FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Kanatlı Aslan

10 Mayıs 2013 19:19
Kanatlı Aslan
Tweet It! Facebook

“Sebastien Loeb pilotajında Peugeot'nun Pikes Peak macerası başlıyor. Fakat, bu çok özel 208 T16, 875 beygir gücünde ve 0-100 km/h'yi 1.8 saniyede "hallediyor"!”


Sébastien Loeb, ABD'ye gitmeden önce, Peugeot 208 T16 Pikes Peak'i son kez Mont Ventoux'ta deniyor...

 

Pikes Peak, dayanıklılık ve hızın maksimumda sınandığı dünyanın en zorlu tırmanma yarışı... Tarihin en büyük ralli pilotlarının, adeta "kim daha iyi" diye bir araya geldiği Amerika Colorado'da bir dikey arena...
Unlimited Class'ta ise markalar, "kim daha iyi" diye boy gösteriyorlar...

1500 metre irtifa farkına, 156 viraj ve 20 km'lik bir parkurla tırmanılan Pikes Peak, bu yıl ralli tarihinin en başarılı pilotu olarak gösterilen Sebastien Loeb ve tümüyle "custom" hale getirilmiş Peugeot 208 T16 otomobilinin geçişine sahne olacak...

Bu 208 T16 Pikes Peak yarış otomobili,  30 Haziran'da ortalığı inletmeye başlamadan önce, çok ciddi bir hazırlık ve test evresinden geçirilmeye devam ediyor... Sadece bu çok zor tırmanma parkuru için geliştirilen 208 T16, çelik borulu zemin üstünde tümüyle karbon fiber gövde, hidrolik destekli direksiyon, basınçlı amortisörler ve torsiyon çubukları, ön ve arkada anti roll-bar'lar, dört teker için ayrı çift salıncak ve "pushrod/rocker" hareketli kollar, ventile motor kaputu, tek parça hafif aluminyum tek parça kaliperlerin takılı olduğu önde 380 arkada 355 mm ventile karbon disklerin bağlı olduğu çift dolaşımlı hidrolik fren sistemi, yandan egzost çıkışları olan aerodinamik yan çıkıntılar, dev bir arka difüzör ve Le Mans şampiyonu Peugeot 908'in dev arka kanadıyla modifiye edilmiş... Kabin içinde de herşeyin çıkarıldığı bu Peugeot'da sadece karbon fiber yarış koltuğu, dijital gösterge ve maksimum güvenlik için çok bağlantılı bir roll-cage görülüyor... Vites pedallarına sahip Alcantara kaplı direksiyon simidi ve aluminyum pedallar da kadrajlara yakalanmış...
Motor olarak 875 beygir gücünde 3.2 litrelik bir Twin Turbo V6 taşıyan 208 T16 Pikes Peak, 6 ileri sequential şanzımanıyla tüm kuvvetini 4 tekerdeki çekişe veriyor!..
0-100 km/h hızlanmasını 1.8 saniyede, 0-200 km/h hızlanmasını 4.8 saniyede ve 240 km/h sadece 7 saniyede "halleden" Peugeot 208 T16 Pikes Peak yarışçısı, Sebastien Loeb'e göre bir Formula 1 aracı kadar iyi "downforce"a da sahip!..
Özel yapım 18x13'lük Formula 1 teknolojisi magnezyum alaşım jantlarında bir endürans yarış prototipi gibi 31/71x18'lik geniş lastiklere ve bir WRC gibi diferansiyele de sahip!..

4500mm uzunluk, 2000mm genişlik, 1300mm yükseklik ölçülerinin altında 2695mm dingil mesafesiyle 1690mm ön ve arka iz açıklıkları olan bu "garip" Peugeot'nun arka kanadı ise tam 2 metrelik genişliğe sahip!..
Tankının ise bu parkurda harcayacağı kadar, 40 litre yakıt alacak kadar küçük olduğunu belirtelim...
Kısaca, 875 kg'lık bu Peugeot için "kanatlandırıyor" esprisi yapılırken, sponsorun da Red Bull olduğunu hatırlatalım!..

Etiketler: Peugeot 208 T16 Pikes Peak race endurance endürans tırmanma climb Loeb Sebastien sport yarış yarışçı hız prototip

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..