FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Orijinal Volvo

23 Aralık 2013 11:56
Orijinal Volvo
Tweet It! Facebook

“Volvo Otomobilleri, tümüyle kendine ait Volvo Motor Mimarisi VEA ve Ölçeklenebilir Platform Mimarisi SPA ile %100 Volvo'ya başlıyor!..”

Volvo, artık kendi yoluna çıktı!..

Başka markalardan gelen teknolojiler ve yedek parça bağımlılığı, yavaş yavaş yerini tümüyle Volvo’ya ait mühendisliğe bırakıyor!..

Volvo Otomobil Grubu Güç Üniteleri Mühendisliği Başkan Yardımcısı Derek Crabb, bu "yeni yol"un ilk adımı olan yeni 4 silindirli motorlarının yüksek niteliklerini anlatıyor...

Ve Volvo nihayet, tümüyle kendine ait Drive-E isimli motorlarını 60 serisine koyarak, yeni "yol"una çıktı!.. 

4 silindirli ve 2.0 litre sia hacimli bu yeni motor ailesi, yavaş yavaş tüm modellere yayılacak.

Artık kullanılmayacak olan 5 ve 6 silindirli motorların performansını ve hatta V8'lerin gücünü bu kompakt Drive-E motorlarıyla garantileyen Volvo, asıl çevrecilik başlığında tüm otomobil markalarına büyük bir fark atmak üzere… 

Hem Turbo hem de Supercharger'lı 4 silindirli 2.0 litrelik bir versiyonunu da 306 beygir gücüne kadar yükseltebilmiş olan Volvo, "iş"in henüz başlangıcında bile çevrecilik için güçten ödün vermeyeceğini bizlere göstermiş oldu.

Her markanın çok iddialı "çevreci ve güçlü" yeni motor iddiaları olsa da, Volvo kendine ait en büyük motor platformunu Drive-E başlığı altında başlatmış oldu. 

Eğer bir müşteri, çok daha "fazla"sını istiyorsa da, Plug-In Hybrid ile içten yanmalı bu yeni motor ve şanzıman arasındaki elektro güç ünitesi sunulacak ve high-end teknoloji ve performans ortaya çıkarılacak.

Fakat, öncelikle S60, V60, V70 ve XC60’de kullanılmaya başlanan Drive-E motorlar,  özellikle eski T5 ve T6 modellerinin güçlerine sahip oldukları için 4 silindirli olmalarına rağmen aynı isimlerle sunulmaya devam edecekler. 

Yani, gerçek 5 ve 6 silindirlilere artık veda ediyoruz.

Örneğin; XC60 Drive-E T6 ile başlayacak olursak, 2.100 1/min devirden itibaren 400 Nm'lik muhteşem bir tork değeriyle eskisindeki 3 litrelik 6 silindirlinin tüm kuvvetine sahip!..

Şimdi sadece logosu T6 olsa da, 3.500 devire kadar yanma odalarını en kuvvetli basınçla dolduran Supercharger'ın yanında motorun çıkışındaki Turbo, neredeyse rölantiden itibaren tüm gücün sürekli devrede kalmasını sağlıyor!.. 

Yüksek devirlerde bile titreşimini hissettirmeyen 4 silindirli T6'nın 8 ileri Aisin otomatiğiyle muhteşem uyumu, sürüş keyfinin eski T6 ile bire bir aynı olduğunu da gösteriyor. 

Üstelik 100 km'de 7 litre gibi şaşırtıcı bir düşük tüketim keyfini de ekleyerek. 

Diğer yanda daha da büyük ekonomi isteyenler, 181 HP ve 400 Nm performansındaki Drive-E D4 seçeneğine doğru yönelebilirler

3.7 lt/100 km minimum tüketim ve 99 gr/km CO2 emisyon değeri, Volvo'nun çok ciddi bir sürprizi!.. 

Bunun da Aisin 8 ileri otomatik şanzımanla birleşimi, Volvo müşterilerinin en çok hoşuna gidecek kombinasyonu oluşturacaktır.

Hem yeni T6 hem de yeni D4 olarak, şaşırtıcı bir dinamizm sergileyen 60 serisinin en irisi XC60, özellikle elastisitede yani ara hızlanmalarda eski nesil V6'ların çok üstünde bir enerjiye sahip olduğunu kanıtlıyor. Direkt enjeksiyonlu motorun devri, en hızlı şekilde yükselebiliyor, 8 ileri otomatiği de, bu çevik sürüş tarzına tam uyum gösterirken, bazen milimetrik bir gaz pedalı hareketinde bile bir yukarı bir aşağı hızla vites değiştirerek, kullanıcısını heyecanlandırıyor. 

