FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İlk Civic Tourer

11 Ağustos 2013 05:05
İlk Civic Tourer
Tweet It! Facebook

“Honda Civic hatchback'lere "dar" diyenler için, aileler veya büyük bagaja ihtiyaç duyan sportif yaşayanlar için, Honda'nın yeni modeli Civic Tourer!.. Bu model ile Civic ailesinin ilk station wagon'u da yaratılmış oluyor.”

Honda, 2014 model Civic Tourer'ın ilk gerçek ayrıntılarını gösterdi.
Önümüzdeki Frankfurt IAA otomobil fuarında çıplak gözle göreceğimiz Civic Tourer, özellikle Avrupalı müşterilerin beğeni ve ihtiyaçları doğrultusunda İngiltere'de tasarlanmış, geliştirilmiş ve üretime hazırlanmış.

Aynı isimdeki konsept halini geçtiğimiz Cenevre otomobil salonlarında görmüş olduğumuz Civic'in bu ilk station wagon şekli, son minör değişikliklerle yenilenmiş olan Civic hatchback ile aynı yüze sahip... Aynı açılı ön farlar ve LED gündüz ışıkları, ön görünümde farklılık ortaya çıkarmazken, arkaya doğru alçalan tavan, şişik çamurluklar ve öne doğru uzanan stop lambaları, asıl farklılığı aracın arka görünümüne taşıyor.
Aslında gerçek Rourer'ın ortadan egzost çıkışlara, zarif arka difüzöre, büyük jantlara ve LED farlara sahip konsept halindeki şeklinin, Tourer  çok isterdik!.. Ancak yine de Large Project lideri Adrian Killham'ın söylediği gibi "İlk bakışta bile Civic Tourer, diğer station wagon'lara benzemiyor!" Gerçekten; yollardaki tüm Station Wagon, Avant, Break, Kombi vesaire araçlar birbirlerini andırırken, Civic Tourer'ın denge ve cazibesi, diğerlerinden çok farklı!..

Arka kapı kollarının "gizlenmiş" olması ve dingil mesafesinin değiştirilmemiş olmasına normal Civic hatchback'ten alışkınız... Fakat, 235 mm uzatılmış arka yapı, D sütununu da örten uzatılmış arka çeyrek yan camları, 17 mm yükseltilmiş arka kapı kuşağı, hatchbeck'e göre 137 mm alçaltılmış bagaj yükleme eşiği ve devasa bagaj kapağı, Tourer'ı Honda alışkanlıklarımızın dışına taşıyor.

Kabin içinde ön konsol tasarımı, zemini üzerinde inşa edildiği 5 kapılı Civic HB'lere benzese de, kabin içi genişliğinde büyük iddia oortaya çıkarılmış. Seat Leon ST ve VW Golf Variant'tan bile daha büyük bir hacime 1668 litreye kadar büyütülebilen bagajı, "Magic Seats" denilen değişik açılarda ve hizada kombine edilebilen ve basit bir hareketle katlanabilen arka koltukları, Civic Tourer'ın önemli kozları!.. Cam hizasına kadar da 624 litrelik bagaj hacminin Civic Sedan'dan bile yüzde 50 oranında büyük olduğuna dikkat çekelim!.. Hondacılar, 565 yükleme yüksekliği olan bagaja tam boy iki dağ bisikleti veya 3 büyük boy Samsonite sığabileceğini ve hatta bunların üzerine bagaj örtüsünün bile çekilebileceğini söyleyebiliyorlar!..

Ayrıca; dynamic, normal ve comfort ayarlı aktif "arka" suspansiyon (ADS Adaptive Damper System) sistemiyle de, değişik yük ve yol şartları için stabil veya sportif bir güvenli yol tutuş seçimi sunan Civic Tourer, C segmentinin en ilgi çekecek station wagon'u oluyor!..

300 Nm ve 120 HP'lik 1.6 i-DTEC dizel ile 174 Nm ve 142 HP'lik 1.8 i-VTEC benzinli motorlarla iki seçeneğe sahip olacak olan Civic Tourer, otomatik opsiyonuyla İngiltere tesislerinde deneme üretimine giriyor...
4520 mm uzunluk, 1770 mm genişlik ve 1440 mm yüksekliğe sahip Civic Tourer'ın piyasaya veriliş tarihi ise, 2014 Ocak ayı olarak planlanıyor.

Etiketler: Honda Civic Tourer Station Wagon İngiltere Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..