FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tasarımda Sınır Yok

02 Şubat 2014 13:37
Tasarımda Sınır Yok
Tweet It! Facebook

“Infiniti baştasarımcısı Alfonso Albaisa ile Detroit sohbetimiz, aslında lüks trendinin sportifliğe doğru değiştiğini özetliyordu.”

Detroit’te her yeni model yılının adeta bir açılışı olarak düzenlenen North American International Auto Show, bu yıl da yeniden yükselişe geçen Amerikan markaları ve dünyanın bu en güçlü pazarına “elleri boş” gelmemiş Alman ve Japon markalarının boy ölçüşmesine sahne oldu.

Sportif tasarımın yeniden moda olmasıyla, artık en sade aile modellerinin bile sanki “tuning”çilerin elinden çıkmış en sportif modifikasyonlarla sergilenmesine şahit olduk.

Premium Japonlardan Infiniti’nin yeni Q50 modelinin Eau Rouge isimli sportif varyasyon fikri de, bu yeni sportif aile otomobili trendine çok iyi bir örnekti.

Alfonso Albaisa, bu lüks performans sedanı düşüncesinin, müşterilerden gelen talebe göre geliştirildiğini anlatıyordu. Daha alçak, daha geniş ve tüm ayrıntılarında kaslı duran bu modern aile otomobilinin sportif şekli için, Infiniti Başkanı Johan De Nysschen de, “bu versiyonun üretilmesi konusunda ısrarcıyım, sadece sahip olacağı teknik özelliklerde son ütüdeyiz!” diyerek espirili bir cevap veriyordu, sohbetimiz sırasında…

500’den fazla beygir gücüne ya kendi V8’leriyle ya da yepyeni bir çok turbolu V6 ile ulaşacaklarını belirten Infiniti yöneticileri, 25 yaşındaki Infiniti’nin artık sadece Nissan’ın bir lüks markası olmayacağını ve sportif premiumlar arasında da en iddialı özgün seçeneklerden biri olacağının altını çiziyorlardı.

2013 yılında 125 bin adet satılan Infiniti’nin 2020 yılı için yarım milyon adetlik bir hedefi var.

Kızıl Su, anlamındaki Eau Rouge, Formula 1’in en hızlı yarışlarından Spa-Francorchamps içindeki en ünlü virajın ismi… Bizim İstanbul Park’ta da benzer sert iniş ve çıkışın bulunduğu bu virajın heyecanını bu yeni tasarım karakteriyle vurgulamak istemiş olan Alfonso Albaisa, Infiniti markasanın Formula 1 sponsorluğunun da ilk kez bir modele tam olarak yansıtıldığını da belirtiyordu.

Aslında gümüş renkli olan boyasının üstündeki önce vernik ve sonra da cila metodlarıyla, Q50 Eau Rouge’un rengi, ismine yakışır bir tona getirilmiş. 800 Nm’den yüksek torka sahip olacak bu Formula 1 araçlarının aerodinamik parçalarıyla süslenmiş, fakat teknik olarak da fonksiyonel sportif gövde parçalarına sahip olan Q50 için Albaisa “boğa gibi kaslı” derken, Red Bull takımının logosunun da boğa olduğu aklımıza geliyor!.. Oysa, geçmişteki sportif Infiniti’ler “çıta”lara benzetilirdi…

Nissan GT-R tarzı kaput üstü hava girişleri, agresif şekilli fiber tamponları, 20 mm daha geniş çamurlukları ve 21 inçlik jantlarıyla bir süper sedan olma yoluna çıkan Q50, rakip olarak BMW M5 ve Mercedes-Benz E63 AMG’yi görüyor!.. Infiniti’nin mantra’sının artık yüksek bir yarışçı platform olduğu ve markanın seviyesinin daha da yükseldiği vurgulanmak isteniyor. Yani, Infini artık tam sportif otomobillerin üreticisi olma kararı vermiş, görünüyor!..

Seramik egzost sistemi, yan altlardaki sıcak hava çıkışları ve çok daha gösterişli bir arka yapıyla Alfonso Albaisa, bu model ile sportifliğe gerçek bir giriş yapacaklarını anlatıyordu. Sadece Formula 1 ruhunun değil, gerçek sportifliğinin yaşanacağını Infiniti’ler, geliyor, diyordu!..

Infiniti bile karakterini artık bu “yarış performansı”na doğru değiştirmeye başlıyorsa, Alman premium’ların neden AMG, M veya RS’lere bu kadar önem verdiğini daha iyi anlıyoruz.

Kısaca; lüks segment otomobillerde artık sadece materyal ve konforun yeterli olmadığı, tasarım ve teknikte sportifliğin de gerekli olduğu, çoklu örnekleme ile bundan böyle kabul etmemiz gereken bir trend!..

*Automotive Insider, Auto Show, 20 Ocak 2014

Etiketler: Infiniti Nissan Renault Japon lüks lux luxury sportif sport F1 Formula1 Red Bull Alfonso Albaisa Detroit NAIAS 2014 Johan De Nysschen

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..