Yapısal olarak da benzinli ve dizel Drive-E'ler arasında fark, yok denecek kadar az. Çapları aynı olan motorların strokları da benzer hazırlanmış. Sadece dizellerin daha güçlü bir yapıya ve biraz daha yüksek pistonlara sahip olduğunu ve böylece farklı göründüklerini söyleyebiliriz. 

Benzinlilerin elektrikli su pompası, dizellerde mekanik olması, belki de tek ciddi fark!..

Volvo otomobillerinin mühendisleri, odaklandığı dört silindirli Drive-E güç üniteleriyle; arzu edilen güç, sürüş keyfi ve yakıt verimliliği açısından doğru yolda olduğuna kesinlikle eminler. 

Geliştirme aşamasında Volvo Motor Mimarisi (VEA) olarak adlandırılan Drive-E motor yelpazesi, 306 HP benzinli supercharger’lı turbo T6, 245 HP T5 ve 181 HP D4 turbo dizel olarak açılıyor! 

Bu motorlar, tamamen Volvo Otomobilleri motor uzmanları tarafından geliştirildikten sonra şimdi Volvo Otomobil Grubunun İsveç-Skövde’de bulunan yüksek teknolojili motor fabrikasında üretilmeye başlanmış.

Yakıt ekonomisi için yeniden ayarlanmış altı ileri Getrag manuel şanzımanla da sunulan "Sofistike Drive-E teknolojisi, yüksek performans, geliştirilmiş yakıt ekonomisi, önemli ölçüde daha düşük emisyon ve güçlü bir ses karakterini yüksek enjeksiyon basıncı ve i-Art teknolojisinin birleşimine borçlu!.. 

Volvo Otomobilleri, 2014’ün ilk çeyreğinde Türkiye’de S60, V60, XC60, S80 ve XC70 modellerinde pazara sunacağı yeni Drive-E güç ünitesi ile verimli sürüş keyfini yeni bir boyuta taşıyacak. 

Yenilenen modeller ve yeni motorların yatırımı için şimdiye dek 1 milyar USD harcayan Volvo Otomobilleri, tüm motor ailesinin yenilenmesi ile ilgili çalışmalarını 2015 ortasında tamamlamış olacak.

Etiketler: Volvo VEA SPA Environment Technology Sustainability otomobil motor i-ART Drive-E

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..

Absolut Jesko

En hızlısının daha da hızlısı nasıl yapılır?.. Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?.. Koenigsegg Jesko'sunun hızını artırmak ve daha da aerodinamik yapabilmek için yatay dev arka kanat yerine F-35'lerdeki gibi çift dik sivri arka "yüzgeç" deniyor...

Corvette C8 Stingray Convertible

Ortadan motorlu seksi C8 Corvette'in Coupe halinin tavanını çıkarıp Targa yapabilseniz de, şimdi gerçek anlamda üstsüz haliyle de Avrupalı Roadster SuperSport'lara kafa tutan bir C8 Convertible var!..

1250HP Czinger 21C

0-100km/h hızlanmaları 2 saniyenin altına inen HyperCar dünyasında baş döndüren gelişmeler var!.. 1250 beygirlik Czinger 21C ile artık küçük mühendislik garajlarının da, EV dünyası için müthiş örnekler hazırlayabilecekleri resmen kanıtlandı!..

McLaren 765LT

McLaren, "sivil" otomobil üretme işini çok sevdi ve yılda neredeyse 4 yeni model ve versiyon çıkarmaya başladı... 765LT ise İngiliz Formula 1 markasının Super Series grubunun son sürprizi!..

Huracan Spyder EVO RWD

Genç boğalar, hep daha sinirli olurlar... Lamborghini de, üstsüz 2020 yaz modelini olabilecek en agresif şekilde, üstelik arkadan itişli olarak sunuyor...

Amerikan Harrier Venza

Toyota'nın Japon iç pazarına sunduğu yeni Harrier, artık Kuzey amerika için Venza oldu... Yeni nesil Toyota Hybrid sistemine sahip bu CrossOver, çok yakında göreceğimiz Corolla CrossOver'ına da bir işaret...