FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Hyundai ix35 FCEV

03 Şubat 2013 14:42
Hyundai ix35 FCEV
Tweet It! Facebook

“Sıfır emisyonlu Plug-In elektrikli araçlar, kısa menzillerinin dışına çıkamazlarken Hyundai, uzun yol için FCEV'lerin şart olduğuna inanıyor!.. ix35 FCEV, 5.6 kg hidrojen ile 525 km yol alabiliyor!..”

Dünyada otomobil ve ticari araç üretimi 80 Milyon'u geçti! Hyundai'nin küresel üretim yapan fabrikaları Kia ile birlikte 

Güney Koreli Grubu, dünya beşinciliğine taşıyor… Hyundai'nin gerek Avrupalı gerekse de Güney Kore'den çıkan tasarımları ödül üstüne ödül alıyor… 1967 yılında kurulmuş, belki de dünyanın en genç otomotiv grubu!.. Hyundai, 45 yıl içinde dev adımlar attı… İnşaat ve çelik endüstrilerindeki gücünü otomotive de yansıtarak, farklı endüstrileri birbirleri için "kısa yol"dan kullanarak benzersiz bir başarı ortaya çıkarıyor!.. Otomobillerinde kullandığı çeliğin yüzde 46'sını kendi içinde üreten, ürettiği motorları ve teknolojilerini artık rakiplerine bile ihraç eden Hyundai, fiyatının karşılığında en iyi otomobilleri hazırlamaya devam ediyor!.. Hyundai, diğer otomotiv devlerinin yarı süresinde otomotivin birinci ligine girdi! Gerçekten ilgi çeken modelleriyle de müşteriler kazandı!..

Diğer yanda çok önemli bir başarısı da, FCEV, yani yakıt hücreli elektrikli otomobiller...

Hyundai, ix35 FCEV ile, tüm otomotiv endüstrisi içinde ayrı bir parlak geleceğe doğru ilerliyor… Bu yıl tam 1.000 adet hidrojen yakıt hücreli Hyundai ix35, resmi ve özel filolar için yollara çıkıyor. Hyundai, sadece 8 yıl önce 2005 yılında başlattığı FCEV projesinin en son şeklini, hidrojen yakıt hücreleriyle şarjı 100 kW yani 134 beygir gücünde elektrikli motora sahip ix35 modelini, artık resmen yürütüyor ve üretime hazır hale getiriyor. 2015'te ise tam 10.000 adet ix35 FCEV, İngiltere, Danimarka ve Almanya gibi hidrojen tedariği olan pazarlarda normal müşteriler ile buluşacak. 

Sıfır emisyonlu Plug-In elektrikli araçlar, kısa menzillerinin dışına çıkamazlarken Hyundai, uzun yol için FCEV'lerin şart olduğuna inanıyor!.. Gövdesinin alt arkasındaki biri büyük biri küçük iki tanka bir çevrim doldurma kabıyla pompalanan hidrojenine rağmen, sürüşünde diğer bildiğimiz ix35'lerden farksız bir performans gösteren 

bu Hyundai FCEV'i, hızlanma anında bile hayal kırıklığı yaratmıyor ve 14 saniyede 0-100 km/h ivmelenmesini tamamlayabiliyor. Gerektiğinde şarj edilen 24 kW'lık lityum-polimer bataryası ise, sadece ani hızlanmalar ve ekstra güç için ayrıca araç zeminine yerleştirilmiş… Fuel Cell Stack'ta oluşan enerji de, bir adaptör ile doğrudan çekişe veriliyor ve bu da diğer elektrikli araçlar ile olan farkını ortaya çıkarıyor. Bir ek jeneratör ile havalandırma gibi tüm elektrik ihtiyacı ise, yürür aksam enerjisinden çalmadan üretiliyor!..

Bu ix35 FCEV, Hyundai'nin aslında 3. nesil yakıt hücreli aracı… Sadece elektrikle çalışan prizden şarj edilen diğer elektriklilere göre 3 misli fazla menzile sahip!.. Bu ultra modern Hyundai, 5.6 kg hidrojen ile 525 km yol alabiliyor… Yani, 1 litre hidrojen ile 25 km!.. Egzostundan ise sadece saf su çıkıyor… Hatta, bu çıkan saf su da yine yakıt hücrelerinin soğutması için kullanıyor!.. Hızlanma anında bile hayal kırıklığı yaratmayan ve 14 saniyede 0-100 km/h ivmelenmesini tamamlayabilen ix35 FCEV'in marşına bastıktan sonra sessizlikle karşılaşmanız, gerçekten çok hoş… Çünkü, rölanti yok, titreşim yok… Sadece klimanın ince vızıltısı kulağa geliyor… Göstergeler ise, hidrojen durumunu ve kalan menzili işaret ediyorlar… Vites topuzunu "Drive"a getirip, artık frenden ayağınızı kaldırıp, ilerlemeye başlayabilirsiniz… Maksimumda 160 km/h hız da garantileniyor… 

Güvenlik anlamında da tüm standart crash-test'ler ve ayrıca yangın testleri de yapılmış olan ix35 FCEV, için artık "hazır" deniliyor!.. ix35 FCEV, Hyundai'nin aslında 3. nesil yakıt hücreli aracı… Yürür aksamı ve yakıt hücreleri daha da geliştirilmiş olan kullandığımız bu son FCEV, özellikle yayaları ve sürücüyü uyarma görevi taşıyan VESS denilen sanal motor sesi sistemiyle de donanıyor. Tek bir düğme ile bu VESS devreye alınabiliyor. Normal benzinli veya dizel ix35'lere göre sadece 200 kg daha ağır olan 1.8 tonluk ix35 FCEV'deki bu fazlalığın sebebi "fuel cell stack" denilen 2.0 litre dizel bir motor performansının ortaya çıkmasını sağlayan, yani motorun yerini gören, depodaki hidrojenle havadaki oksijeni birleştirirken oluşan enerjiyi yürür aksam için elektriğe dönüştüren sistem!.. Kullanırken ağırlığını hissetttirse de, ileri atılırken hiç zorlanmayan ix35 FCEV, kademesiz şanzımanıyla sanki sihirli bir güç sizi ittiriyormuşçasına keyifle yürüttüğünüz ultra bir modern Hyundai!.

Şimdilik 220.000 Euro'ya mal olan FCEV'ler, 2015'teki seri üretim ile birlikte tedarikçilerin maliyetlerini düşürmeleriyle birlikte 22.000 Euro'ya mal olacak ve satın alınabilir hale gelecek!..

Hyundai ix35 FCEV, önceki nesil Tucson FCEV modelinin üzerine maliyetleri düşüren, yakıt hücresi üretiminin karmaşıklığını azaltan ve montajı daha basit hale getiren birçok yeniliği de taşıyor. Hyundai, hidrojenle çalışan ve sadece su buharı açığa çıkardığı için çevreyi hiç kirletmeyen bu araçların seri üretimine artık başlarken, yüksek basınçlı bir hidrojen yakıt istasyonu pompasında bu aracın 700 bar'lık bir depo hidrojeninin 5 dakikada doldurulduğunu hatırlatıyor!..

10 liraya 100 km giderken; 0 karbondioksit emisyon ile, çevreyi kesinlikle kirletmeyeceksiniz!.. 

İşte, yüksek teknoloji ve parlak gelecek!..

Etiketler: Hyundai ix35 FCEV Fuel Cell EV Electric Vehicle elektrikli yakıt hücreli yakıt hücresi fuel stack elektrik Kia

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..