DS4 normal, Cross ve Performance Line
Tweet It! Facebook
04 Şubat 2021 15:25

DS4 normal, Cross ve Performance Line

“DS Automobiles DS7 Crossback, DS3 Crossback ve DS9'un ardından şimdi de almanya'da Opel fabrikalarında ürettireceği yeni nesil DS4 ile gelişimine devam ediyor. Fransız Avant-Garde tasarımı kompakt premium segmentine kazandıran DS 4, üç farklı yenilikçi versiyon ile ileri teknoloji donanımıyla ilginç Türkiye'de 2022 yılında ilginç bir seçenek olacak. ”

Avant-Garde ruhuyla 1955 DS’in şık mirasına dayanan ve 2014 yılında ayrı bir marka olarak kurulan DS Automobiles, Fransız lüks bilgi birikimini otomotiv endüstrisine uygulamayı hedefliyor. Kişiliğini dışa vurmayı amaçlayan ve en son teknolojiler konusunda istekli olan müşteriler için tasarlanan ikinci nesil DS modelleri, zarafet ve ileri teknolojiyi bir araya getirirken; 2019 ve 2020’de çifte Formula E Şampiyonluğu başarılarına sahip olan DS Automobiles, tüm modellerini elektrikli versiyonlarını da sunarak elektrifikasyonun en ileri noktasında yer almaya çalışıyor. E-TENSE etiketi altında DS Automobiles, hem %100 elektrikli hem de şarj edilebilir hibriti 360 beygir gücüne kadar 4x4 teknolojisiyle sunuyor. 

Şimdi de; DS Automobiles, DS 4 ile gelişimine hız katıyor. Elektriğe geçiş alanında kendine has ve dünyaca tanınmış uzmanlığın verdiği güvenden güç alan yeni kompakt premium seçenek, yeni hayranlar kazanmak için rafinelik ve en güncel mühendisliği sunuyor. DS 4, kompakt premium segmentin ana hatlarını yeniden belirlemek için tasarlandı. İki gövde şeklinden etkilenen müşterilerimize özel tasarlanmış... Modern ve çekici SUV Coupé ile geleneksel kompakt hatchback arası tasarımının her aşamasında, bu iki segmente uygun olma düşüncesi korunmuş.

Karizmatik tasarımnda Aero Sport Lounge konsetinin hatlarını taşıyan DS 4, 1,83 metrelik genişliği ve 20 inçe kadar hafif alaşım jant seçeneklerine ev sahipliği yapan 720 mm'lik büyük tekerlekleri yanında kompakt 4,4 metrelik uzunluğu ve 1,47 metrelik yüksekliğiyle etkileyici bir görünüm ve görkemli bir duruşa sahip.

Tasarımdan önce teknik platformu şekillendirilmiş ve daha önce görülmemiş boyutlarla segmentin içinde özel bir yere sahip olması istenmiş... Ana hatları atletik, oldukça kaslı, kompakt ve büyük jantlar üzerine oturan, hem aerodinamik, hem etkili ve hem de karizmatik bir otomobil ortaya çıkaran DS Automobiles Tasarım Direktörü Thierry Metroz, ön tarafı yeni, kendine has farlarla karakterize etmiz. Oldukça ince farlarda, matrix ve adaptif ışıklandırmayı bir araya getiren DS Matrix LED Vision sistemi bulunuyor. Farlar ek olarak her iki tarafta iki LED hattından, toplam 98 LED'den oluşan gündüz farlarını da içinde barındırıyor. DS Wings farlarla ızgarayı birbirine bağlıyor. Tercih edilen modele bağlı olarak bu detay, üç boyutlu ızgarada öne çıkan kademeli büyüklüklerde elmas ucu motifleri bulunan iki parçadan oluşuyor. Ek olarak, uzun kaput, hareket sağlayarak silüete dinamik bir görünüm katıyor.

Profil, akıcılıkla keskin hatları bir araya getiriyor. Gizli kapı kolları, yan tasarımdaki heykelsi yüzeyler ile uyum sağlıyor. Gövde tasarımı ile aerodinamik tasarımlı ve 20 inçlik jant seçeneği de olan büyük tekerleklerin oranıyla sayede görkemli ve özel bir görünüme kavuşmuş.

