FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Targa 4S Heritage Design

17 Şubat 2021 01:28
Targa 4S Heritage Design
Tweet It! Facebook

“56 yıl öncesinin en güzeli idi, 56 yıl sonra da Heritage Design paketiyle o yılları hatırlatarak yine 911'lerin en güzeli!.. Coupe ve Cabriolet dünyasını yeniden tek bir gövdede bir araya getiren 911 Targa ve 4S Heritage Design Edition...”

Tüm 911’lerin en güzeli, daha da güzelleştirilmiş ve Porsche’nin efsanevi tarihi günümüze yansıtılmış. İç döşemelerde Atacama beji kulüp OLEA iki renkli deri, fitilli kadife koltuk merkezleri ve kapı panelleri, orijinal klasik tasarımında ön konsol, Heritage Design Sport Chrono saat, koltuk başlıklarında kabartmalı tarihi Porsche arması, saklama bölmesinin kapağında kabartma "Porsche Exclusive Manufaktur" yazısı, Atacama beji emniyet kemerleri, klasik tasarımdaki yer paspasları, gümüş 911 rozeti ve kabartmalı 911 logolu fırçalanmış aluminyum kapı eşiği korumaları…

Zamansız renkler ve malzemelerle Porsche 911 Targa 4S Heritage Edition'ın kiraz rengi metalik dış görünümü de, yoğun kırmızı rengiyle 1950'lerin tarzını yansıtıyor.

Yarım asır önce koyu kırmızı çok popüler bir gövde rengiydi. Porsche 356’nın renkleri Pascha Red renk kodu Reutter 523, 524, Ruby Red Reutter 702 ve Polyantha Red Reutter 604 olarak adlandırılıyordu. 911'in ilk modellerinde renk, Bordo Kırmızısı olarak biliniyor; 50'lerin Porsche literatüründeki sürücü kılavuz ve kitapları da koyu kırmızı ve beyaz renkte üretiliyormuş. Atölyeler, Porsche satıcıları ve bayileri için tabelalar da, güçlü bir kırmızı renkte yapılırmış. Kadife kumaştaki gibi olan bu kırmızı, şimdi değiştirildi ve modern zamanlara uyarlandı. Yoğun ve yüksek kalitede Cherry Metallic, gümüş Targa çubuğu ve altın renkli logo ile uyum sağlayacak şekilde yaratılmış.

Bir diğer çarpıcı tasarım öğesi de, ön kanatlardaki motor sporları grafiği, mızrak şeklinde yüksek kaliteli beyaz bir folyo hazırlanmış. Motor sporlarının ilk günlerine referans veren bu şeritler; geçmişte aslında yarış araçlarında herhangi bir hasar izini gizlemek için çarpışmalardan sonra boyanmasıyla “moda” olmuştu. Daha sonra bu “mızrak”lar, bir tür savaş boyası olarak kullanıldı ve yarışçılarla müşterilerin araçlarını kişiselleştirdiği ilk tasarım öğelerinden olmuştu. 

Targa Heritage Edition'ın yan tarafları ayrıca tarihi tasarımlara sahip motor sporları grafiklerinde sportif görünüm, 0'dan 99'a kadar ayrı ayrı seçilebilen kapı ​​numaralarıyla tamamlanabiliyor.

Fitilli kadife ise, 1952'den itibaren Porsche 356'nın koltuk orta panellerini süslemek için kullanılıyordu. Yumuşak ve zarif kadife, zamanın ruhunu ve o yılların başka bir modasıydı. Aynı zamanda, daha iyi koltuk havalandırmasının yanı sıra kaymaya karşı daha dirençli ve dolayısıyla daha güvenli olduğu için otomobillerde adeta kalitenin de onayıydı.

Geçmiş günlerin anılarını geri getiren kadife, pepita, pasha ve tartan, yeni Heritage Design modellerinin iç mekanlarında canlandırılan nervürlü kumaş ve desenler, günümüz güvenlik ve konfor gereksinimlerini karşılayacak şekilde yeniden yorumlanmış ve daha keskin bir görünüm sağlayan alternatif lifler kullanılarak ürettirilmiş. 

