FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mazotlu BMW

20 Temmuz 2013 06:04
Mazotlu BMW
Tweet It! Facebook

“Aslında; BMW'den çok önce, Audi, binek otomobiller için günümüz tekniğine benzer dizel motorları kullanmaya başlamıştı!.. Hatta, 70'lerin sonuna doğru, BMW, Audi'ninkine "traktör dizeli" diyerek, dalga bile geçmişti!.. ”

BMW, binek otomobillerde dizel motorları sunumunun 30. yılını kutluyor!..

Bugün Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'nın da en popüler otomobil motor tipi olan dizeller, 1970'lerin petrol krizinin ardından Peugeot ve VW'den başlayarak binek otomobillerde de kullanılmaya başlanmıştı… 30 yıl once ilk nesilleriyle (o dönemin ilk küçük hacimli binek otomobil dizel seçenekleri olarak) aslında çok gürültülü oldukları ve egzostlarından kara dumanlar attıkları için pek tercih edilmiyordu…BMW ise, bu imajı ilk değiştirmeye çalışan marka oldu… 

Yakıt ekonomisi ve dayanıklılık ile yüksek performans ve kesintisiz güç beslemesini olabilecek en yumuşak şekilde sunmayı amaçlayarak ilk dizelini geliştirmeye başlayan BMW, 1983 yılında, ilk örnek olarak, 2.4 litrelik bir Turbo Diesel ortaya çıkardı. 115 beygir gücü ve 210 Nm'lik maksimum tork ile 1983 model 524 td, o günlerin en hızlı dizel motorlu otomobiliydi!.. 0-100 km/h hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlayan ve maksimum hız olarak 180 km/h'ye ulaşan bu BMW, 7.1 lt/100 km'lik minimum tüketimiyle de, otomotiv dünyasında dizele olan sempatiyi başlatmıştı!..

Şu anda Tri-Turbo M550d gibi dizel canavarlarını da üreten BMW, bu başlıkta vaktiyle her ne kadar Audi'yi takip etmiş olsa da, şu anda Mercedes-Benz'i bile sollamayı başarıyor!..

Etiketler: BMW Audi dizel diesel turbo petrol kriz td 524

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..