FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Citroen Numero 9

03 Şubat 2013 18:14
Citroen Numero 9
Tweet It! Facebook

“Citroen tasarım başlığında hep çok öndeydi... Günümüzde ise, DS serisi, rakiplerini solluyor!.. Numero 9 konsepti de, belki geleceğin DS9'u olarak, bunu kanıtlıyor.”

Asırlık marka Citroen, tüm tarihi boyunca hep çok farklı tasarımlar ile karşımıza çıktı… Fransızların son zamanlarda en çok konuşulan dizaynı ise, Numero 9 denilen bir konsept olmuştu…

Çin gibi lükse düşkün ülkeler ile ana üs Fransa'da da yolların en büyük Fransızı olma iddiasıyla hazırlanan bu Citroen için öngörülen gerçek isimin, DS9 olacağı tahmin ediliyor!..

İngiliz sportif lüks limuzin geleneği bir Shooting Brake gibi duran Numero 9, çok uzun kaputunun altında ise çok da büyük olmayan. fakat, 225 beygir gücünde bir 1.6 THP benzinli motor saklıyor… 275 Nm maksimum torklu bu motor, aslında geleceğin DS9'unun hibrid sisteminin bir parçası olarak öncelikle ön tekerleklere tahrik veriyor. Arkada ise bir lithium-ion batarya ile beslenen arka tekerleri çeviren 70 beygir gücünde bir elektrikli motor daha var.

İlk 50 km'yi tümüyle elektrikli olarak çevreye sıfır gram zararlı gaz salarak geçebilen Numero 9 konseptinde içten yanmalı motor batarya boşalmaya başlarken çalışmaya başlıyor. 100 km'ye de tümüyle elektrikli olarak 5.4 sanide tırmanabilen Numero 9, 244 km/h'lik maksimum hıza ise öndeki gerçek motoruyla ulaşabiliyor… Bu kombinasyonda ekonomik kullanım sağlanırsa, yakıt tüketimi 100 km'de 11.7 litreye kadar düşen büyük Citroen'in karbondioksid emisyon değeri ise 1 km'de 39 gram olarak açıklanıyor…

Citroen'in DS serisinin günümüze kadar nasıl geliştiğini ise, sanıyoruz, en iyi şekilde bu video anlatıyor!..

Etiketler: Citroen design dizayn DS DS9 lüks lux hybrid hibrid konsept concept Çin french Fransa Fransız

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..