Arka tarafta tavan, emaye yüzey baskılı arka camın dik kavisiyle oldukça aşağı uzanıyor. Silüet, zarif olduğu kadar aerodinamik açıdan etkili de. Arka çamurluklar, kıvrımları ve C sütununu vurgulayan, DS logosunu taşıyan siyah renkli keskin köşeleri ile fit ve güçlü bir tasarım ortaya koyuyor. Arkada, lazer kabartmalı pul efekti ile yeni nesil özgün aydınlatma grubu  bulunuyor.

DS 4 aynı gövdenin içinde değiştirilebiliyor. Versiyonların merkezi olarak DS 4'te, özel çamurluk tasarımları, krom dokunuşları ve görkemli, atletik bir duruş sağlayan kontrast siyah tavanı sayesinde zarif nitelikte...

DS 4 Cross, çamurlukların alt kısmına yapılan özel koruma ve mat siyah boya dokunuşlarıyla SUV’lara gönderme yapıyor. Yan camların çerçevelerinin parlak siyah üst kısımları, parlak siyah ızgara, dikkat çeken alaşım jantlar, tavan rayları ve gövde rengi tavan işe son noktayı koyuyor. Özel bir seçenek olarak DS 4 Cross, kum, kar ve çamur modlarıyla yüksek yol tutuş sağlayan gelişmiş çekiş kontrol sistemine ve eğim iniş yardımcısına sahip olabiliyor.

Daha dinamik olan DS 4 Performance Line, siyah tasarım paketiyle siyah dış süslemelere (DS Wings, arka aydınlama grubu arasındaki şerit, ızgara ve yan cam çerçeveleri) ek olarak dikkat çeken siyah alaşım jantlar ve özel iç mekan tasarım konseptine sahip.

DS 4, dijital, akıcı ve ergonomik iç mekanını "el işçiliği" döşemeler, sade ve akışkan içzgilerle tamamlamış. İşlevleri kadar tasarımı da düşünülen her bir parça bir bütün olarak birbiriyle bağlantılı düşünülmüş. Bu akışkanlık DS 4’ün iç mekanında genel bir dinginlik sunmayı amaçlıyor.

Seyahat sanatı, deneyimi kolaylaştırmak için üç arayüz bölgesinde gruplanan yeni kontrol düzeni kullanılarak gösteriliyor. Usta saat zanaatkarlarından ilham alınan Clous de Paris işlemeleri, aşağıda belirtilen özellikleri vurguluyor: Ön konsoldaki ince şerit, klima kontrolünü ve DS AIR'i bir araya getiriyor: gizli havalandırma çıkışları... Otomatik cam düğmeleri, kapıya yerleştirilmiş olan yan hava çıkışları ile hizalanıyor... DS IRIS Sistemine bağlı 5 inç dokunmatik kontrol ekranı DS SMART TOUCH ile otomatik vites kutusu için kompakt kontrol düzeneği DS E-TOGGLE'ın birleşimi orta konsola konumlandırılmış durumda.

DS AIR: Gizli havalandırma çıkışları, görünmez kanatlara sahip bir havalandırma sistemidir. Bir koni vasıtasıyla bölünen hava dalgası, hem üste hem de alta mükemmel bir yönlendirmeyi mümkün kılıyor. Tüm sistem, üst düzey verimlilik sunarak geleneksel havalandırma gibi çalışıyor. Dikey eksende kompakt oluşumuyla sade ve bütünleşik bir tasarımı var. Bu, orta konsol tasarımının akıcı ve düzenli bir şekle sahip olmasını sağlıyor.

DS 4'ün içi, iki birleşik alandan meydana geliyor: konfor için bir temas bölgesi ve farklı arayüzler için interaktif bölge. Cam kontrolleri için iki tonlu uygulama, bilişsel algılamayı tetiklemek için tasarlanmış.

Malzemeleri arasında farklı deri türleri, Alcantara®, dövme karbon, ahşap ve yeni döşeme teknikleri kullanılarak DS 4'ün iç tasarımı zarafet ile teknolojiyi birbirine katıyor.

