FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Maço Pick-Up

08 Şubat 2016 20:05
Maço Pick-Up
Tweet It! Facebook

“Görüntüsü kadar tekniğiyle de tam bir sert erkek aracı!.. Mas Macho Rebel, RAM’in en yeni, en arazici, en dinamik Pick-Up modeli!..”

Pick-Up’lar, zorlu şartların araçları… Ağır işlerin taşıyıcıları… 4x4 olanları ise, engel tanımayan en zorlu şartlar için hazırlanıyorlar… Yani, 4x4 Pick-Up’lar, çocuk oyuncağı değil, sert erkeklerin Pick-Up’ı!..

Tayland, her ne kadar kompakt Pick-Up’ların en çok üretildiği ülkelerden biri olsa da, ordan Türkiye’ye gelen L200, HiLux, D-Max, Ranger, Navara gibi Pick-Up’lar, buralar için iri görünseler ve biz Türk erkekleri arasında büyük beğeni alsalar da; gerçek “full-size” Pick-Up kavramı ve asıl büyük üretim ABD’ye ait!.. Tek kabinlilerden Super Crew’lara, Heavy Duty’lerden 4x4 OffRoad versiyonlarına ABD’nin en çok satılan araç tipidir, Pick-Up!.. Hatta, F-150’nin toplamda dünyanın en çok satılan modeli olduğunu bile hatırlatmalıyız… Bu kadar büyük talep gören ve halen satış rekorları kıran bir araç segmentinde de, elbette mantıklı ortalama modellerin yanında en çılgın yüksek performans modelleri de üretiliyor… Ford Raptor, Chevy Z-71 ve elbette Ram’in en yeni modeli Rebel!.. Bunlar, tam olarak maço erkeklerin Pick-Up’ları!.. En zorlu koşullarda mücadele etmek, Jeep’lerin geçebildiği heryerde oyun oynamak, ve görüntüyle motor sesinin keyfini yaşamak için!..

“Big American Five” denilen Silverado, RAM Power Wagon, F-150 Heavy Duty, Toyota Tundra ve Nissan Titan beşlisiyle, her kış ABD’nin en soğuk bölgelerinden biri olan Michigan Gölü’nün etrafında uzun ve zorlu yolculuklara çıkmaya çalışıyoruz… Amacımız, hem Avrupa’da kullanamayacağımız bu dev Pick-Up’ların keyfini çıkarmak, hem de ABD’nin bu en çok satılan modellerini inceleyip sizlerle paylaşmak…

Bu yıl, RAM’in en sert ve en yeni modeli Rebel ile tam 5 günde 5 eyalet geçip 2.000km yol yaptık!.. Üstelik, Polar Vortex denilen, Kuzey Kutbundan aniden gelen soğuk hava ve buz fırtınasını kovalamaya çalışarak… Fakat, Ocak başında aşırı soğuklara denk gelemeden, RAM Rebel sürüşümüzü, nispeten iyi hava şartlarında tamamlamak zorunda kaldık… Oysa, en sert iklim ve yol şartlarına en uygun, muhteşem bir 4x4 Pick-Up’ımızla hazırdık!..

Koç anlamındaki RAM, bildiğiniz gibi artık Dodge markasının bir modeli değil… RAM, FCA Grubu’nun ticari ve binek Pick-Up ve vanlarının yeni markası… Malum, yeni Fiat Doblo da, Türkiye’de üretilip, ABD’ye RAM ProMaster City ismiyle ihraç ediliyor!.. 

Rebel ise, asi anlamında… Yani, tüm RAM ailesi içindeki en asi, sert ve maço “çocuk”!..

Bobin yaylı suspansiyon ve modern V6 dizellerle donanmış, ayrıca tasarımıyla da diğer tüm Amerikan Pick-Up’lardan ayrılan RAM’lerin zirvesinde Power Wagon yer alır… Standart 10 tonluk vinçi, özel Mopar arazi suspansiyonu ve Jeep Wrangler’ların üstündeki OffRoad kapasitesiyle RAM Power Wagon’a rakip kabiliyette tek rakip, Ford F-150 Raptor idi… Fakat, Raptor’u daha dinamik yapan “bir tık” küçük ölçüleriydi… RAM mühendisleri, müşterilerin gözünde en yüksek prestije sahip Pick-Up’ların “Ferrari’si” markalarını geride bırakmamak için, çok daha “maço” bir Pick-Up yarattılar… Üstelik RAM tasarım anlayışının dışına çıkmayı bile göze aldılar… Böylece “asi çocuk” Rebel ortaya çıktı… Power Wagon’ların tüm kapasitesinin üstüne, daha hafif ve küçük bir gövde, çok yüksek malzeme kalitesi ve olabilecek en dayanıklı parçaları Rebel için kullandılar… Ve şimdi nihayet Raptor’u geçecek bir RAM var!..

