FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Sanal Gerçeklik

10 Ağustos 2013 22:03
Sanal Gerçeklik
Tweet It! Facebook

“Yeni otomobil modellerini hazırlamak, artık eskisi kadar uzun zamanda gerçekleşmiyor... Eskiden 7 yılda üretime hazır hale gelen fikirler, artık bir iki yılda ortaya çıkarılabiliyor... Bazen, "olmayanlar" bile gerçekmiş gibi gösteriliyor ve meraklıların ilgi ve yorumları toplanıyor!..”

Cadillac ELR, hepimizi şaşırtarak olabilecek en hızlı periyodta üretim aşamasına geldi. Ancak, GM ve Cadillac bu ultra modern aracın üretim kararını bu kadar kısa bir zamanda nasıl verdi?..

Cevap da, Cadillac'ın tasarımını son aşamada kontrol eden Mark Adams'tan gelmişti:
"ELR için tüm piyasa araştırması ve yöneticilerin fikir mülakatı sanal ortamlarda yapıldı!" Yani, aracın kilden modellemesi bile yapılmadan önce ve fiziksel prototip aşamasına bile geçilmeden, bilgisayarlarda aracın üç boyutlu görüntüleri oluşturulmuş ve sonra ise Converj konsept olarak piyasaya gösterilmişti.

Bir otomobilin orijinal kavramının bir fuarda sergilenmesinden çok önce, artık internet ortamında lansmanı bile yapılabiliyor. Virtual yani sanal bir otomobil için bir film hazırlanıyor ve orada araç gerçeğiyle tıpa tıp aynı olarak hareket ediyor ve hatta gazlıyor. Autodesk, bu işin ustası olarak, bir markanın istediği tasarımı gerçek gibi orijinal video görüntülerine yerleştirebiliyor. Bu videolar da YouTube üzerinden "halka" gösterildikten sonra, beğeni verileri ve eleştiriler toplanmaya başlıyor, potansiyel ölçülüyor.

Fazlasıyla gerçek bir fotoğraf gibi duran bu sanal şekilleri hazırlayan CGI yazılımlarının çkardığı sonuçları, virtüaliteyi gerçeğinden ayıramamanızı sağlıyor. Müşterilerin istediği gibi bir otomobilin oluşturulmasının yanında bu sanal gerçekliğin, aracın daha üretilmeden reklam filminin bile yapılabilmesini sağlıyor. 

Mackevision ise VW Grubu'nun çalıştığı 3D görseller hazırlayan başka bir küçük fakat ünlü bir şirket… Markanın tasarımcılarıyla buluşan bu kreatif bilgisayar animasyoncuları, aracın sadece kağıt üstündeki çizimleriyle bile gerçeğe en yakın üretilebilecek şekil haline getirebiliyorlar. Şirketlerin müşteri gruplarıyla yaptığı "kapalı ön gösterim"lerde de kullanılan bu "iş"ler, müşterilerin bir sinema ekranının önünde 3D gözlük takarak aracı "görme"ye başlamalarını da sağlıyor. Yani araç ortada yokken bile, klinik ve ön araştırma yorumları için "sanal gerçeklik" kullanılıyor. Bir HD ekranda aracın istediğiniz renk ve opsiyonla normal yolda gidişini de görebiliyorsunuz… Oyun konsollarındaki yarış programlarına konulan yeni otomobiller veya geleceğin modelleri gibi "basit" ya da "çizgi film gibi duranlar"dan bahsetmiyoruz… 2013'ün teknolojisiyle hazırlanan filmlerdeki ayrıntılar, o kadar gerçekçi ki, o otomobilin gerçekten videoya çekilmiş olduğunu iddia bile edebiliyorsunuz.

2008 yılında CAD yani bilgisayar destekli mekanik parça tasarımına otomotivin ayırdığı bütçe 3.49 Milyar USD imiş… 2011'de ise bu rakam 4.19 Milyar USD'ye ulaşmış. 2012'de ise, bu "iş"in en büyüklerinden RTT Inc., Chevrolet ile yaptığı bir sunumda, dev bir ekran üzerinde, aracı adeta gerçek gibi gösterip, tüm GM yöneticilerini şaşırtmayı başarmıştı. Kabin içi döşemelere kadar gerçek gibi gösterilen "olmayan" bir araç, otomobil markalarını adeta "büyülüyor"!.. Konsept oluşturmaya ayrılan Milyonlarca USD de, "cepte" kaldığı için keyiflendiriyor… Arka planda da gerçek dağlar, vadiler ve yollar… Hatta, artık basın bültenlerinde bile bu sanal "iş"ler kullanılıyor. Çünkü, bir prototipi dışarı çıkarıp, okyanus kıyısına götürüp fotoğraflarını videolarını çekmek, hem pahalı, hem de çok zor… Dergiler bu sanal Picture Shooter "iş"leri gibi okura gerçek gibi gösterdikleri için ise, markalar hallerinden çok memnunlar. Bir fotoğraf çekiminin maliyeti eskiden 10.000 USD iken, artık sanal olarak bir fotoğraf yaratmak en fazla 500 USD!..

En önemlisi ise, müşterilerin otomobillerini seçmesi için bu sanal gerçekliğin kullanılması!.. Sipariş verirken, müşterinin tüm donanımlara karar verip, aylar sonra teslim edilecek aracın fotoğraflarını önünde ve sipariş formunda görmesi, çok önemli… Dassault Systems'in hazırladığı Catia programlarla hem otomobil tasarımcılarının hem de satış teşkılatının faydalanması, bu Sanal Gerçeklik trendinin kapasitesi hakkında çok ciddi fikir veriyor.

Bu arada, bizler, bilgisayarda yapılmış her grafiğin aslında gerçek ya da üretilmiş bir araç olmadığını bilmeliyiz!.. Yani, internette "gerçek"miş gibi duran bir fotoğrafı görünce, hemen, "budur" dememeliyiz!..

Etiketler: Cadillac ELR Converj Adams Virtual virtüel sanal autodesk CGI Mackevision VW 3D CAD RTT Chevrolet GM Picture Shooter Dassault Systems Catia gerçeklik trend Ford BMW Mercedes Audi Alfa

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..

Absolut Jesko

En hızlısının daha da hızlısı nasıl yapılır?.. Savaş uçaklarının kuyrukları, otomobile taşınırsa işe yarar mı?.. Koenigsegg Jesko'sunun hızını artırmak ve daha da aerodinamik yapabilmek için yatay dev arka kanat yerine F-35'lerdeki gibi çift dik sivri arka "yüzgeç" deniyor...

Corvette C8 Stingray Convertible

Ortadan motorlu seksi C8 Corvette'in Coupe halinin tavanını çıkarıp Targa yapabilseniz de, şimdi gerçek anlamda üstsüz haliyle de Avrupalı Roadster SuperSport'lara kafa tutan bir C8 Convertible var!..

1250HP Czinger 21C

0-100km/h hızlanmaları 2 saniyenin altına inen HyperCar dünyasında baş döndüren gelişmeler var!.. 1250 beygirlik Czinger 21C ile artık küçük mühendislik garajlarının da, EV dünyası için müthiş örnekler hazırlayabilecekleri resmen kanıtlandı!..