FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Corps à Corps

08 Aralık 2013 04:46
Corps à Corps
Tweet It! Facebook

“İki eskrimci birbirine çok yakın duruma geldiğinde, vücut teması varsa, bu duruma “kor a kor” (corps à corps) denir. Yeni Range Rover Sport da, olası SuperSport SUV rakiplerine karşı, şimdiden kılıç kuşanıyor!..”

Range Rover Sport, sportiflikle ekonomiyi bir arada zirveye taşıyabilmek için SDV8 seçeneğini gün yüzüne çıkarıyor!..

Geçtiğimiz ilkbaharda Daniel Craig tarafından gösterilen Range Rover Sport’ta şimdi SDV8, yani 339 HP’lik 4.4 litrelik twin turbo dizelin zamanı geldi.

Belki de, Range Rover Sport’ların arasında en çok tercih edilecek olan bu “süper” dizel Sport, 0-100 km/h hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlayabilse de, halen bir Porsche Cayenne kadar hızlı değil. Fakat, yine de çevik ve etkili bir sürüş sunan Sport, SDV8 ile şimdi çok keyifli hırıltılar çıkaran bir sese de sahip olmuş.

Aslında tüm Range Rover’ların geçmişten günümüze V8 geleneğine tam uyan bu Sport, elbette, benzinli SuperCharger’lı V8 şekline göre yarı yarıya daha az tüketiyor. Ancak, SDV8’lerin sadece Autobiography Dynamic paketiyle birlikte sunulacağını, tümüyle adaptif suspansiyon ve aktif anti-roll kontrol sistemlerinin bu yüksek performans dizeline bir spor otomobil dinamizmi kazandıracağını söyleyelim.

Böylece daha iyi bir yol tutuşa sahip olan ve yüksek motor gücünü keyifle yaşatan Range Rover Sport, bu büyüklükteki bir araç için, bizce fazlasıyla atik!.. Rakiplerinin karşısında “sessiz” kalmayacak olan bu süper dizel Sport’un göz yaşartan başka bir özelliği ise, yüksek fiyatı!..

İngiltere’de Bentley ve Aston Martin, İtalya’da Maserati ve Lamborghini, bugüne kadar hiç olmadığı gibi lüks SUV’lar hazırlıyorlar. Mercedes-Benz GL’sini, BMW X5’ini ve Cadillac Escalade’sini çok daha lüks ve teknolojik olarak yeniledi. Rolls-Royce bile bir SUV yapıp yapamayacağını değerlendiriyor. Çünkü, lüks otomobil pazarında artık en ekstrem donanımların yanında, en büyük gövdelerin içinde “salon konforu” da talep ediliyor…

Arazi kabiliyetli en lüks SUV’ların lider üreticisi Land Rover da, yıllarca Lincoln ve Cadillac ile Lexus, Infiniti ve Acura gibi lüks Amerikan SUV’larının karşısında yegane İngiliz olarak duruyordu. BMW ve Mercedes hariç kendine has stiliyle “tek” lüks SUV idi. Fakat, artık ultra lüksler de bu pazara girmek üzereler. Hatta en sportif markalar bile hayatlarında ilk kez SUV yapmaya çalışıyorlar… Diğer yanda Porsche Cayenne ve Audi Q7 de, iri 4x4 pazarının lezzetini yıllar önce almışlar ve şimdi varyasyonlara yoğunlaşıyorlar. Tüm bunların karşısında Land Rover’ın artık tüm modelleriyle güncel ve yakın gelecekteki rakiplerine karşı göğüs göğüse savaşabilmesi gerekiyor…
OffRoad kapasitesinin neredeyse sınırsız olması, gösterişli tasarımı ve tüm lüks donanımıyla kullanıcısını kesinlikle memnun edecek olan Range Rover Sport SDV8’in direksiyonuna geçmenin de elbette bir bedeli olması gerekiyor!.. Önceki Range Rover Sport V8 dizelin 2007’den beri nasıl tercih edildiğini hatırlarsak, o Jaguar kökenli motorun yerine bu “süper” dizelin nasıl daha fazla ilgi göreceğini tahmin etmek hiç zor değil.

*18 Kasım 2013 Auto Show'da da yayınlanmıştır. 

Etiketler: Land Rover Range Rover Sport lüks lux performans SDV8 dinamik dynamic Autobiography

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..