FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Elektrikli Ford Canavarı

21 Temmuz 2020 15:35
Elektrikli Ford Canavarı
Tweet It! Facebook

“Tam elektrikli Mustang Cobra Jet 1400'ün izinden gelen Mustang Mach-E 1400, yedi motoru ve ultra yüksek bataryasıyla 257km/h hıza 1.419HP ve 1 tonu aşan downforce ile ulaşıyor! ”

Ford, elektrikli otomobillerin üst limitlerini göstermek için RTR ile işbirliği yaparak bir one-off prototip hazırladı ve karşımıza tamamen elektrikli Mustang Mach-E 1400 çıktı.

Yakında bir NASCAR yarışlarında da göreceğimiz Mustang Mach-E 1400, elektrikli otomobillere de performans modifikasyonu yapılabileceği ve ileri teknolojinin bu BEV’lere neler yapabileceğinin başarılı bir örneği…

Ford, bir damla yakıt kullanmadan delicesine drift bile yapabilen Ford’un bu elektrikli roketi Mustang Mach-E 1400'ün alt yapısında ve dinamizm tekniğinde elektrikli Mustang Cobra Jet 1400 ile benzer ve aynı onun gibi drag pistlerine veya hatta gymkhana parkurlarına hazır!..

RTR, fabrikadan aldığı bir Mustang Mach-E GT gövdesini Ford Performance ile birlikte geliştirerek bu prototipi hazırlarken, şasi ve güç aktarma sistemlerini bildiğimiz otomobillerden çok farklı kapasitelere çıkarmak için aylarca uğraşmış… 

Mustang Mach-E programı başmühendisi Ron Heiser “Şimdi elektrik teknolojisinden yararlanmanın tam zamanı. Öğrenmeye ve portföyümüze uygulamaya başladık. Mustang Mach-E, tıpkı geçmiş tüm Mustang’ler gibi, çok eğlenceli sürüşe sahip. Ancak Ford Performance ve RTR'nin çabaları sayesinde Mustang Mach-E 1400 tamamen çılgın!” diyor…

Mustang Mach-E 1400, Ford Performance ve RTR tarafından elektrikli bir aracın gerçek kapasitesiyle kullanıcıların yapabileceklerini inandıklarının en fazlası arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlayan 10.000 saatlik işbirliğinin sonucu olmuş…

"Bu aracın direksiyonuna geçmek, güç ve torkun ne olabileceğine dair bakış açımı tamamen değiştirdi," diyor, efsane drift şampiyonu Vaughn Gittin Jr. bu çılgınlığa imza attıktan sonra...

RTR MotorSporları garajının da kurucusu olan Vaughn, profesyonel bir ekstrem spor tutkunu olarak da “Bu deneyim, belki de bir manyetik roller-coaster kadar hayal edebileceğinizin üstünde, benzersiz bir heyecan!” olarak bu elektrikli canavarı anlatıyor.

Hiç bir kuralı dinlemeden şekillendirimmiş olan Mustang Mach-E 1400’de Ford'un yarış otomobilleri ve özel üretim programlarının tüm birikimi kullanılarak, soğutma kanalları, ön splitter, dive plane ve arka kanat aerodinamizm için optimize edilmiş…

Mustang Mach-E GT'den bile beş tane fazla olarak, Mustang Mach-E 1400'ün toplamda 1419HP veren yedi motorundan üçü, ön diferansiyele ve dördü arkaya üst üste takılmış. Tek bir tahrik miliyle hepsi, diferansiyellere bağlanmış. Böylece, en çılgın driftlerden yüksek hızlı pist yarışlarına kadar tüm pist yarışları için kompetisyon ayarı yapma imkanı sağlanmış…

Ford Sport Motorsporları direktörü Mark Rushbrook, en büyük zorluğun yedi motordan çıkan aşırı güç seviyelerini kontrol etmekti… Mustang Mach-E 1400, elektrikli bir otomobilin sahip olabileceği imkanların adeta bir sanatı!” diye gururla konuşuyor.

Şasi ve güç aktarma organı, mühendislik ekibine arkadan itiş, dört teker çekiş ve önden çekiş dahil olmak üzere farklı düzenleriyle bunların enerji tüketim ve performansı üzerindeki etkilerini araştırabilmelerini sağlamak üzere ayarlanmış. Drift ve pist ayarları tümüyle farklı olan bu canavarın, driftte aşırı direksiyon açılarına izin veren kontrol kolları ve direksiyon değişimi gibi tamamen farklı ön konfigürasyonu bulunuyor.  Güç dağıtımı, ön ve arka arasında eşit olarak veya tamamen birine veya diğerine aktarılarak bölünebiliyor. Bastırma kuvveti de, 257 km/‘hde 1.000 kg'dan fazla olarak hedeflenmiş.

