FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ferrari LaFerrari

23 Mart 2013 03:31
Ferrari LaFerrari
Tweet It! Facebook

“Ferrari'nin yeni zirvesi 963 HP'lik LaFerrari. Enzo'nun devamı ve F150 projesinin ilk sonucu olan bu hiper Ferrari'nin başka versiyonları da gelecek!..”

Beklenen otomobil nihayet geldi!.. Ferrari'nin bile en tepesinde duran F150 projesinin üretim şekli,  Ferrari'nin süper modeli değil, hiper modeli LaFerrari…
6262 santimetreküplük V12 motorunun 9.000 devirdeki 800 beygir gücüne ve 700 Nm'lik maksimum torkuna 163 beygir gücü karşılığı 120 kW ve 270 Nm'lik tork ekleyen elektrikli motoruyla LaFerrari,  eski zirve Ferrarisi Enzo'ya bile "yavaşmış" dedirtiyor!..
Bu haliyle bile kilometrede 330 gramlık karbondioksit emisyonun altına inemeyen bu canavar aygır, maksimumda 9250 devir çevirirken toplamda 963 beygir gücü ve 970 Nm'lik torku sürücüsünün emrine veriyor…
7 ileri DCT, yani çift kavramalı şanzımanla, 100 kilometreye 3 saniyenin altında ulaşan LaFerrari,  7 saniyenin altında da 0'dan 200 km/h'ye tırmanıyor!.. Ancak HyperCar'lar arasında konuştuğumuz performans değeri olan 0-300km/h akselerasyon ise, La Ferrari için tam 15 saniye!..
Maksimum hız için de bahsedilen rakam ise, 350 km/h!..
4.702 mm uzunluk, 1992 mm genişlik ve sadece 1116 mm yüksekliğin altında 2665 mm'lik dingil mesafesine sahip olan LaFerrari, yüzde 59'u arka aksa binen 1255 kg'lık ağırlığa sahip!..
LaFerrari'nin gizli gücü HY-KERS sisteminin toplam ağırlığa 140 kg'lık bir yük getirdiği doğru… Bunun 62 kilogramının aracın tam ortasındaki bataryalardan kaynaklandığına da dikkat çekmemiz gerek… Ferrari'nin HY-KERS sisteminin kullanılmayan tork, yani çevirme kuvveti ve rejeneratif fren sistemiyle bataryalarını reşarj ettiğini hatırlatalım...
Öndeki çift salıncaklı Formula 1 tipi suspansiyonun ucunda 19 inçlik 265'e 30'luk lastikler ve arkadaki çok kollu suspansiyonun ucunda 20 inçlik 345'e 30'luk özel üretim lastikler de başımızı döndürüyor…
LaFerrari'nin inanılmaz hızlardan yavaşlama ve durma gücünün ardındaysa Brembo'nun özel yapım karbon seramik frenleri var!.. Önlerde 398/223 36 mm olan Brembo, arkalarda 380/253 34 mm!.. Kısaca Formula 1 araçlarıyla neredeyse aynı ölçüler…
Elektronik stabilite kontrol, EF1-TRAC denilen Formula 1 yazılımlı traksiyon kontrol sistemi ve üçüncü jenerasyon diferansiyelin tümüyle hibrid üniteyle uyum içinde geliştirilmiş olduğunu ise sanıyoruz, söylememize bile gerek yok!..

Türkiye olası fiyatı 3.2 Milyon Euro olacak olan LaFerrari'lerden sadece 499 adet üretilecek!.. Bu arada belirtelim, Türkiye'nin bu araç içi kontenjanı sadece bir adet!.. Çünkü, lansmanı henüz yapılmış olmasına rağmen LaFerrari'lerin neredeyse hepsi satılmış durumda!..

Etiketler: Ferrari HY-KERS Enzo F150 LaFerrari DCT F1 hiper Hyper HyperCar EF1-TRAC HP Nm super süper SuperSport limited

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..