FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tekten Çifte

30 Ocak 2014 02:34
Tekten Çifte
Tweet It! Facebook

“Sektör artık dikey değil, yatay gelişecek!.. Carlos Ghosn bile, yerine tek bir ismin geçmesini istemiyor!..”

Renault Nissan ittifakını oluşturan ve başarıyla yukarılara taşıyan Carlos Ghosn da, pek yakında emekli olacak. Fakat, yerine tek bir ismin geçmesini tavsiye etmiyor. Renault ve alt markalarının başına bir, Nissan ve alt markalarının başına başka bir isim gelirse, başarının daha da artacağına inanıyor.

Carlos Ghosn, kendisinin şu anda yaptığı gibi her iki dev şirketi yönetmenin çok ağır olduğunu, fakat başka seçenek olmadığı için sürdürdüğünü ve ittifakın şimdilik açık bir avantaj sağladığını söylüyor. 

Nissan başlığında yerine bir “Japon”un geçmesinin uygun olacağını, Japonların çok yetenekli yöneticiler olduğunu anlatırken, koltuğunu ne zaman bırakacağını ise belirtmiyor. Sadece “zamanı gelince” diyor ve her iki grubun yönetim kurullarıyla hissedarlarına bu şekilde tavsiyede bulunacağını belirtiyor. 

Renault’nun Nissan’daki kontrol hissesi tam 15 yıldır devam ediyor. Bugünkü pay ise yüzde 43.4!.. Bu arada Daimler’in ittifakta yüzde 3.1’lik hisseninin bulunduğunu da hatırlatalım. 

Diğer yanda ittifak yönetimi “tekten çifte” değişirse, grupların ekonomik markaları Dacia ve Datsun için de, belki artık çok daha farklı güzergahlar çizilebilir. 

Ayrıca Infiniti’nin de artık yavaş yavaş Nissan’dan uzaklaşmaya başlaması, bu ittifakın içinden bu lüks markanın “kopabileceği”ni de akla getiriyor.

Carlos Ghosn’un emekliliği, elbette ittifak için bir kayıp olacaktır… Bu kadar agresif bir otomotiv dehası, bugünlerde çok zor bulunuyor. Fakat, karlılığı maksimuma çıkmış her iki grup, belki ayrı yöneticilerle daha kreatif de ilerlemeye devam edebilirler… Göreceğiz!..

*13 Ocak 2013 Auto Show dergisi, Automotive Insider, yazısıdır.

Etiketler: Renault Nissan Datsun Dacia Samsung Infiniti Lada Carlos Ghosn ittifak alliance otomotiv otomobil endüstri

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..