Yeni iç mekan tasarım konsepti, konfora yenilikçi bir anlam katıyor. Havalandırma ve masaj özellikli koltukların şekline özel olarak ilgi gösterilmiş. Konsept, bir deniz kabuğundan ilham alarak tek parçadan oluşan, kavisli ve kesintisiz, yeni bir konfor alanı yaratıyor. Yeni döşeme, ayrıcalıklı bir konfor seviyesine erişmek için kullanılan yüksek yoğunluklu köpüğü kaplıyor. Uzatılmış koltuk ve deniz kabuğu formu, yenilikçi tasarım için beklenmedik bir derinlik sağlıyor.

İki tonlu iç yüzeyde, Çakıl Grisi renkli deri koltuklar, konfor alanları için pürüzsüz bir his yaratan düz malzemelerle birleştirilmiş, deri ve Clous de Paris giyoş işlemeli süslemelerle desteklenmiştir. İnteraktif alanın bulunduğu üst kısımda Dişbudak ağacından ahşap süslemeler ve oldukça yüksek kaliteli Criollo Kahvesi Nappa deri kullanılmış.

DS Automobiles'in en üst düzey ustalığının sembolü olan Criollo Kahvesi Nappa deri saat kayışı tasarımlı koltuklardan oluşan OPERA iç mekan tasarım konsepti, ileri düzey tasarımıyla kendini gösteriyor. Dişbudak ağacından ahşap ve geniş alanlarda Criollo Kahverengi Nappa deri döşeme bu lüks ortamı tamamlıyor.

Bu iç mekânda usta döşemeciler Fransız uzmanlığını pekiştirmek için daha da ileri gitmiş: her ilmiğin tamamen gizli bir yerde sonlandığı gizli dikişler, kapı panellerindeki derinin kalitesini ön plana çıkarıyor. Bu, iç yüzeydeki Dişbudak ahşabının seçimi ya da direksiyonun deri kaplanması gibi çok sayıda "el yapımı" detaydan yalnızca biri.

PERFORMANCE LINE versiyonu, DS 4'ün dinamizmini vurguluyor. Geniş Alcantara® parçaları ön konsolu, kapıları ve orta konsolu kaplıyor. Yüksek yoğunluklu köpük dolgulu koltuklarda oya, özel altın ve Carmin dikişle, pileli kumaş ve Alcantara® kullanılmış. Direksiyon simidi, alt kısmında tek parça dövülmüş karbonla süslenmiş.

İçerideki ahenk hissi, kişiselleştirilebilir ortam ışıklandırmayla vurgulanmış. Bu şekilde dolaylı olarak yan özelliklerin altını çizmek ve genel sakinlik hissine katkıda bulunmak amaçlanmış. Segmentinde bir ilk olarak, akustik ortam 14 hoparlörlü 690 Watt gücünde FOCAL ELECTRA ses sistemi ve akustik yan camların (ön ve arka) bir araya getirilmesiyle sağlanmış.

Bir hava temizleme sistemi, kokpiti PM2.5 partiküllerine karşı, içerideki ve dışarıdaki kirliliği belirlemede kullanılan sensörlerle koruyor. Aracın içine giren havanın yönetimi, yalnızca birkaç dakikada içerideki havayı temizleyebilen bir filtreleme sistemi eklenerek en verimli hale getirilmiştir. Hava kalitesi kaydedilip orta ekranda gösteriliyor.

%70 yeni ya da özel parçasıyla EMP2 platformunun belirgin gelişimine dayanarak DS 4, şarj edilebilir hibrit teknolojisini (225 beygirgücü ve  WLTP karma koşullar çevriminde  tamamen elektrikli sürüş modu ile 50 km'den fazla menzil) lansmandan itibaren sunuyor. Yeni nesil bilgi-eğlence sistemi, kompakt premium segmentinde henüz görülmeyen sürüş yardım  sistemleri ve yenilikçi bilgi projeksiyon sistemi DS 4'ün öne çıkmasını sağlıyor. 

Her zaman modüler olup farklı güç aktarma sistemlerini içerisinde barındıran, aynı zamanda her zaman dinamik ve güvenli olan bu yeni EMP2 platform türevi DS 4 için geliştirilmiş.