911 Targa 4S Heritage Design Edition, 50'li ve 60'lı yılların başından seçkin malzemeler, ayrıntılı el işçiliği ve tarihi tasarım öğelerinin şık kombinasyonuyla koleksiyonculara ve tasarım odaklı meraklılara yönelik olarak düşünülmüş ve ikonik görünümler geri getirilmiş. Porsche Exclusive Manufaktur'un bu ilk reenkarnasyon modeli, yeni 992 neslinin 911 Targa 4S'ini temel almış ve en yeni şasi, asistan ve bilgi-eğlence teknolojilerine de sahip olarak geliştirilmiş. 450 HP’lik Bi-Turbo yüksek teknoloji ürünü Boxer motor, 8-ileri çift kavramalı şanzıman ile birlikte, azami 304 km/h hıza çıkabiliyor ve 911 Targa 4S'yi 3,6 saniyeden daha kısa bir sürede durma konumundan 100 km/h hıza tırmandırıyor.

Kapsamlı standart donanımında gümüş veya siyah çıkışlı spor egzost sistemi ile Porsche Seramik Kompozit Frenler PCCB, arka aks yönlendirme, Porsche Dinamik Şasi Kontrolü PDCC, spor tasarım paketi ve Burmester High-End Surround ses sistemi de bulunuyor.

Sadece 992 adet ile sınırlı üretimi de, bu Porsche’yi çok daha özel yapıyor. Ayrıca, arka taraftaki ve Targa sütunundaki altın renkli harflerin yanı sıra tekerlek poyralarının ve ön kaputun kapağındaki klasik Porsche armaları, genel resmi tamamlıyor. 20 veya 21 inç formatta isteğe bağlı olarak platin veya saten kaplamalı parlak siyah 911 Carrera Exclusive Design “Fuchs” jantlara ve klasik görünümlü siyah boyalı fren kaliperlerinden başka bagaj kapağı ızgarasındaki Porsche Heritage amblemi de dikkat çekiyor.

İki adet yüksek çözünürlüklü 7 inçlik ekrana sahip modern gösterge grubunda analog takometrenin klasik iğnesi ise hoş bir ayrıntı. Motor çalıştırıldığında, ibrelerin ve rakamların rengi beyazdan yeşile dönerken, üzerindeki yeşil çizgiler, yine efsanevi Porsche 356'dan alıntı yapıldığını hatırlatıyor. Detaylara verilen önemin diğer örneği de, gövde rengindeki araç anahtarı ve iki renkli deriden yapılmış klasik Porsche arması ile tamamlanmış muhafazası. Deri ruhsatlık ve özel olarak tasarlanmış araç örtüsü ise, bu otomobilin gerçek bir koleksiyoncu modeli olma iddiasının altını çiziyor.

Yeni Coupe ve Cabriolet’den sonra Porsche’nin yeni 911 serisini Targa ile tamamlaması da aslında geleneklerine bağlılığını kanıtlıyor.

Yeni 911 Targa 4S, tam otomatik açılan tavan sistemiyle yine 911’lerin en güzel seçeceği!.. İlk Targa’nın 1965'teki efsanevi orijinal hali ne ise, en yeni kasada tüm gerçek Porsche havası, bu otomobilde var! Dört mevsim kullanım keyfi veren ilk Targa’daki gibi, ön koltukların üzerinde hareket eden ve arka pencereye doğru sarılan karakteristik geniş bir rulo kasnaklı tavan bölümü, 19 saniyede açılıp kapatılabiliyor.

6 silindirli 3.0 litrelik Porsche Boxer motorunun bu Targa 4S için normal 911’lerden 30 beygir daha güçlü olması, önceki şeklinden 10’da 4 hızlandırılmış ve 30 Nm ekstrayla gelen 530 Nm’lik maksimum torku da, tüm bu çekici görüntünün altını dolduruyor. 

PDK şanzıman, ön aksı daha çok çalıştıran daha da “akıllı” hale getirilmiş dört tekerlekten çekiş PTM sistemi, debriyaj ve diferansiyel ünitesi su soğutmalı ve güçlendirilmiş debriyaj diskleriyle daha sağlam ve daha yüksek yük kapasitesine sahip. Kavramadaki artan çalıştırma torku, ayar hassasiyetini ve ön akstaki daha yüksek tahriki ekstra geliştirmiş. Böylece ön aks, PTM özelliğiyle tüm yol koşullarında daha iyi çekiş için katkıda bulunabiliyor.

