FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İkinci Ghost Serisi

17 Kasım 2014 06:03
İkinci Ghost Serisi
Tweet It! Facebook

“Series II olarak yenilenen Rolls-Royce'in en "ulaşılabilir" modeli Ghost, Phantom rüyasına göre daha gerçekçi ve ultra modern!..”

Rolls-Royce’u anlatmak, bir otomobil yazarı için en zor konulardan birisi… Dünyanın en pahalı otomobil markasını, otomobillerin en lüksünü, en pahalı materyali ve sihirli sürüşü tarif etmek gerçekten çok zor…

Tam 12 yıldır üretimin devam ettiği Goodwood’tan mı başlasak?.. Bir otomobil fabrikası değil de, bir haute-couture mode evi mi desek?.. Phantom ve Ghost’ların tümüyle üretildiği iki ayrı hat dışında, üretim tesisinin asıl büyük metrekareleri, deri ve ahşap atölyelerine ayrılmış… Bir konsoldaki küçücük ahşabın aluminyum destekli 16 katmanıyla 3 ila 4 haftada üretildiği, deri döşemelerin 2 ila 3 haftada tamamlandığı, sanatsal ince işçilik ile özel sembol ve logoların günlerce uğraşılıp işlendiği atölyeler, burasının otomobil fabrikası olduğunu unutturuyor… “Bespoke” denilen özel siparişlerin tesis içindeki yerini görmek oldukça zor!.. Aslında, buranın tümünün “bespoke” üretim gerçekleştirdiği görülüyor… V12 motorların Münih’ten gelmesi dışında da, Phantom ve Ghost’ların herşeyinin elde yapıldığı yer, Goodwood!.. Devasa bir sanat atölyesi!.. Tek fark, kapılardan dünyanın en lüks otomobilleri çıkıyor!..

Goodwood tesislerini gezdikten sonra, Rolls-Royce’un aslında otomobil üretmediği, bir sanat eseri yaratıcısı olduğuna inanıyorsunuz… Bir sanatsever, duvarda asılı duracak bir tablo veya koleksiyonuna koyacağı bir heykel için, milyonlar harcamıyor mu?.. Üstelik, beğendiği sanat eseri, onu yapanın zevkine ve rüyalarına göre yapılmış olurken… Bir Rolls-Royce satın alabilen kişi ise, kendi zevklerine göre kendi sanat eserini yarattırıyor!.. Üstelik, onu evinde saklamak zorunda da değil… Yollara çıkarıp, kendi kreasyonunu herkese de gösterebilir!..

Fakat, Rolls-Royce sahiplerinin Rolls-Royce’u tercih etmelerinin asıl sebebi, gösteriş de değil!.. Sadece ve sadece kendi konforları!..

Kendilerini en iyi nasıl hissetmek istiyorlarsa, yolculuklarını maksimum keyif ve dinlenceye çevirmek istiyorlarsa, ev ve ofislerindeki lüksü otomobilin içinde de yaşamak istiyorlarsa, ancak Rolls-Royce ile isteklerine cevap bulabiliyorlar!..

Her ne kadar Rolls-Royce, bir BMW iştiraki olsa da; BMW, Rolls-Royce’u mümkün olduğunca kendisinden uzak tutmayı başarmak için, kendi lüks anlayışıyla Rolls-Royce standartlarını kesinlikle birbirine yaklaştırmıyor… Yani Rolls-Royce içindeki elektronik ve teknik alt yapı için BMW’nin zirvesi, Rolls-Royce donanım ve materyalleri için BMW’nin bile ulaşamayacağı kalite kullanılıyor!..

İşte belki de bu sebeplerle, Rolls-Royce, otomotivde “dağın zirvesi”nde oturuyor!..

Üstelik, Phantom’ların bir küçüğü Ghost’lar ile artık “adet” de yapılıyor!..

