süper motorun 6.800 1/min devirde 320 beygir gücünde olması ve 4.850 1/min devirde 380 Nm maksimum tork sunması da büyük heyecan uyandırmıyor mu?..
6 ileri SADEV sequential bir şanzımanla ve sınırlı kaymalı bir diferansiyel ile tüm bu gücün arka tekerleklere verilmesi de, böylü küçük bir otomobilde başka bir "delilik" değil mi?..
0-100 km/h akselerasyonunu 4.5 saniyede tamamlayan Twin'Run, bu küçük boyuyla 250 km/h'lik sınırlandırılmış maksimum hıza bile kolayca ulaşıyor...

Bir düşünün, sadece 950 kg!..  Akslara ağırlığın 43:57 olarak dağılmasını sağlayan yürür aksamın üstünde fiberglas gövde panelleri ve tübüler şasinin yanında tavan,  ön splitter, çamurluklar ve arka hava giriş ve çıkışları karbon fiberden yapılmış...

Bir sonraki nesil Twingo, hatta onun 10 cm daha uzun 5 kapılı şeklinin tasarımı hakkında da fikir veren Twin'Run konsepti, 205'e 40 ön ve 245'e 35'lik lastiklerin takılı olduğu 18 inçlik jantlarıyla bile "topaç" gibi duruyor!..

Önde 6 piston, arkada 4 piston kaliperli ventile disklere sahip fren sistemi de, bu 3680 mm uzunluk, 1750 mm genişlik ve 1493 mm yüksekliğe sahip minik canavarı "zınk" diye durdurabilecek gibi görünüyor...

Elbette, tüm bu sürüş keyfininin maksimumda yaşanması için motor kısmının sadece bir pleksiglas panelle ayrıldığı kabin içinde yarış onaylı emniyet kemerlerine sahip tam sportif Sparco koltuklar, aluminyum pedal seti, kapı ve konsolda Alcantara benzeri bir süet döşeme, direksiyona çok yakın konumlandırılmış vites ve el freni kolları, yarış tipi direksiyonun tam arkasındaki yarış bilgisayarının da yer aldığı 5.5 inçlik bir LCD kumanda ekranı da Twin'Run konseptinde eksik bırakılmamış!.. Bu arada belirtelim, yakıt, yağ ve debriyaj basıncı da bu ekranda gösteriliyor... Yakıt sıcaklığı ve hararet de, Renault 5 Turbo'daki gibi bu ekrandan uyarılıyor...
Bu çılgın minik Renault'nun 71. Monaco Grand Prix'sinde tur atmasını ise, Renault'nun bambaşka bir şekilde "hava atması" olarak değerlendirebiliriz!..

Etiketler: Renault Turbo 5 Twin Run Twin'Run Trophy competition yarış minik cadde Monaco

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..