FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Görev X

02 Nisan 2014 14:28
Görev X
Tweet It! Facebook

“Yeni Aygo’nun ön yüzündeki “X” motifinin, Toyota için nasıl bir anlamı var?.. Toyota Avrupa kıdemli Başkan Yardımcısı Karl Schlicht'e yeni Aygo'yu sorduk...”

Toyota, geçtiğimiz yıllarda çevreci ve sportif modellerini ön plana çıkarırken, 2013 yılındaki yeni Auris ve Corolla fırtınasının ardından, şimdi de özellikle Batı Avrupa Pazarı’nın son trendi minik şehir otomobillerine önem vermeye başlıyor…

Geçtiğimiz ay, Cenevre fuarındaki standının tüm metrekarelerini doldurduğu yeni Aygo’larla, “küçük otomobil işinin de ustası biziz” sloganıyla boy gösterisi yapıyordu… Citroen C1 ve Peugeot 108 ile yanyana Çek Cumhuriyeti Kolin fabrikasında üretilmeye başlanan yeni Aygo, 10 yıllık bu ortaklığın kapasitesinin 300 bin adetleri aşmasını sağlayacak gibi görünüyor… Yeni nesille birlikte platform, motorlar, ön cam ve kapılar hariç tüm detaylarda markaların ayrı görünüme sahip olmasının yanında Toyota, yeni Aygo’da Fransızların dizellerini artık kullanmayacak…

Dünyanın en çok otomobil satan markasının, Avrupa’da da aynı otoriteyi yakalayıp yakalamayacağını Toyota’nın çekik gözlü olmayan gurularından Toyota Avrupa’nın satışlardan sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı Karl Schlicht’e sormadan önce, “bu kadar çok Aygo’nun anlamını” merak ettik…

Karl Schlicht, “Geçtiğimiz yıl Cenevre’de sadece hibrid seçeneklerimzle standımızı süslemiştik… Bu yıl basın günlerinde sadece yeni Aygo’ya önem veriyoruz… Çünkü, gazeteciler, bu yeniliğimizi fark etmeliler… PSA ile yaptığımız MiniCar projesinde Fransızlardan daha fazla önem verdiğimizi de vurguluyoruz… Özellikle de yeni Aygo’nun baştan aşağı kişiselleştirilebilir olmasına dikkat çekmek istiyoruz… Elbette fuel cell ve hibrid araçlarımız da, standın yan taraflarında duruyor, fakat yüksek satış adetleri hedeflemesek de Aygo, Toyota için çok önemli!..” şeklinde cevap verdikten sonra; “Batı Avrupa Pazarı daralmaya başlamadan önce de, çok yüksek adetlerimiz yoktu… Geçtiğimiz yıl 65 bin adet satabildik… Yeni Aygo ile yılda 80 bin adetlik bir satış kapasitesi öngörüyoruz… Minik otomobil pazarının gelişmeye devam ettiğini ve VW’den Winterkorn’un yeni Aygo’muzu incelemek için çok uzun zaman harcadığını da hesaba katarsak, hedeflerimizi aşabileceğimizi tahmin edebiliyoruz…” diyerek sözlerine devam etti.

Kendisine ikinci sorumuz, minik Aygo’nun opsiyonları üzerineydi…

Schlicht: “Kadınlar farklı renkleri, erkekler ise sert ifadeli yeni tasarımı ve aracın bambaşka görünmesini sağlayacak farklı paketleri çok sevecekler… Üstelik, aracın önündeki ya da diğer ayrıntılarındaki değişiklikler, 5-10 Euro gibi küçük meblağlar karşılığında sipariş edilebilecek… Siparişler fabrikaya gelecek ve sonradan değil üretim esnasında farklılıklar orijinal şekilde aracın üstünde hazırlanacak…”

Toyota, aslında otomotiv başlığında herşeyi optimum yolda yürüterek dünya lideri olabildiği için, hangi pazarlarda hangi ürünlerin daha iyi satılacağını onlardan daha iyi bilecek değildik… Fakat, yine de; Türkiye’de üretilen sedan Corolla’nın başka Batı Avrupa pazarlarında şansı var mı, diye sorduğumuzda Schlicht, Almanya ve Belçika gibi ülkelerde bizim “yerli” Corolla’nın satıldığını hatırlattı… Fakat, C segmentinde asıl Auris ile güçlü olduklarını belirtti… Avrupa’nın lideri olmak gibi bir çabalarının olmadığını da söyleyen Schlicht, 
“Başkanımız Akio Toyoda, son büyük distribütörler toplantımızda, dünyanın en iyi dişçisine mi, ülkenin en iyi dişçisine mi, yoksa şehrin en iyi dişçisine mi gidersiniz, diye sordu… Elbette herkes şehrin en iyisine, diye cevap verdi… Çünkü, onu daha iyi tanırsınız, sıkıntınız olursa yeniden kapısını çalabilirsiniz… Şehrin en iyisi, müşterisini daha iyi memnun edebilir!.. Bizim hedefimiz, şehrin en iyisi olabilmek!.. Bunu başardıktan sonra, ülkenin en iyisi olmalıyız… Dünyanın en iyisi ise, çok zaman sonra gelebilir!.. Avrupa’da birinci olmak gibi bir önceliğimiz yok! Bizim için önemli olan, daha iyi otomobilleri üretmeye başladığımızı, kalitemizi ve niteliklerimizi Avrupalıya yeniden göstermek!.. Müşteri memnuniyetini de yeniden zirveye taşımak!.. Bunları başardığımızda, müşteriler bizle daha çok alış eriş yapacak!.. Biz, 1 Numara olmayı kovalayıp, hata yapmak istemiyoruz!..”

*31 Mart 2014 Auto Show dergisi Automotive Insider konusuydu...

Etiketler: Toyota Schlicht Avrupa Aygo PSA C1 108 A-segmenti minik Kolin

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..