Tam ismi RAM 1500 Rebel olan bu çılgın Pick-Up, gündelik asfalt üstü kullanımda da, yol dışı engebelerin üstünde de müthiş bir kullanım kolaylığı sunuyor…

Fakat, en büyük kozunun 400 beygir gücündeki 5.7 litrelik V8 HEMI motoru olduğunu da hatırlatalım… Chrysler çatısı altında üretilmiş en hızlı tepki veren ve en güzel sesli bu motor, 33 inçlik A/T lastikleri çılgınca çeviriyor, kuru zeminde en keyifli drift’lerle eğlendiriyor!.. Power Wagon’lar kadar yerden 28 santimetrelik yüksek yapısına rağmen, binek otomobiller kadar iyi yol tutuyor; hatta, havalı suspansiyonu sayesinde üç kademede 25 milimetre daha da yükselerek arazi şartlarında daha fazla engel aşmaya çalışıyor. OffRoad tipi Bilstein amortisörlerin ve arka akstaki yumuşatılarak modifiye edilmiş stabilizatörün asfalt dışı ve asfalt üstünde aynı nitelikte yol tutuş sağlaması, gerçekten şaşırtıcı!.. 

Koç başı RAM logosunun yerine mat siyah devasa RAM yazısı ve bufalo kafasını andıran ön panjur yapısıyla, fazlasıyla agresif görünen Rebel, farlarında LED gündüz farları ve kaputunun üstündeki iki taraflı hava girişleriyle gerçekten çok havalı duruyor… Görüntüsünün karşılığını dolduran; orta göğüsteki yuvarlak bir elektrikli “shift lever”la ayarladığınız 8 ileri otomatik şanzımanla kontrol ettiğiniz 556 Nm’lik maksimum torkuyla da, 4H ve 4L arazi şanzımanının tüm heyecanını güvenle yaşatıyor. Son dişli tahrik oranının da Rebel’a özel 3.92:1 olduğunu da vurgulayalım!.. Çok büyük gri alt koruma sacının süs için olmadığını ve arazideki çıkıntıları adeta kırarak geçtiğinizi de belirtelim!.. Arkasındaki büyük çaplı çift krom egzost ucu, mat siyah kalın tamponun hemen altından homurdanırken, RAM Box denilen arka kasanın iki tarafında uzunlamasına duran fazlasıyla fonksiyonel özel kilitli eşya bölmelerinin kasanın daha kaslı görünmesine de katkı sağladığını belirtelim… Arka açık kasasının özel korumalı kaplaması ve LED ışıklarla aydınlatması, kabin içinde Radar Red yıkanabilir vinil döşemenin üstündeki taştan oyulmuş gibi rustik sanatına benzetilmiş Rebel ve RAM logoları, oturma alanlarının ve gösterge grafiğinin zeminindeki arazi tekerlek izi, döşeme ve kaplamaların kenarındaki kırmızı fitil ve şeritler, hava sıcaklığına duyarlı otomatik direksiyon ve koltuk ısıtmaları, kol dayanağının altında USB beslemelerin olduğu çift kademeli büyük eşya bölmesi, SiriusXM uydu radyo sistemi, geri görüş kamerası ve internet uygulamalarının da kullanılabildiği en gelişmiş Uconnect sistemi… Yani, tamamiyle bir hobi aracı… Eğlenceye direksiyon çevirebileceğiniz nefis bir arazi canavarı!.. Treyler çeki sistemi ve sinyaller için elektrik bağlantısı gibi ekstraların yanında “sway” kontrol sistemiyle arkadaki çekilen tekerleklinin savrulmasını engelleme sistemine bile sahip olan Rebel, bunu kumanda eden ünitenin yanında 2.64’lik arazi vitesinin ve diferansiyel kilitlerinin olduğu kullanımı çok kolay düğmelere sahip. 

3.6 metrelik dingil mesafesi üzerinde 5.8 metrelik boyu, 2’şer metrelik yüksekliği ve genişliği, 25.4 karın, 25.3 yaklaşma ve 23 derecelik uzaklaşma açıları, 1.7x1.7x0.5 metrelküplük yükleme alanı, arka koltuk minderlerinin kaldırıldığında zeminde düz bir ek yükleme alanı oluşturan özel ayaklı sağlam zemin, elektrikli açılan arka cam bölmesi, ön ve arka gerçek elektrik prizleri… Ve hepsinden önemlisi, 7.5 saniyelik 0-100km/h akselerasyon!..

American Pick-Up’ları arasında yerden en fazla yüksekliğe sahip olan RAM 1500 Rebel, sert lezzetli yaylanmasıyla spor otomobillerin tokluğunu hissettirirken, hassas direksiyonuyla devasa gövdesini milimetrik olarak kontrol edebiliyorsunuz!..

Buzlu ve karlı zeminde geçtiğimiz uzun yol boyunca, konforu ve eğlencesini aynı anda sunmaktan hiç vazgeçmeyen “sert erkek”, kullanımını hiç unutmayacağınız en özgün Pick-Up’lardan biri!.. 

Etiketler: RAM Rebel Trucks FCA Fiat Chrysler American Puck-Up 4x4 pikap HEMI maço mas macho LCV Hafif Ticari hobi OffRoad 1500

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..