Bu, tasarıma beklenmedik boyutlarda şekil veren yeni bir ifade özgürlüğü tanırken çok sayıda kullanışlı özelliğin gelişmesine de olanak sağlamış.

Mimari, istenilen boyutlar ve aerodinamik performansı yakalamak için geliştirilmiştir. Bu segmente ve premium araçlara özgü gövde/jant oranı, özellikle kaput-çamurluk kombinasyonu ve ikinci sıradaki zeminin aşağı çekildiği yeni kaputuyla hem atletik hem verimli bir silüet yaratmış.

EMP2 platformunun yeni evrimi, kompozit malzemelerden üretilen yeni parçalar, sıcak preslenmiş yapısal parçalar ve klima ünitesi gibi daha kompakt tasarlanmış bileşenler ile daha hafif bir tasarımı ve daha çok saklama alanı oluşturan küçük kısımları bizlerle tanıştırıyor. Eller serbest özelliği ve elektrikli bagaj kapağıyla 430 litrelik bagaj hacmi bulunuyor.

EMP2 platformunun yeni modeli, en son ve en katı düzenlemelere ve tüketici etki standartlarına uyarken yapının genel hafifliğinden taviz vermeyecek şekilde tasarlanmış.

DS Automobiles için  önem arz eden dinamik dinginlik fikri, daha da ileri taşınmıştır. Kaynak aralarının da birleştirilmesi (kaynak dikişlerinin arasını birleştirmek için yaklaşık 34 metrelik endüstriyel yapıştırıcı kullanımı) gibi teknik çözümlerin kullanımı kadar, tamamen yeni tasarlanmış süspansiyon ve direksiyon sistemi bileşenleri ve sürüş keyfi için olağanüstü yol tutuşu sağlayan en verimli burulma rijitliğinin elde edilmesi, çıta yüksekliği belirleyen sürüş konforunu garanti ediyor.

2019 ve 2020 yıllarında iki kez Formula E şampiyonu olmuş olan DS Automobiles, elektriğe geçişin dönüm noktasındadır. EMP2 platformunun yeni türevi, kullanışlılık ya da bagaj hacminden taviz vermeden yeni nesil şarj edilebilir hibrit güç ünitesine ev sahipliği yapmak üzere oluşturulmuş. Turbo beslemeli 180 beygir gücü sunan dört silindirli benzinli motor, 110 beygir gücü sunan elektrik motoru e-EAT8 elektrikli otomatik şanzımanla bir araya getirilerek sistem olarak 225 beygir gücüne ulaşılmış. Motor, arka aksın arkasında yer alan yeni, daha küçük ve daha yüksek kapasiteli hücreleri olan daha verimli aküyle çalışmakta. Böylelikle tam elektrikli sürüş modunda (WLTP karma koşullar çevriminde) 50 km'den fazla menzil sağlıyor.

PureTech 130, 180 ve 225 beygir gücü sunan benzinli modeller ve 130 beygirgücü sunan BlueHDi dizel motor seçeneklerinin tümü  8 ileri oranlı tam otomatik şanzımana sahip olacak. DS 4 aynı zamanda birinci sınıf aerodinamik çözümler tarafından sağlanan, oldukça verimli, çok enerjili seçeneklere de sahip olacak.

720 mm tekerlek boyutuyla DS 4, 20 inçe kadar hafif alaşım jant seçenekleri sunuyor. Serinin büyük kısmı 19 inç jantlara sahip olacak. Seçeneklerden biri olan "büyük ve dar" seçeneği, etkileyici tasarımını ve olağanüstü konforunu korurken aerodinamik pürüzleri sınırlama ve CO2 emisyonunu düşürme amacıyla tasarlanmış. Bununla beraber DS 4, kışın kullanıma uygun dört mevsim lastiği (3PMSF), enerji sınıfı “A” olan 19 inç jantlı seçenek de sunacak. 20 inç hafif alaşım jantlar da A-sınıfı lastikler sunacak. Yüksek seviye dinamizm, aerodinamik eklemelerle alaşım jantlarda ağırlığın %10 düşürülmesi (lastik başına 1,5 kg) yoluyla güçlendiriliyor, böylece yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu azaltılıyor.

