FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

SuperDragon X8

17 Kasım 2015 11:31
SuperDragon X8
Tweet It! Facebook

“Hep en hızlı gidenlerden bahsediyorduk… Şimdi sıra, en hızlı söndürende!.. Bu bir Su Püskürten Ejderha!.. ”

1864 yılında Almanya’nın Ulm şehrinde tarihin ilk gerçek itfaiye araçları markası kurulmuştu… Conrad Dietrich Magirus, zamanın ilk itfaiye örgütünü kurarken, çıkan yangınları söndürme konusunda da ilk sistematik prensipleri de oluşturmuştu… Magirus’un ilk buluşu ise hareket ettirilebilir ve döndürülebilir yangın merdiveniydi… Yıl ise 1872 idi… Conrad Dietrich Magirus, yangına karşı güvenlik teknikleri bilgisiyle 1853 yılında Ulm İtfaiye’sinin başına geldikten sonra Alman İtfaiye Örgütü’nü de kurdu. Magirus markası da, yangın söndürme ekipmanlarının üretimine bu şekilde başlamış oldu…

Günümüzün “Yılın En İyi İtfaiye Ekibi” ödülü de halen onun ismine veriliyor!..

Magirus markası, böylece 151 yıldır, dünyanın tüm yangın söndürme teşkilatlarına uzmanlığını ve ürettiği özel araçları sunuyor…

Son 40 yılını Iveco çatısı altında geçiren, uzman itfaiye araçları markası, artık CNH Industrial Grubu’nun yönetiminde başka markaların altyapıları üzerinde de yangın söndürme işinin ihtiyacı olabilecek tüm üst yapıyı, en güvenli, en sağlam ve en hızlı kullanım hedefleriyle çeşitli ülkelerin ve hatta şehirlerin özel ihtiyaçlarına göre her biri farklı donanıma sahip olarak üretiyor… Yani devasa havaalanı itfaiye araçlarından, minibüs küçüklüğünde en seri hareket edebilecek ön müdahale itfaiye araçlarına kadar…

1892 yılındaki ilk 25 metrelik atların çektiği yangın merdiveninden, günümüzün en modern ve en hızlı havaalanı itfaiyelerine ve AirCore denilen jet türbinli özel maksimum su püskürtme araçlarına kadar Avrupa ve Asya’nın en ünlü yangın söndürme markası olan Magirus, itfaiyecileri tam 68 metreye saniyede 1.9 metre hızla çıkaran dünyanın en yüksek yangın merdivenini, yılda 2220 adetlik itfaiye araç üretimini, Ulm’dan başka Avusturya Graz ve Fransa Chambery’de de üretim tesislerini ve dünyanın en iyi yandın söndürme akademisini gerçekleştirebilmiş olmasıyla övünüyor…

İşte burada, Sizlere, Magirus’un en görkemli aracı Superdragon X8’den bahsetmek istiyoruz…

Yangın söndürme kamyonları, taşınabilir pompalar, kimyasal veya orman yangınları için özel araçları gibi diğer tüm Magirus’lar arasında havaalanı itfaiye araçlarının ayrı bir yeri var!.. 

Tüm büyük yangınlarda, öncelikle insanların kurtarılması, eşyaların ve binaların zarar görmemesi elbette çok önemli… Fakat, uçak kazalarında ölçekler, riziko faktörleri ve kullanılması gereken teknikler, diğer tüm yangınlardan çok daha hassas, dikkatli ve hızlı olunmasını gerektiriyor… O sebeple, havaalanı itfaiye araçları, tüm yangın söndürme araçları arasında “kral” olarak kabul ediliyor… Magirus’un çok büyük Dragon ve Impact serileri yıllardan beri “alfa” pozisyonlarını koruyorlar… Aşırı hızlı, aşırı güçlü, “akıllı” ve çok değerli olan bu havaalanı itfaiye araçları, her gün artan hava trafiği, yolcu sayısı ve uçakların büyüklüklerine göre gelişmeye devam ediyorlar… İhtiyaç duyulan en etkili havaalanı güvenliğini sağlamak için, “ikinci bir şans”a hiçbir zaman fırsat bırakmayacak bir tekniğe sahip olması gereken, hareket halindeyken, su, köpük ve özel söndürme tozu püskürtebilen ve tüm ağırlığına rağmen en dinamik manevraları yapabilmeleri gerekiyor… Bu konu başlığının en iddialı Magirus’u olan Superdragon X8, tam 52 ton taşıma kapasiteli bir 8 çekerli söndürücü!.. Dingil mesafesi ise 5.050 mm!.. Özel yangın söndürme kimyasalları püskürtebilen iki robotize pompası… 17.000 litrelik su tankından başka, köpük ve toz materyal için ayrı tankları, 6 kişilik itfaiyeci koltuğu, tam korunaklı aluminyum kabini ve gerekli tüm ekipman için özel dolapları olan bir “ejderha”!.. 12.8 metre uzunluğu, 3 metre genişliıi ve 3.8 metre yüksekliğindeki bu 8x8, CFR platformunda yani Crash-Fire-Rescue yani hem kazalara, hem yangına nem de kurtarmaya yetişmek üzere tasarlanmış bir mekanik “ejderha”!.. 

25 saniyenin altında 80 km/h’ye çıkan ve en az 135 km/h maksimum hızla giden çift motoruyla 1.120 HP’lik Superdragon X8, dakikada 10.500 litre suyu 10 bar basınçla püskürten 275 HP’lik su pompasına da sahip… 2.500 litrelik köpük ve 1 tonluk yangın söndürme tozu ile 120 kg’lık CO2 de ayrıca X8’in sırtındaki özel depolara baklanmış!..

İlk havaalanı itfaiye aracını 1930’da yapabilmiş bir markanın, 2015’te bu SuperDragon X8’i geliştirebilmesine şaşırmıyoruz!.. Asfalta yayılabilecek kerosenli uçak yakıtıyla bile mücadele edebilecek kapasitedeki bu devasa Magirus, ARFF yani “Aircrash Rescue and Fire Fighting” klasmanında dünyanın en iyisi olma iddiasını koruyor!.. 8.000 lt/min püskürtme gücündeki özel projektörü ve kameraları olan tavan monitörü ve 2.500 lt/min’lik su ve köpük ile saniyede 10 kg toz püskürten ön monitör, X8’i kullanırken en çok “oynamak” isteğimiz özellikleriydi… Öndeki aşırı yüksek kapasiteli vinç de, en ilgi gösterdiğimiz ayrıntısıydı!..

Acil bir durumlar için her an, tam donanımlı olarak, hazır olmak şart!.. Magirus da, kahraman itfaiyecilerin en doğru ve güvenli şekilde kullanabilecekleri araçları üretmeye devam ediyor!..

Etiketler: CNH industrial Conrad Dietrich Magirus Iveco Fiat Professional Ladder Superdragon X8 süper itfaiye havaalanı airport fire Dragon impact cash rescue fire fight aircrash ARFF CFR köpük yangın Flughafen Feuerwehr firefighter

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..