Kaplan Burunlu
Tweet It! Facebook
31 Ağustos 2014 02:47

Kaplan Burunlu

“3. nesil yeni Sorento da ortaya çıktı!.. Fakat bu gösterilen Güney Kore versiyonunun daha da lüksünü Avrupa ve Türkiye’de görmek istiyoruz…”

Üçüncü nesil yeni Kia Sorento, Güney Kore’de gösterildi. Peter Schreyer’in “kaplan burnu” diye adlandırdığı “yüz”leriyle yeni nesil Kia’lar tüm dünyada büyük ilgi toplarken, markanın en büyük modeli Sorento da, nihayet yeni dizayn felsefesine tam uyum gösterdi…

Sağlam ve dinamik duruşlarıyla diğer tüm yeni nesil Kia’lar gibi üçüncü nesil Sorento da, artık “tümüyle” yeni!..

5 yıl önce Peter Schreyer, Kia’nın yeni baştasarımcısı olarak 2. nesil Sorento’daki kendi estetik operasyonunu göstermişti… Fakat, ancak bu üçüncü nesil Sorento, tam olarak, bu yeni “aile” çizgilerine girebildi…

Panjurla birleşen farların süslediği yeni ön tasarım, 4.780 mm uzunluk, 1.890 mm genişlik, 1.680 mm yükseklik gibi iri ölçüleri başarıyla gizliyor…

2.780 mm’lik dingil mesafesi ve önde 1.628, arkada 1639 mm’lik iz açıklıkları da, 1840 ila 1956 kg’lık ağırlığı ve 605 litrelik bagajdaki yükleri taşıyacaklar…

2015 model Sorento, çarpışma uyarı sistemi, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, 360 derecelik aracın çevresini gösteren 4 kamera, anahtarsız giriş ve motor çalıştırma sistemi ile gündüz farları gibi, günümüzde ne “moda” ise o yeni teknolojileri üzerinde taşıyor!..

Dört tekerlekte bağımsız suspansiyon, önden ve dört çekerli, dört tekerlekte disk frenler, 235/55 R19 ila 235/60 R18 lastikler, aluminyum jantlar ile donanmış olan yeni Sorento, önden çekerlide 6.7 lt/100 km tüketim sunan 186 beygir gücünde 400 Nm’lik 2.0 litrelik E-VGT motorunun yanında 202 HP ve 450 Nm’lik dört çekerli haliyle 7.1 lt/100 km tüketime sahip 2.2 litrelik E-VGT motorla ve yepyeni bir BVA6 şanzımanla donanıyor.

Bundan böyle daha lüks görünmek isteyen yeni Sorento, daha iyi üretim kalitesi ve kabin içinde daha iyi konfor sunmakla işe başlamış. Dıştaki rijit çizgilerin kabin içinde bile fark edilmesi, yüksek bir tasarım kabiliyeti… Konsoldaki yatay hatlar ise, güvenliği ve genişliği fark ettiriyor… Ortadaki 8 inçlik dokunmatik ekran ve diğer kumanda düğmelerinin Kia’nın diğer modelleriyle benzeşmesini ise, biraz klasik olarak değerlendirebiliyoruz!..

Ancak, modüler ambiyans aydınlatmaları, ısıtmalı direksiyon simidi, üç bölgeli klima sistemi, havalandırmalı ve ısıtmalı ön koltuklar, ileri geri kaydırılabilen ve parçalı olarak katlanabilen ikinci koltuk sırası, uzun yolculuklar için bile yeterli rahatlık sunabilecek üçüncü sıra koltuklar, 12V ve 220V prizler, iletişim cihazları için çok sayıda bağlantı, JBL audio sistemi, iri bir panoramik cam tavan ve elbette çok sayıda fonksiyonu olan, servisler ve internet uygulamalarıyla doldurulmuş bilgi ve eğlence sistemini de hesaba katarsak, yeni Sorento, kesinlikle klasik olarak değerlendirilmemeli!..

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Otosan Verimliliği

Otosan’sız Ford Pro olamaz, desek, kesinlikle yanlış olmaz… Türkiye’nin otomotiv şampiyonu, Ford’un yeni Verimlilik Sistemi’nin de temel taşı!..

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

KARDEŞ PORTALIMIZ

Kobitek

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.