FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tekten Çifte

30 Ocak 2014 02:34
Tekten Çifte
Tweet It! Facebook

“Sektör artık dikey değil, yatay gelişecek!.. Carlos Ghosn bile, yerine tek bir ismin geçmesini istemiyor!..”

Renault Nissan ittifakını oluşturan ve başarıyla yukarılara taşıyan Carlos Ghosn da, pek yakında emekli olacak. Fakat, yerine tek bir ismin geçmesini tavsiye etmiyor. Renault ve alt markalarının başına bir, Nissan ve alt markalarının başına başka bir isim gelirse, başarının daha da artacağına inanıyor.

Carlos Ghosn, kendisinin şu anda yaptığı gibi her iki dev şirketi yönetmenin çok ağır olduğunu, fakat başka seçenek olmadığı için sürdürdüğünü ve ittifakın şimdilik açık bir avantaj sağladığını söylüyor. 

Nissan başlığında yerine bir “Japon”un geçmesinin uygun olacağını, Japonların çok yetenekli yöneticiler olduğunu anlatırken, koltuğunu ne zaman bırakacağını ise belirtmiyor. Sadece “zamanı gelince” diyor ve her iki grubun yönetim kurullarıyla hissedarlarına bu şekilde tavsiyede bulunacağını belirtiyor. 

Renault’nun Nissan’daki kontrol hissesi tam 15 yıldır devam ediyor. Bugünkü pay ise yüzde 43.4!.. Bu arada Daimler’in ittifakta yüzde 3.1’lik hisseninin bulunduğunu da hatırlatalım. 

Diğer yanda ittifak yönetimi “tekten çifte” değişirse, grupların ekonomik markaları Dacia ve Datsun için de, belki artık çok daha farklı güzergahlar çizilebilir. 

Ayrıca Infiniti’nin de artık yavaş yavaş Nissan’dan uzaklaşmaya başlaması, bu ittifakın içinden bu lüks markanın “kopabileceği”ni de akla getiriyor.

Carlos Ghosn’un emekliliği, elbette ittifak için bir kayıp olacaktır… Bu kadar agresif bir otomotiv dehası, bugünlerde çok zor bulunuyor. Fakat, karlılığı maksimuma çıkmış her iki grup, belki ayrı yöneticilerle daha kreatif de ilerlemeye devam edebilirler… Göreceğiz!..

*13 Ocak 2013 Auto Show dergisi, Automotive Insider, yazısıdır.

Etiketler: Renault Nissan Datsun Dacia Samsung Infiniti Lada Carlos Ghosn ittifak alliance otomotiv otomobil endüstri

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..