Bu arada Targa 4S’in Sport Chrono paketinin de dahil olduğu yepyeni bir 7-ileri manuel şanzıman seçeceği olduğunu da hatırlatalım.

Porsche’nin yepyeni InnoDrive denilen adaptif cruise control sistemi de, ilk kez bu yeni Targa ile geldi. Geliştirilmiş SmartLift fonksiyonuyla da, zemin şartlarına ve gündelik kullanıma göre aracın yüksekliğini programlamanız da mümkün. Elbette Heritage Design Editon’nın üstüne bile Porsche Tequipment ve daha da farklı kişileştirme seçenekleriyle çok farklı aksesuar, Weissach’tan sipariş edilebiliyor.

Normal ve Sport ayarları olan elektronik kontrollü aktif değişken suspansiyon sistemi PASM’ın da, tümüyle değişken tork dağılımı sağlayan elektronik arka diferansiyel kilidi Porsche Torque Vectoring Plus PTV Plus’ın da Targa 4S’te standartta olduğunu söyleyelim.

Tüm 8. nesil 911’lerde olduğu gibi Targa’lar da, ayrıca standart olarak Porsche Wet modu ile donatılmışlar. Ön çamurluk içlerindeki sensörler, yol yüzeyindeki suyu tespit edip, sürüşü etkileyecek su miktarı farkedilirse, sürücünün Wet moda manuel olarak geçmesini önererek, maksimum sürüş stabilitesi garanti ediliyor. Ki, bu son Targa'ların özelliklerini de ayrıca yazmıştık:
https://carsnews.tv/yeni-targa

Targa 4S’teki ön 20” 245/35 ZR arka 21” 305/30 lastikler, önde 6 arkada 4 pistonlu kaliperler ve 350 mm fren diskleri, 992 serisinin tüm ayrıntılarına sahip olarak ön ve arkası hariç tüm gövdesi aluminyum olan bu yeni Targa, önde daha şişik çamurluklar, ilk 911’lerdeki gibi daha basık ön kaput, daha geniş arka hatlar, değişken yükselen arka spoyler ve arkadaki ışık şeridiyle, klasik görünüme rağmen 2021 model olduğunu vurguluyor.

Merkezi devir sayacının yanında iki ince çerçevesiz bilgi ekranı 10.9 inçlik orta PCM ekranının altındaki aracın en önemli fonksiyonlarına hızlı kumanda sağlayan 5 düğmeli ünite de büyük kolaylık.

1965’te anti-roll bar’lı güvenli Cabrio olarak tanıtılan 911 Targa 2.0, çıkarılabilir tavanıyla aslında yepyeni bir otomobil türünün doğmasını sağlamış ve bir otomotiv ikonu olmayı başarmıştı. Bir Coupe’nin güvenliği ve gündelik kullanım konforuyla üstsüz Cabriolet’lerin dünyalarını birleştiren Targa, bu son “klasik” haliyle de özellikle otomobil keyifçileri için en güzel 911…

Etiketler: Porsche 992 911 Targa 4S Heritage Design Editor Torque Vectoring Plus PASM Weissach Tequipment InnoDrive Chrono SmartLift PTM Boxer Fuchs Carrera Exclusive Design PDCC PCCB Burmester Exclusive Manufaktur Cherry Metallic Atacama

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...

Aston Martin V12 Speedster

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Q by Aston Martin’in sıra dışı bir tasarım, mühendislik ve sanatçı el işçiliğiyle mi?..

Hibrit McLaren Artura

İngiltere'de içten yanmalı motorların yasaklanmasına doğru İngiliz markalar teker teker tümüyle elektrikliye geçeceklerini açıklıyorlar... Hatta, en egzotik SuperSport markalar bile... Belki de bu sebeple; V8 motorlara veda etmek üzere olan McLaren’den de, adı “Art” ve "Futura"dan yaratılmış, geleceğin otomotiv sanatı iddiasında V6 hibrit motorlu bir "yeşil" seçenek hazırladı...