FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tasarımda Sınır Yok

02 Şubat 2014 13:37
Tasarımda Sınır Yok
Tweet It! Facebook

“Infiniti baştasarımcısı Alfonso Albaisa ile Detroit sohbetimiz, aslında lüks trendinin sportifliğe doğru değiştiğini özetliyordu.”

Detroit’te her yeni model yılının adeta bir açılışı olarak düzenlenen North American International Auto Show, bu yıl da yeniden yükselişe geçen Amerikan markaları ve dünyanın bu en güçlü pazarına “elleri boş” gelmemiş Alman ve Japon markalarının boy ölçüşmesine sahne oldu.

Sportif tasarımın yeniden moda olmasıyla, artık en sade aile modellerinin bile sanki “tuning”çilerin elinden çıkmış en sportif modifikasyonlarla sergilenmesine şahit olduk.

Premium Japonlardan Infiniti’nin yeni Q50 modelinin Eau Rouge isimli sportif varyasyon fikri de, bu yeni sportif aile otomobili trendine çok iyi bir örnekti.

Alfonso Albaisa, bu lüks performans sedanı düşüncesinin, müşterilerden gelen talebe göre geliştirildiğini anlatıyordu. Daha alçak, daha geniş ve tüm ayrıntılarında kaslı duran bu modern aile otomobilinin sportif şekli için, Infiniti Başkanı Johan De Nysschen de, “bu versiyonun üretilmesi konusunda ısrarcıyım, sadece sahip olacağı teknik özelliklerde son ütüdeyiz!” diyerek espirili bir cevap veriyordu, sohbetimiz sırasında…

500’den fazla beygir gücüne ya kendi V8’leriyle ya da yepyeni bir çok turbolu V6 ile ulaşacaklarını belirten Infiniti yöneticileri, 25 yaşındaki Infiniti’nin artık sadece Nissan’ın bir lüks markası olmayacağını ve sportif premiumlar arasında da en iddialı özgün seçeneklerden biri olacağının altını çiziyorlardı.

2013 yılında 125 bin adet satılan Infiniti’nin 2020 yılı için yarım milyon adetlik bir hedefi var.

Kızıl Su, anlamındaki Eau Rouge, Formula 1’in en hızlı yarışlarından Spa-Francorchamps içindeki en ünlü virajın ismi… Bizim İstanbul Park’ta da benzer sert iniş ve çıkışın bulunduğu bu virajın heyecanını bu yeni tasarım karakteriyle vurgulamak istemiş olan Alfonso Albaisa, Infiniti markasanın Formula 1 sponsorluğunun da ilk kez bir modele tam olarak yansıtıldığını da belirtiyordu.

Aslında gümüş renkli olan boyasının üstündeki önce vernik ve sonra da cila metodlarıyla, Q50 Eau Rouge’un rengi, ismine yakışır bir tona getirilmiş. 800 Nm’den yüksek torka sahip olacak bu Formula 1 araçlarının aerodinamik parçalarıyla süslenmiş, fakat teknik olarak da fonksiyonel sportif gövde parçalarına sahip olan Q50 için Albaisa “boğa gibi kaslı” derken, Red Bull takımının logosunun da boğa olduğu aklımıza geliyor!.. Oysa, geçmişteki sportif Infiniti’ler “çıta”lara benzetilirdi…

Nissan GT-R tarzı kaput üstü hava girişleri, agresif şekilli fiber tamponları, 20 mm daha geniş çamurlukları ve 21 inçlik jantlarıyla bir süper sedan olma yoluna çıkan Q50, rakip olarak BMW M5 ve Mercedes-Benz E63 AMG’yi görüyor!.. Infiniti’nin mantra’sının artık yüksek bir yarışçı platform olduğu ve markanın seviyesinin daha da yükseldiği vurgulanmak isteniyor. Yani, Infini artık tam sportif otomobillerin üreticisi olma kararı vermiş, görünüyor!..

