Type R, Göründü!
Tweet It! Facebook
29 Eylül 2014 03:04

Type R, Göründü!

“Merakla beklenen, hatta tam 1.5 yıldır, tüm özellikleri yavaş yavaş ortaya çıkan Honda'nın yeni "caddeci"si, Civic Type R, Paris fuarıyla son prototipini gösteriyor!..”

Honda, artık "tamam" dedi ve Ar-Ge departmanlarından çıkıp üretim için fabrika yoluna koyulan Civic Type R Concept'in gerçekleşecek şekline karar verdi!..
Geçtiğimiz yıl Cenevre fuarında gösterilen kırmızı Civic Type R konseptinden renkleri dışında pek farkı olmayan üretim öncesi bu son prototip, beyaz ve kırmızı şekillere sahip parlak maviye boyanmış...
2015 başında yollara çıkacak olan bu en çevik ve hızlı Civic, Honda'nın açıklamalarına göre; tümüyle Avrupalıların sürüş zevklerine göre geliştirilmiş ve mühendisliği yapılmış... Bu sebeple de İngiltere Swindon'da üretilmesine karar verilmiş...


Bu yepyeni Civic Type R için Honda'nın halen performans verileri hakkında bir açıklaması yok!..
Fakat, 2.0 litre Turbo VTEC motorun 7.000 1/min devirde "redline"a gireceği ve en az 280 HP olacağını daha önce de yazmıştık...
http://carsnews.tv/honda_civic_type_r
Japonların en "ateşli" modellerini üretmeyi başaran Honda'nın heden bu kadar uzun süre yeni Type R için beklemiş olduğunu sorduğumuzda ise, bizlere cevaplarını "Bugüne kadar üretilmiş, bilinen tüm Type R'ların ötesinde bir performansa sahip olacak" vurgusuyla veriyorlardı... İnanılması güç ama yeni Type R'ın, Integra, Accord ve hatta NSX'in performans versiyonlarından bile daha hızlı olacağı iddia ediliyor!..

Honda Ar-Ge'deki Civic Type R proje yöneticisi Suehiro Hasshi, “Honda'nın dört farklı Type R model çeşidi bulunuyor... Civic, Integra, Accord ve NSX... Yeni Civic Type R'ın taşıyacağı yepyeni motorun saf güç, tork ve motor tepkisi başlıklarında, bugüne kadar hazırlanmış diğer tüm Type R motorlarından üstün olduğunu ve karşılaştırma yapılamayacağını söylemeliyim!.."

Diğer otomobilleri gibi yarı-otomatikleştirilmiş çift debriyajlı "kestirme yolu" seçmektense, Honda, sıralı 4 silindirli Turbo motoru kısa oranlı 6 ileri manuel şanzımanla dnatarak "uzun yolu" tercih ediyor ve sürücünün sürüş keyfini maksimuma çıkarıyor!..
"Manuel şanzımanı ise tipik Honda pratikliğine sahip... Kullanıcılarının hangi vitesi isterlerse seçmelerine izin verecek olan sistemde, örneğin sert bir viraja yaklaşırken 5'ten 3'e sorunsuzca geçebileceksiniz!.." diyen Hasshi, "Tüm alternatiflerin arasında bu prototip haliyle bile yeni Civic Type R, baştan aşağı bir sürüş makinası olarak tasarlandı!.." şeklinde yeni "oyuncak"ını anlatıyor!.. 
Diğer yanda yeni Civic Type R ile birlikte Honda, yeni"+R" tuşunun lansmanını yapacak!.. Direksiyonun hemen yanındaki bu düğmeye basıldığında motor tepkileri yeniden kalibre edilecek, direksiyon hassasiyeti değiştirilecek ve yepyeni dört seviyeli Adaptif Amortisör Sistemi en sportif ayara getirilecek!..
Hasshi, standart modda bile Civic Type R'ın sıradışı bir çeviklik sunacağını, akıcı ve keyif veren hızlanmasıyla müthiş bir günlük kullanıma izin veren spor otomobil olacağını iddia ediyor!.. "Ayrıca  ‘+R’ tuşuyla dinamizm zirvesine doğru yol alan en atletik otomobillerden biri ortaya çıkarılıyor!.. Yarış tipi bir sürüş başlıyor!.. Karakterin nasıl değiştiğine herkes çok şaşıracak!.. ‘+R’ moduyla ekstreme, yarış pistine çıkacaksınız!.. Spor otomobil sürücülerini bile tatmin edecek bir sürüş keyfi yaşanacak!.." şeklindeki açıklamarıyla da, merakımızı iyice arttırıyor!..
Yeni Civic Type R'daki bir başka "süper" özellik ise, 'steer axis' denilen iki ayrı "kingpin"le desteklenerek ön suspansiyona eklenmiş mekanik bir sistem... Bu sistem ile,"torque steer" denilen en sert hızlanmada bile motorun yüksek çevrim kuvvetiyle direksiyonun gereğinden fazla dönmesi ve aracın yana doğru çekilmesi engellenebiliyor!..

