FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Görünmeyen Güçler

31 Temmuz 2013 04:02
Görünmeyen Güçler
Tweet It! Facebook

“Bir marka, bir teknolojiyi ortaya çıkardığını açıkladığında, tüm başarı o markaya aitmiş gibi algılanır. Oysa otomobillerdeki teknolojiler, çoğunlukla o otomobil markalarına ait değildir!.. ”

Örneğin yeni BMW 6 Serisi'nin 8 ileri otomatik şanzımanı ZF Friedrichshafen AG'ye ait bir tasarım ve mühendislikte… Hatta, BMW için bu kompleks vites kutusu yine ZF tarafından üretiliyor, BMW fabrikalarına gönderiliyor. ZF, ayrıca vites oranlarını ve geliştirilmiş son dişli oranını, şanzımanın dış boyutlarını değiştirmeden, şanzımanın ağırlığını arttırmadan, BMW'nin genel verimlilik mantığına uygun olarak hazırlıyor.

BMW 6 Serisi, Coupe, Cabriolet ve şimdi de Gran Coupe ile, Bavyeralı markanın "bayrak gemisi" olurken, tasarım ve genel montaj hariç, ne kadarı %100 BMW?..

Elektrikli hedrolik destekli direksiyonu ve opsiyonel Integral Active Streering sistemleri de ZF Lenksysteme GmbH'dan… Bu şirket ise, modern teknolojilere sahip direksiyon sistemleri üretmek için ZF ve Robert Bosch GmbH tarafından ortaklaşa kurulmuştu… Otomobillerin düşük hızlarda manevra kabiliyetini arttıran müthiş bir teknoloji ile donanmış olan Integral Active Steering, arka tekerleklere açı veren ve otomobile dönüş kolaylığı sunan özel olarak tasarlanmış bir ek motor ile çalışıyor. Standart aktif direksiyon sisteminin elektronik kontrol üniteleri de, Preh GmbH tarafından BMW'ye gönderiliyor. Schaeffler Group'un bir parçası olan LuK ise BMW 6'lara tam elektronik çift senkromeçli kendiliğinden vites hazırlığı yapan debriyaj sistemini tedarik ediyor. 6 serisindeki en önemli Bosch logolu parçalara gelirsek, benzinli ve dizel motorlar için enjeksiyon sistemleri… Jet püskürtmeli bu sistem, supaplar ile enjektörler arasında ateşleme bujilerine yakın bir noktada yer alırken, olabilecek er hassas yanma için görevlidirler. 6 Serisi, hızlanırken V8 motorlarının sunduğu yüksek performansın yanında yakıt tüketiminin de korunmasını, kısaca verimliliği garanti ederler. Bosch'tan 6'lara gelen bir başka önemli yedek parça ise ekonomi ve çevrecilikten sorumlu Start ve Stop sistemi… Bu arada dinamik stabilite kontrol sistemlerinin de Bosch'tan olduğunu unutmayalım!..

Sonuç olarak, yeni BMW 6 Serisi, 100 km/h hıza 4.9 saniyede rahat rahat ulaşırken, BMW logolu kaputun altında çalışan sistemlerin büyük çoğunluğunun, aynı anda Mercedes ve Audi için de üretim yapan dev Alman tedarikçilerine ait olduğunu hatırlamalıyız!..

6 Serisi'nin tüm versiyonları, BMW'nin büyük modelleri ve L6 platformu için de üretim yapan Dingolfing fabrikasında hazır hale getiriliyor, yedek parçalar bir araya getiriliyor… 

Dev tedarikçiler, Mercedes için Stuttgart'a ve Audi için Ingolstadt'a da, yılda yüzbinlerce adet bu en yüksek teknolojilerini taşıyor…

Sizlere, otomobili oluşturan binlerce parçadan sadece bir ikisini burada hatırlatmak istedim...

Müşteriler ise, bir markayı satın aldıklarında, onun herşeyiyle o markanın olduğunu düşünseler de, belki bazı markalardan da çok daha büyük olan tedarikçilerin, modelllerin içinde saklanan gizli güçler olduğunu bilmeliler…

25 Mayıs 2012 AutoShow AutomotiveInsider yazısıdır!..

Etiketler: ZF LuK Bosch Schaeffler Preh BMW Land Rover Range Rover şanzıman direksiyon elektrik 9 ileri 6 serisi GranCoupe Gran Coupe Mercedes Audi Toyota Ford Opel Hyundai Kia Nissan Honda Mazda Mini VW Volkswagen Volvo teknoloji technology teknik technic

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..