Rolls-Royce, tarihinde ilk kez yüksek adetlerin endişesini yaşıyor!.. 2013 yılında 3.630 adetlik bir üretim rekoru kırmışlar!.. O sebeple Goodwood’a yeni bir lojistik tesisi de kuran Rolls-Royce, özellikle Ghost modeli için gelen yüksek talebi karşılayabilmek için kapasitesini arttırmaya çalışıyor ve müşteri istekleri doğrultusunda 2010 yılında ilk kez satışa çıkardığı Ghost’un ikinci serisinin lansmanını bile yapıyor!..

Dört yıl önceki ilk halinden çok daha “teknolojik” görünen Ghost Series II, ön kısmı ve kabin içinde baştan aşağı yenilenerek ikinci serisini ortaya çıkarmış… Yeni LED gündüz farları ve içlerindeki direksiyonla birlikte dönen dinamik spotları, yepyeni motor kaputu ve hava girişlerindeki sportif değişiklik, ilk göze çarpanlar… Kabin içinde ise özellikle yepyeni ön koltuklar, Rolls-Royce’a göre dünyanın en iyi koltukları olarak, maksimum konforu sunuyor… Arka koltukların arasındaki şampanya bardaklığı gibi klasik özelliklerin önünde asıl, orta kol dayama yerinin önündeki Rolls-Royce’un Spirit of Ecstasy logolu Touchpad ile, modern hayatla bağlantı kuruyorsunuz… 3 boyutlu navigasyonu, akıllı telefon özelliklerini, video/TV ve müzik sistemini izleyecebileceğiniz ön koltuk sırtlarının arkasındaki HD ekranlara, bu Touchpad ile kumanda ederken, kontrol silindirinin üstüne parmağınızla latin harflerinin dışında arapça ve çince bile yazabiliyorsunuz…

En “ekonomik” donanımlı 5.4 metrelik “kısa” şeklinin AB ülkelerinde 273.000, 5.57 metrelik uzun dingil mesafelisinin ise en az 325.000 Euro olduğunu da belirterek, Ghost Series II sürüş notlarımızı paylaşalım…

4 yıl önceki haliyle benzerliği, ön kapı içindeki Rolls-Royce şemsiyesi ile 570 HP ve 780 Nm’lik 6.6 litrelik V12 Turbo motoru olmasının yanında 8 ileri otomomatik şanzımanına bağlanmış yepyeni bir GPS ünitesiyle SAT yani uydu destekli ZF’in en pahalı ve en yeni şanzıman teknolojisini, sektörde ilk kez taşıma şansına ulaşan yeni Ghost, coğrafya bilgilerine göre bulunduğu yeri “bilip”, önündeki viraj ve rampalar için vitesini kendisi düşürüyor veya dar serpantine yani arka arkaya gelecek virajlı bir yola girdiğinde vitesin arada bir gereksiz yere büyümesine izin vermiyor!..

Rolls-Royce’un en çok satılan bu Ghost modelinin Series II ismiyle yenilenmiş olmasının bir nedeni de, dünya çapındaki yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının modern çılgınlıkları… Elbette eski nesil işadamları gibi “el işçiliği”yle en kaliteli ahşap ve deri ile ultra lüksü yaşamak istiyorlar!.. Fakat, aynı anda rahatsız olmadan yüksek hızı, sessizliği ve en yumuşak sürüşü istiyorlar, elbette bazen direksiyona da geçerek!.. Göstergelerinde en pahalı kol saatleriyle benzerlik de kurarak…

Ortalama 450 saatte üretilebilen bir Ghost Series II için biraz daha sportif derken, önündeki 103 yıllık “Spirit of Ecstasy” heykelciğinin de tam 7 derece daha fazla öne eğilmiş durmasından ve bunun gerisinde ön cama kadar gelen “Wake Channel” diye adlandırılan iç bükey hattan da bahsetmeliyiz!.. Diğer tüm detaylarda tipik “İngiliz” lüksü, kraliyet zenginliği ve İngiliz ukalalığı ve otoritesini yaşadığınız Rolls-Royce’un bu giriş(!) modeli, aslında dünyanın en başarılı isimlerinin de otomobili olarak bir sembol!.. Küresel anlamda iş dünyası elitlerinin ve yeni nesil genç “kodaman”ların otomobili olarak gösterilen Ghost Series II, “yeni ekonomi” yeni Lord ve Leydi’lerine “otomobil aristokrasisi”ni sevdirmeyi başaracak kadar “yüklü” duruyor!.. Bu yeni nesil girişimci zenginler, majestik Phantom’ları “babalarına” bırakırken, yenilenen Ghost ile modern dünya içinde gezebilecekler…