Bu teknik bilgilerle, yeni Civic Type R için "caddeler için yarış otomobili" iddiasına biz de katılabiliyoruz...  Önden çekerli aktarıma ayrılmış minimum 280 HP, 7.000'lerin üzerine tırmanan devir için daha iri panjur ve hava ağızları, bahsettiğimiz o dört farklı sertlik ayarı, çok keskin bir ifade oluşturan LED gündüz ve sis farları, kırmızı şeritlerle birleşen kırmızı çemberli 20 inçlik jantlar ve elbette kırmızı renkli fren, motor kaputu üstü motor havalandırmaları, arkada dörtlü egzost sistemi ve sporcu duruşu!..

Daha iyi bir aerodinamizm, daha kuvvetli çekiş, daha iyi soğutma ve optimize edilmiş hava akışı, 18 aydır test ediliyor!.. Nürburgring pistindeki özel test sürüşleri de özel olarak orada devam ederken, Önden Çekerliler klasmanının en hızlısı olmak isteyen Civic Type R, rakip olarak tabii ki Almanları, Golf ve Astra'nın en sportif versiyonlarını görüyor!..

Şimdi de isterseniz geçmişten günümüze Type R'ları hatırlayalım:

Type R tarihi

1992 ilk nesil NSX Type R (Sadece Japonya pazarı için)
İlk kırmızı logolu ve F1 Şampiyonluğunun beyaz rengindeydi!..
3.0L altı silindirli DOHC VTEC
280 HP / 7,300 rpm
294 Nm / 5,400 rpm

1995 ilk nesil Integra Type R (sadece Japonya pazarı için)
1.8L 4 silindirli DOHC VTEC
200 HP / 8,000 rpm
181 Nm / 7,500 rpm

1997 ilk nesil Civic Type R (sadece Japonya pazarı için)
1.6L dört silindirli DOHC VTEC
185 HP / 8,200 rpm
160 Nm / 7,500 rpm

1998 Integra Type R (ilk Avrupa Type R'ı)
1.8L dört silindirli DOHC VTEC
190 HP / 8,000 rpm
178 Nm / 7,300 rpm

1999 Accord Type R (sadece Avrupa pazarı için)
2.2L dört silindirli DOHC i-VTEC
212 HP / 7,200 rpm
215 Nm / 6,700 rpm

2001 ikinci nesil Integra Type R (sadece Japonya pazarı için)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
220 HP / 8,000 rpm
206 Nm / 7,000 rpm

2001 ikinci nesil Civic Type R (Avrupa'daki ilk Civic Type R)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
220 HP / 8,000 rpm
206 Nm / 7,000 rpm

2001 ikinci nesil Civic Type R (Avrupa versiyonu)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
200 HP / 7,400 rpm
196 Nm / 5,900 rpm

2002 ikinci nesil NSX Type R (sadece Japonya pazarı için)   
3.2L altı silindirli DOHC VTEC
280 HP / 7,300 rpm
304 Nm / 5,300 rpm

2007 üçüncü nesil Civic Type R
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
225 HP / 8,000 rpm
215 Nm / 6,100 rpm

2007 üçüncü nesil Civic Type R (Avrupa versiyonu)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
201 HP / 7,800 rpm
193 Nm / 5,600 rpm

Albüm

diğer haberlerden

Haber Başlığı

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

 
CarsNews.TV
Sizlere otomobil ve otomotiv dünyasındaki tüm yenilikleri Dünya ile aynı anda, hatta bazen herkesten önce, getirme iddiası ile açılmış yepyeni bir medyadır. Otomobillerin geleceği, otomotivin sırları ve sürüş keyfini en iyi ve en doğru şekilde görebileceğiniz ve tutkunu olacağınız bir bilgi merkezi!.. Aylık ve haftalık yazılı basın ile onbinlere, TV ile yüzbinlere ulaştıktan sonra; artık milyonlara ulaşabilmek gerekiyor!.. Bu arada Sizlerle bire bir buluşabilmek de fazlasıyla önemli!.. O sebeple CarsNews.TV, tüm sosyal medyanın haber kaynağı ve belki bir danışma hattı olacak!.. Elbette, sadece otomobiller ve hareketlilik kavramı etrafında!..

PROUDLY MEMBER OF

Autobest

CARSNEWS.TV, Okan ALTAN ve Teknoart Bilişim İşbirliğiyle yayınlanmaktadır.