Seramik egzost sistemi, yan altlardaki sıcak hava çıkışları ve çok daha gösterişli bir arka yapıyla Alfonso Albaisa, bu model ile sportifliğe gerçek bir giriş yapacaklarını anlatıyordu. Sadece Formula 1 ruhunun değil, gerçek sportifliğinin yaşanacağını Infiniti’ler, geliyor, diyordu!..

Infiniti bile karakterini artık bu “yarış performansı”na doğru değiştirmeye başlıyorsa, Alman premium’ların neden AMG, M veya RS’lere bu kadar önem verdiğini daha iyi anlıyoruz.

Kısaca; lüks segment otomobillerde artık sadece materyal ve konforun yeterli olmadığı, tasarım ve teknikte sportifliğin de gerekli olduğu, çoklu örnekleme ile bundan böyle kabul etmemiz gereken bir trend!..

*Automotive Insider, Auto Show, 20 Ocak 2014

Etiketler: Infiniti Nissan Renault Japon lüks lux luxury sportif sport F1 Formula1 Red Bull Alfonso Albaisa Detroit NAIAS 2014 Johan De Nysschen

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

488 GT Modificata

Pistlerden yollara, fakat bazen yine pistlere... Ferrari, otomobilleriyle oyun oynamak isteyenler için GT3 ve GTE yarışlarındaki 488 GT'lerin bile daha modifiyeli fakat sivil şeklini ortaya çıkardı...

1000 HP Ferrari SF90 Spider

Ferrari’nin ilk hibrit ve “üstü açılır hard top” modeli, aynı zamanda seri üretime alınan 1.000 beygirlik en güçlü “havalı” modeli...

Bugatti Bolide sivil LMP1

0-400 km/h hızlanmasında 12,08 saniye ve 0-500 km/h zamanı olarak da 20,16 saniye gibi performans?!.. Böyle bir deliliğe gerek var mıydı?.. Evet, otomobil piramidin zirvesi için gerekliydi!..

Lincoln Nautilus Tazelemesi

Lincoln’ün “sessiz uçuş” diye adlandırdığı konforunda hazırlanmış, facelift döneminin bile öncesinde yenilenen Nautilus modeli, gerçek deri ve gerçek ahşap pahalı detaylarıyla artık çok daha şık.

Yeni S Maybach

Karşınızda, 2019'da 12.000 adet satılmış ABD, Çin ve Avrupa'da ultra zenginlerin, yönetici Arap ailelerinin, Türkiye'de orta seviye siyasilerin 5,5 metrelik makam aracının yeni şekli... Yeni Z223 Mercedes S-Class Maybach üzerinde en çok hoşumuza giden özellik ise, tarihe karışmadan önceki son V12 BiTurbo...

İkinci Nesil Subaru BRZ

BRZ, Subaru’nun en eğlenceli sürüş vaadeden otomobili olarak çok sevilmişti… Şimdi ikinci neslinde de geliştirilmiş performans ile saf sürüş keyfi sunan ulaşılabilir bir spor otomobil olmaya devam edecek… Fakat, kötü haber; bu yeni şekli, ne Avrupa’ya ne de Türkiye’ye gelecek!..

Rekortmen Tuatara

Amerikalılar, 5.9 litrelik twin turbo V8’iyle 1.774 beygir gücündeki SSC Tuatara ile Dünya Hız Rekorunu Avrupalılardan geri aldı!.. Bir çok rakip marka bu rekora itiraz etse de, Tuatara resmen 500 km/h hız barajını geçmiş oldu!..

MegaWatt Lotus Evija

Her biri 368 kW’lik 4 elektrik motorlu, 18 dakikada tamamı dolan 70 kWh bataryalı, 1471 kW sistem gücüyle 9 saniyenin altında 300 km/h hıza ulaşan, 1.680 kg ağırlığında 1.88 milyon Euro’luk bir “ultra” İngiliz... Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim otomobili sıralamasında şimdilik zirvede!..