Dijital teknolojiler için öncelik, sürücünün gözünü yoldan ayırmamasını sağlayacak bir çözüm üretmekti. Bu tartışmasız bir güvenlik faydası sağlayacaktı. DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY adındaki bu avant-garde deneyim, arttırılmış gerçekliğe doğru atılan ilk adım. Yeni bir üç boyutlu teknolojiyle, önemli sürüş verileri direkt yolun üzerine yansıtılıyor. Optik bir ilüzyon kullanılarak veriler, ön camın dört metre ilerisinde, sürücünün bakışına 21 inç (53 cm) büyüklüğünde sanal bir ekran ile gösteriliyor. Bu segmentte daha önce hiç görülmemişti. Hız, sürüş yardım sistemleri, navigasyon, uyarı mesajları veya dinlenilen şarkı ya da yapılan telefon görüşmesi gibi önem arz eden bilgiler yola yansıtılacak.

Bu duyusal ve deneysel teknoloji 10 inçlik ekrana sahip tamamen yeni tasarlanmış bilgi-eğlence sistemi, DS IRIS SYSTEM'ın kalbinde yer alan daha geniş bir teklifin parçası. Yeni arayüz, ikonlarla tamamen kişiselleştirilebilen profiller oluşturabilme düşüncesi etrafında geliştirilmiş, dokunmatik, akıcı ve tepkisel bir arayüzle akıllı telefonun kullanışlılığını benimsiyor. Otomobil çalıştığında ayarlar ve görüntü otomatik olarak yükleniyor. Kişiselleştirmenin ardında yatan fikir herkesin ihtiyaçlarına yönelik olarak içerikleri ayarlamasına imkân vermek.

Ses ve parmak hareketleri ile kontrol edilen DS IRIS SYSTEM, sistemin kendisinden istenenleri gerçekleştirebilmesi için ne söylendiğini anlama yetisine sahip bir kişisel yardımcıyı da içinde barındırıyor.

Bu, orta konsolda yer alan DS SMART TOUCH adında, özel bir dokunmatik ekranlı kontrol sistemiyle destekleniyor. Kullanıcının daha önceden ayarlanmış favori işleve doğru parmak hareketleri yapması yeterli. Ekran aynı zamanda yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi iki parmaklı normal hareketleri de algılıyor ve el yazısını tanıyabiliyor.

DS 3 CROSSBACK, DS 7 CROSSBACK ve DS 9'da halihazırda sunulan ikinci seviye, yarı otonom sürüş (yolda şu an izin verilen en yüksek seviye) DS 4 için DS DRIVE ASSIST 2.0 ile kapsamlı bir şekilde güncelleştirilmiş. Hız kontrolü trafik akışına göre hızı ayarlıyor, trafik sıkışıklıklarında durup kalkabiliyor. Sistem aynı zamanda sürücünün seçtiği şeritte, isabetli bir araç konumlandırması sağlıyor. DS 4 için üç yeni özellikle gelişim elde edilmiştir: yarı-otonom şerit değiştirme, virajlar için hız ayarlama ve levhalardaki hız sınırlarına uyum sağlıyor.

Kontrolün her zaman sürücüde olduğundan emin olunması  için direksiyon simidinde, sürücünün elinin üzerinde olup olmadığını kontrol eden bir tutma sensörü bulunuyor. Yeni "köşe radarları", uzun mesafeli kör nokta izleme (75 metreye kadar) ve kör noktadan gelen tehlikelerde çarpışmayı önlemek için arka trafik uyarıları gibi işlevleri beraberinde getiriyor.

DS Automobiles, dinamik dinginlik konsepti demek. Bu, DS 4 ile sınıfının lideri sürüşe karşılık geliyor. Güçlü noktalardan biri, sadece bu segmentte tek olarak, kamera kullanılarak sağlanan DS ACTIVE SCAN SUSPENSION adaptif süspansiyon. Kamera, ön camın üzerinde bulunuyor, yol yüzeyindeki düzensizlikleri gözlemleyip verileri bilgisayara aktarıyor. Dört yükseklik sensörü ve üç ivme ölçer ile sistem, her bir tekerleği ayrı ayrı kontrol ediyor. Aldığı veriler ışığında, gerekliliğe göre süspansiyonu daha sert ya da daha yumuşak hale getiriyor. Sonuç olarak, yol ne durumda olursa olsun, yüksek düzey konfor sağlanıyor.

