FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İlk Mazda3 Sedan Görseli

04 Temmuz 2013 02:22
İlk Mazda3 Sedan Görseli
Tweet It! Facebook

“Mazda3 Hatchback lansmanında bile herkes yeni Mazda3 Sedan'ın nasıl müthiş birşey olacağını konuşuyordu... İşte Rusya'daki meslektaşlarımızın yardımıyla ilk Mazda 3 Sedan görselleri... Bakın, ne kadar "müthiş"?!..”

Yeni Mazda3 Sedan, Mazda6'nın biraz "çekmiş"i gibi, büyük ağabeyinden daha fit ve belki hatchback şeklinden daha sampatik olarak nihayet karşımıza çıktı!..

4 kapılı bu Alt Orta Sınıf Mazda sedanı, aslında nesiller boyu, her zaman. Mazda'nın en çok ilgi gören, en iyi ürünüydü!.. Bunun bilincinde olan Mazda yönetimi, mühendisleri ve tasarımcıları da, Mazda3 Sedan'ları tüm zamanlarda, hep büyüklerden daha sportif ve şık ve büyüklerin teknolojileri ve konforuyla hazırlıyorlardı...

Fakat, Mazda3 Sedan'lar, her ne kadar Mazda6'lara benzeseler de, hatchback'lerin arkasına sadece bir bagaj çıkıntısı eklenerek ortaya çıkarılmıyorlardı... Bambaşka bir tasarım işiymiş gibi, kendilerini gösteriyor ve beğenileri yükseltiyorlardı...
Yeni Mazda3 Sedan'da da bu güzel gelenek bozulmadı ve yeni sedan, hatchback'ten çok farklı ve Mazda6'ya çok yakın olarak bitirilmiş... Hatta, bu sefer Mazda6'dan da değişik bir "arka"ya sahip olmuş.

Arkaya doğru uzanan LiftBack tarzı tavan çizgisi, arkada iç ve dış bükey çok fazla hatla süslemeleriyle buluşuyor... Taşıdığı teknolojiler, materyal kalitesi ve dizayn olarak kabin içinde ise 5 kapılı Hatchback ile bire bir aynı olan yeni Sedan, önceki haline göre daha büyük bir bagaj hacmi ve arka koltuk diz mesafesine da sahip olacak gibi görünüyor.

HB'deki gibi 100 HP'lik 1.5lt benzinli motorla başlayacak olan Mazda3 Sedan'ın SkyActive motor seçenekleri, 120HP 2.0lt ve 165HP 2.0lt'lik benzinli motorlarının yanında, 150HP 2.2lt TurboDiesel ile devam edecek!.. Hatchback'ten en önemli fark ise, suspansiyon geometrisinin olacağı da tahmin ediliyor... Ne de olsa, Sedan, hatchback'lere göre daha değişik bir sürüş tarzı sunmalı!..

Mazda'dan bizim talebimiz ise, bu müthiş güzel C segmenti sedan'a, halen ortaklaşa Ar-Ge yaptıkları Ford'un Focus'ta kullandığı küçük hacimli dizeller ile otomatik şanzımanların da konulabilmesi!..

Etiketler: Mazda Mazda3 sedan 3 C segment Alt Orta

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Bronco Geri Geldi

Geçmişin asi iki kapılı Amerikan OffRoad aracı Ford Bronco da, artık modern dünyanın teknolojileriyle yenilendi... Fakat, tasarımı yine de retro ve ruhi halen çılgın gibi!..

Elektrikli Ford Canavarı

Tam elektrikli Mustang Cobra Jet 1400'ün izinden gelen Mustang Mach-E 1400, yedi motoru ve ultra yüksek bataryasıyla 257km/h hıza 1.419HP ve 1 tonu aşan downforce ile ulaşıyor!

ilk BMW BEV SUV iX3

iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyecek olan BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, X3'lere benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk seri olma özelliği de verdi... Bu arada iX3'ün diğer elektrikli rakiplerine göre en büyük farkı, bir BMW gibi gidecek olması!..

Black Series AMG GT

İlk kez Mercedes-AMG GT Black Series V8 ile Flat-Plane krank mili kullanılıyor. Silindirler ise, 1 - 8 - 2 - 7 - 4 - 5 - 3 - 6 sırasıyla ateşleniyor!.. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş bu pistlerden fırlamış arkada üstü otomatik flaplı çift kanatlı ve AMG Dynamics aktif flaplı yıldızlı canavar, 730HP 800Nm ile 0-100km/h 3.2 saniye ve 0-200km/h <9 saniye!.. Ön alt spoileri de pist için öne uzatılabiliyor!..

Nissan Ariya Dönemi

% 100 elektrikli Ariya, sadece yepyeni bir BEV değil, aynı zamanda Nissan markasında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir model... Japonya WLTC ölçümlerine göre 610km'ye kadan menzili olan yepyeni platformdaki bu şık Nissan, 0-100km/h hızlanmasını da 5.1 saniyede tamamlıyor. Yarım saatte 375km menzillik şarjını da tamamlaması, kendi kendine şerit değiştirebilen ProPilot 2.0 robotik sistemi de, Alexa gibi bağlanabilirliği de, gerçekten başarılı...

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.