FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Kaplan Burunlu

31 Ağustos 2014 02:47
Kaplan Burunlu
Tweet It! Facebook

“3. nesil yeni Sorento da ortaya çıktı!.. Fakat bu gösterilen Güney Kore versiyonunun daha da lüksünü Avrupa ve Türkiye’de görmek istiyoruz…”

Üçüncü nesil yeni Kia Sorento, Güney Kore’de gösterildi. Peter Schreyer’in “kaplan burnu” diye adlandırdığı “yüz”leriyle yeni nesil Kia’lar tüm dünyada büyük ilgi toplarken, markanın en büyük modeli Sorento da, nihayet yeni dizayn felsefesine tam uyum gösterdi…

Sağlam ve dinamik duruşlarıyla diğer tüm yeni nesil Kia’lar gibi üçüncü nesil Sorento da, artık “tümüyle” yeni!..

5 yıl önce Peter Schreyer, Kia’nın yeni baştasarımcısı olarak 2. nesil Sorento’daki kendi estetik operasyonunu göstermişti… Fakat, ancak bu üçüncü nesil Sorento, tam olarak, bu yeni “aile” çizgilerine girebildi…

Panjurla birleşen farların süslediği yeni ön tasarım, 4.780 mm uzunluk, 1.890 mm genişlik, 1.680 mm yükseklik gibi iri ölçüleri başarıyla gizliyor…

2.780 mm’lik dingil mesafesi ve önde 1.628, arkada 1639 mm’lik iz açıklıkları da, 1840 ila 1956 kg’lık ağırlığı ve 605 litrelik bagajdaki yükleri taşıyacaklar…

2015 model Sorento, çarpışma uyarı sistemi, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, 360 derecelik aracın çevresini gösteren 4 kamera, anahtarsız giriş ve motor çalıştırma sistemi ile gündüz farları gibi, günümüzde ne “moda” ise o yeni teknolojileri üzerinde taşıyor!..

Dört tekerlekte bağımsız suspansiyon, önden ve dört çekerli, dört tekerlekte disk frenler, 235/55 R19 ila 235/60 R18 lastikler, aluminyum jantlar ile donanmış olan yeni Sorento, önden çekerlide 6.7 lt/100 km tüketim sunan 186 beygir gücünde 400 Nm’lik 2.0 litrelik E-VGT motorunun yanında 202 HP ve 450 Nm’lik dört çekerli haliyle 7.1 lt/100 km tüketime sahip 2.2 litrelik E-VGT motorla ve yepyeni bir BVA6 şanzımanla donanıyor.

Bundan böyle daha lüks görünmek isteyen yeni Sorento, daha iyi üretim kalitesi ve kabin içinde daha iyi konfor sunmakla işe başlamış. Dıştaki rijit çizgilerin kabin içinde bile fark edilmesi, yüksek bir tasarım kabiliyeti… Konsoldaki yatay hatlar ise, güvenliği ve genişliği fark ettiriyor… Ortadaki 8 inçlik dokunmatik ekran ve diğer kumanda düğmelerinin Kia’nın diğer modelleriyle benzeşmesini ise, biraz klasik olarak değerlendirebiliyoruz!..

Ancak, modüler ambiyans aydınlatmaları, ısıtmalı direksiyon simidi, üç bölgeli klima sistemi, havalandırmalı ve ısıtmalı ön koltuklar, ileri geri kaydırılabilen ve parçalı olarak katlanabilen ikinci koltuk sırası, uzun yolculuklar için bile yeterli rahatlık sunabilecek üçüncü sıra koltuklar, 12V ve 220V prizler, iletişim cihazları için çok sayıda bağlantı, JBL audio sistemi, iri bir panoramik cam tavan ve elbette çok sayıda fonksiyonu olan, servisler ve internet uygulamalarıyla doldurulmuş bilgi ve eğlence sistemini de hesaba katarsak, yeni Sorento, kesinlikle klasik olarak değerlendirilmemeli!..

Etiketler: Kia Paris yeni new Sorento Mondial automobile Peter Schreyer Kore e-VGT 3rd generation nesil jenerasyon

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..