Motorun titreşimi ve yolun sarsıntısı olmadan Londra’nın en sosyetik caddelerinden, Londra’nın en zenginlerinin yaşadığı Sevenoaks’a doğru yola çıktığımızda, gaz pedalına hafifçe dokunarak V12 motorun devir saatini nasıl hızla çevirdiğini fark ettik… Hız sihirli bir ittirişle yükselirken, yüzümüzde gülümsemeler beliriyordu… Bu kadar lüksün içinde, yine de ivmelenmeyi hissediyorduk!… Her gün Milyarlarla “oynayan”ların nasıl bir otomobil keyfi yaşadıklarını anlıyorduk: Sessizlik!.. Londra’nın en modern gökdelenlerinin gölgesindeki tüm trafik sıkışıklığı içinde etrafınızdaki onca lüks ve spor otomobilin arasında bile tüm meraklı bakışlar, üstünüzde olarak ilerliyorsunuz… 

Otomobille gitmiyor, adeta süzülüyorsunuz!.. Sanki sihirli bir el, sizi arkadan ittiriyor ve adeta havada gidiyorsunuz… Motor kaputunun yüksekliği ve uzunluğu ile kalabalık şehir içinde bile otoriter duruyorsunuz!.. Kalın camların arkasında en gizemli şahsiyet hissi, içinizi okşuyor… 

Klimaların tam istenilen sıcaklık derecesine göre ayarlanması, suspansiyonun yumuşaklık derecesini de belirleyebilmeniz, tümüyle yolculuk esnasında dinlenebilmeniz için geliştirilmiş. Yollardaki olası bozuklukların bile kabin içine gelmemesi de, bir başka lüks!..

Gövde üstündeki 6 kat boya ve cila, sektördeki en kalın uygulama olarak 2.5 tonluk Ghost Series II’nin daha hafif olmasını engellese de, öndeki dev parlak panjurun gerisinde araç renklerinin ışıldamasını sağlıyor. Arkada oturursanız, önden açılan kapıların kollarından cam açma düğmelerine, önününüzdeki ekranların altındaki masalardan masaj özellikli çok açılı ayarlanabilen koltuklarınıza, hiçbir hata noktası olmayan deri ve ahşaba dokunabilmekten orta konsoldaki özel eşyalarınız için gözle gözlere kadar, farklılığı yaşıyorsunuz!..

Olabilecek en “iyi” yani en lüks ve en gösterişli otomobillerin markası Rolls-Royce’a ulaşabilmek için, illa Phantom’un ekstremlerini düşünmemeniz gerek!.. Ghost Series II, tüm Rolls-Royce kapasitelerini en modern “hava”da eksiksiz sunan en “erişilebilir” seçenek!..

Rolls-Royce Ghost Series II - Teknik Veriler

Uuzunluk: 5,40 m

Genişlik: 1,95 m

Yükseklik: 1,60 m

Dingil mesafesi: 3,30 m

Boş ağırlık: 2.360 kg

Bagaj hacmi: 490 lt

Motor: V12 Turbo benzinli

Maksimum güç: 420 kW/570 HP

Maksimum tork: 780 Nm 1.500 1/min

Şanzıman: ZF 8 ileri otomatik

Maksimum hız: 250 km/h (elektronik sınırlı)

Ortalama tüketim: 14,0 lt/100 km

Hızlanma: 0 - 100 km/h 4,9 saniye

Emisyon: 327 gr/km CO2

*29 Eylül 2014 tarihli Auto Show'da da yer almıştır...

Etiketler: Rolls-Royce Ghost Series II British Tycoon ultra lüks luxury expensive V12 Spirit of Ecstasy bespoke

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..