FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ders: CLA

11 Kasım 2013 22:07
Ders: CLA
Tweet It! Facebook

“CLA atağıyla Mercedes-Benz, Audi ve BMW ardındaki farkı kapatıyor!..”

Mercedes-Benz'in iki rakibi var! Biri BMW, diğeri Audi!.. Volvo da, bu kapışmaya girebilir, fakat o şimdilik, model ofansında Almanlar kadar etkili değil. 

CLA ile kompakt premium satışlarını ikiye katlayan Mercedes-Benz, 1 Serisinde sedanı olmayan BMW ve A3 sedanı çok geç yollara çıkaran Audi karşısında zemin kazandı!..

Mercedes-Benz'in 2012 ile 2013 aynı dönemlerdeki küresel satışları yüzde 16 yükselirken, rakiplerinin yükselişlerini de sollayabildi…

Her üç Alman "lüks"ü, bu yıl rekor adetlerde satış gerçekleştireceklerini açıklarken, müşterileri de CLA gibi modellerle "ilk bakışta aşık eden" tasarımlarla kendilerine bağlamak istiyorlar. BMW de 4 Serisiyle, müşteri çalmaya çalışıyor. Audi ise A3 Sedan ile satış adetlerinde zirveyi değiştirmeye çalışıyor. Son yıllarda BMW'nin premium otomobil satışlarındaki liderliğini ele geçirmek isteyen ve ekonomik modellere konsantre olan Mercedes-Benz ve Audi, 4 Serisiyle ekonomik bir seçenek oluşturamayan BMW'yi yakalayacaklar gibi…

Özellikle CLA ile kuvvetli bir kuyruk rüzgarı yakalayan Mercedes-Benz, tüm model yelpazesindeki yeniliklerle de kendini baştan aşağı "tazelemiş" oldu!.. Yeni S'in ardından yeni C de, bu dinamizmi çoğaltacak!.. Özellikle, yeni A ve E ile satışların nasıl bir ivme kazandığı da ortada!.. Karlılığı da yükselen Daimler'in bu tempoyu artık kolay kolay bırakmayacağını tahmin edebiliyoruz!.. Ki, ilk 9 ayda 1.06 Milyon adeti de sollamayı başardılar!.. Rakipleri ile arasındaki farkı her geçen ay kapatan Mercedes-Benz, önce Audi'nin 2013 ilk 9 ay performansı 1.18 Milyonu yakalamak istiyor!..

CLA'sız ve A3 Sedansız BMW ise, ilk dokuz ayda 1.21 Milyon adet satışa ulaştı!.. Mercedes-Benz'in 4 Serili BMW'yi sollamak için yeni C'yi de daha fazla bekletmeden yollara çıkarması gerekiyor.

Avrupa'da halen istenildiği gibi yükselmeyen pazar hacmi nedeniyle Çin, ABD ve Güney Amerika'daki satışlarına büyük önem veren "Üç Zengin Alman", büyük adım atabilmek için Gelişmekte Olan Pazarların ihtiyaçlarını daha fazla dikkate alıyorlar.

Belki de o sebeple, astronomik S-Klasse'nin çok altında CLA gibi saf Mercedes-Benz "kokan" modeller ortaya çıkmaya başladı. A ve yeni B de ve yeni gelecek GLA da, kompakt model satışlarındaki "yeni yıldız"lar… Fakat, gerçek Mercedes-Benz olan E-Klasse ile geçtiğimiz Nisan ayından beri gelişmiş pazarlardaki satışlarını yukarı doğru adeta "zıplatan" Mercedes-Benz, BMW"nin "taze" 3 Serisine olan yüksek ilgi seviyesini de yakalamak üzere…

Biraz geç yollara çıkan Audi A3 Sedanın performansını yıl sonunda daha iyi değerlendireceğiz, fakat BMW 4 Serisi'nin yüksek etiketinin karşısında bu kompakt Audi'nin adetlerde daha şanslı olacağını da öngörebiliyoruz…

 

Dünyanın artık en büyük pazarı olan Çin'deki üretim noktaları çoğaltıladursun; Mercedes-Benz'in son kozu olan GLA ve yeni C-Klasse'nin, Brezilya'daki yeni Iracemapolis fabrikasında 2016'dan itibaren üretilmeye başlanmasıyla kapasite sorunun da üstünden gelinmiş olacak ve adetlerde büyük bir artı gerçekleşecek!.. Bunun karşısında Audi de, A3 Sedan ve Q3 modellerini Brezilya'da üretmeye başlayacak. BMW ise, 2014'te üretime başlayacak yeni Brezilya fabrikasından (Santa Caterina) "gazlamaya" devam edecek!..

Elbette, küresel otomobil satışları her yıl yükseliyor. Fakat, "Üç Zengin Alman"ın satış grafiği daha dik yükseliyor. Bunun anlamı, "Üç Zengin Alman", diğer volüm markalardan pazar payı kapıyor!.. 

Şifre ise, kompakt seçenekler!..

Bu değerlendirme, 21 Ekim 2013 AutoShow dergisi AutomotiveInsider sayfasında da yer almıştır.

Etiketler: Mercedes BMW Audi CLA A3 1 kompakt şifre sedan Alman german deutsch Daimler AG Klasse Serie seri Volvo

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..