DS NIGHT VISION: DS Automobiles'i rakiplerinden ayıran bir başka teknoloji daha. Sistem yolu ve tehlikeleri daha görünür hale getiriyor. Izgarada bulunan kızılötesi kamera, yayaları ve hayvanları 200 metre uzaktan geceleri ve yetersiz ışıkta tespit ediyor. Sürücü yoldaki tehlikeleri dijital araç ekranında (ve DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY'de uyarı olarak) görüyor, bu da onlara tepki verme imkânı tanıyor.

Daha ince ve modern, yeni nesil DS MATRIX LED VISION ön farlarla, Matrix Far ve dinamik viraj aydınlatması teknolojisi aynı sistemde bir araya getirilerek farklı ve eşsiz bir kimliğe büründü. DS MATRIX LED VISION ön farlar hala DS Automobiles'e özgü üç LED modülünden oluşuyor: Ön farın iç modülü kısa far için kullanılıyor. Oynar orta modül 33,5°'lik açıya kadar dışa doğru kıvrılabiliyor. Bu, şeridin dış kısımlarını aydınlatıyor ve virajlarda baktığınız tarafı takip ediyor. Bu aynı zamanda 1967 model DS viraja duyarlı farlarına da atıfta bulunuyor. Dış Matrix Far modülü sürüş için aydınlatmayı sağlar, her biri algıladığı sürüş durumuna göre bağımsız olarak açılıp kapanan 15’er parçadan meydana geliyor.
Bu projektör farlar trafik durumuna, direksiyon simidi açısına, hıza ve hava şartlarına göre beş mod arasında seçim yapar: şehir içi, şehir dışı, otoyol, kötü hava ve sis. Bu modlar sürüşünüzü, yoldaki diğer sürücüleri rahatsız etmeksizin, devamlı olarak uzun farlarınızla yapabilmenizi sağlar. Ön camın üzerinde yer alan kamerayı kullanarak bu akıllı farlar, başkalarını rahatsız etmeksizin, trafik durumuna bağlı olarak ışık huzmelerini otomatik şekilde 300 metre menzile kadar ayarlayabilir.

DS MATRIX LED VISION ön farlar, yeni genişletilmiş 98 LED'den oluşan gündüz farlarıyla destekleniyor. Kendine özgü, seçkin dikey ışık şeridi gündüz farları da yeni yüksek teknolojiyi kucaklıyor.

DS 4'ün %95'i yeniden kullanılabilir malzemeden ve %85'i geri dönüşebilen parçalardan yapılmış. Ağırlığının %30'u metal ve polimer arasında değişen yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeden oluşturulmuş. Özellikle ön panel, görünmeyen parçalar için %20 kenevirden yapılmış. Geri dönüştürülmüş malzemeler arasından polipropilen, polyester ve elastomer lifleri, deflektör olarak şasinin altında gürültüyü azaltmak için ya da montaj noktalarında kullanılmış.

İkisi yeni olmak üzere yedi renk seçeneği mevcuttur: diğer renkleri de tamamlayan bakın altın ve cilalı grinin yanı sıra kristal grisi, platin grisi, kırmızı kadife, inci beyazı ve perla nera siyahı...

DS 4; 2021'in dördüncü çeyreğinde satışa sunulacak, fakat Türkiye pazarına 2022 yılı ilk çeyreğinde gelebilecek. Faaliyette olan üç DS STORE’dan DS STORE İstanbul ve DS STORE Ankara’da bulunan DS VIRTUAL VISION sanal gerçeklik ünitesinin saat kayışı tasarımlı nappa deri döşemeli koltuğunda oturarak müşteriler kendi tasarımlarını seçebiliyor ve sanal gerçeklik başlığı yardımıyla, tasarımlarını hem otomobilin dışından hem de içinden gerçek ebatlarıyla görebiliyorlar.

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.