Altındaki 56.8 kWh batarya, ultra yüksek performans ve yüksek deşarj oranı için nikel manganez kobalt modül hücrelerinden yapılmış. Batarya sistemi, çalışma arasında gereken zamanı kısaltma amacıyla şarj sırasında di-elektrikli bir soğutma sıvısı kullanılarak soğutulacak şekilde tasarlanmış.

Fren sistemine de bir elektronik fren güçlendirici entegre edilerek, ABS ve stabilite kontrolü ile birlikte çalışarak seri rejeneratif frenleme optimize edilmiş. Mustang Mach-E 1400, Mustang GT4 yarış otomobili ölçülerinde Brembo frenlere ve bir hidrolik el freni sistemine sahip. Bu güç aktarma sistemi kontrollerine entegre teknik tasarımla, arka motorlardaki gücü kapatma yeteneği yaratılmış ve ekstrem drift imkanı sağlanmış.

Yakında bir NASCAR yarışlarına da çıkacak olan Mustang Mach-E 1400’e, yeni kompetisyon materyalleri için bir test laboratuarı görevi de yüksenmiş. Kaput, aracın diğer kısımlarında kullanılan karbon fibere alternatif çok hafif organik kompozit fiberlerden yapılmış.

Ford, elektrikli araçlara dünya çapında 11.5 Milyar dolardan fazla yatırım yapıyor. Mustang Mach-E ise, şu anda satışa çıkan ilk küresel elektrikli Ford modeli… Avrupa'daki müşteriler ve Türkiye için bu ilk tamamen elektrikli Mustang Mach-E versiyonları, 2021 ile birlikte gönderilmeye başlanacak.

Etiketler: Ford RTR Ford Performance drift NASCAR gymkhana BEV racing EV Mach-E 1400

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Upgrade Tucson

Hyundai Motor Company, uzun zamandır merakla beklenen Yeni Tucson modelinde sınıf lideri yepyeni teknolojiler ve devrimsel tasarımla C-SUV standartlarını yükseltiyor. Yeni parametrik gizli farlar, ileri seviye güvenlik donanımları ve şık iç mekandan ayrıca Yeni Tucson, hibrit, plug-in hibrit ve 48V hafif hibrit motor seçenekleriyle de sınıfına yine öncülük edecek.

W223 S-Klasse

Çok fazla yeniliği var, yeni büyük Mercedes'in... Fakat, DIGITAL LIGHT etkileşimli iç mekan aydınlatması bile düşünülmüş... Karşınızda yeni Mercedes-Benz S-Class, biraz mütevazı, fakat yine çok güzel!..

Fun Fan Car

Belki en hızlısı ve en güçlüsü olmayacak, fakat eski nesillerden hoşlananların rüya otomobili olacak... Eski neslin mühendislik zirvesi olsa da, yeni neslin tekniği neden kullanılmadı?.. Gordon Murray T.50 gerçekten çok ilginç bir SuperCar

Bronco Geri Geldi

Geçmişin asi iki kapılı Amerikan OffRoad aracı Ford Bronco da, artık modern dünyanın teknolojileriyle yenilendi... Fakat, tasarımı yine de retro ve ruhi halen çılgın gibi!..

ilk BMW BEV SUV iX3

iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyecek olan BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, X3'lere benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk seri olma özelliği de verdi... Bu arada iX3'ün diğer elektrikli rakiplerine göre en büyük farkı, bir BMW gibi gidecek olması!..

Black Series AMG GT

İlk kez Mercedes-AMG GT Black Series V8 ile Flat-Plane krank mili kullanılıyor. Silindirler ise, 1 - 8 - 2 - 7 - 4 - 5 - 3 - 6 sırasıyla ateşleniyor!.. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş bu pistlerden fırlamış arkada üstü otomatik flaplı çift kanatlı ve AMG Dynamics aktif flaplı yıldızlı canavar, 730HP 800Nm ile 0-100km/h 3.2 saniye ve 0-200km/h <9 saniye!.. Ön alt spoileri de pist için öne uzatılabiliyor!..

Nissan Ariya Dönemi

% 100 elektrikli Ariya, sadece yepyeni bir BEV değil, aynı zamanda Nissan markasında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir model... Japonya WLTC ölçümlerine göre 610km'ye kadan menzili olan yepyeni platformdaki bu şık Nissan, 0-100km/h hızlanmasını da 5.1 saniyede tamamlıyor. Yarım saatte 375km menzillik şarjını da tamamlaması, kendi kendine şerit değiştirebilen ProPilot 2.0 robotik sistemi de, Alexa gibi bağlanabilirliği de, gerçekten başarılı...

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…