FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

McLaren P1 geldi!

26 Şubat 2013 16:30
McLaren P1 geldi!
Tweet It! Facebook

“SuperCar değil, HyperCar! McLaren P1'in sadece 375 adet üretilecek 1.000.000 Euro'luk gerçek şekli, nihayet tüm detaylarıyla karşımızda!..”

P1 geliyor, diye, haftalar önce ilk teaser'ını Sizlerler paylaşmıştık, McLaren'in konseptinden gerçeğe dönüşecek P1 HyperCar'ı için... Paylaşmış olduğumuz bilgilerde önemli değişiklikler var... Öncelikle, hibrid araçların geleceği nasıl olur, bilinmez diye, 500 adet planlanan üretim de 375 ile daha da sınırlandırılmış. Fiyak olarak da 866.000 GBP veya 1.150,.000 USD (yaklaşık 1.004.800 Euro) açıklandı... McLaren "şefi" Ron Dennis, P1'in yollardaki en özel "HyperCar" olmasını sağlamak için, Formula 1 teknolojilerinde bildikleri herşeyi bu araca koyduklarını söylüyor.


Instant Power Assist System (IPAS) açık iken P1, 0-100 km/h hızlanmasını 3 saniyenin altında gerçekleştirecek. 0-200 km/h için ise 7 saniyenin altında bir akselerasyon iddiası söz konusu!.. 0-300 km/h fırlaması da 17 saniyede gerçekleşecekmiş... Maksimum hız da, elektronik olarak 350 km/h'de sınırlandırılmış!.. İnanılmaz değerler!..


Bugatti Veyron'lar için stres zamanı başlamıştır!..


IPAS denilen sistem, aslında basitçe bir electrik motorun, direksiyon simidi üzerindeki bir düğme ile aktif hale getirilmesiyle, P1'in atmosferik motoruna tam gaz göndermesini sağlıyor. McLaren'in diğer bir kalkış desteği de, yine direksiyon simidi üstündeki Drag Reduction System (DRS) düğmesiyle dev arka kanadın açısını daraltarak 23 dereceyle "bastırma"sı... Frene basıldığı anda ya da düğme kullanılmadığında bu DRS sistemi kapanıyor ve "normal" rüzgar direnci yeniden başlıyor...


P1'in kalbi ve ruhunu bir hibrid sistem oluşturuyor. Twin Turbo bir V8 3.8 lt ortaya yerleştirilmiş motorun 7.500 devirde 737 HP  ve 4.000 devirdeki 720 Nm'lik torku ile ek bir elektrik motorun 179 HP ca 260 Nm performansı, McLaren P1'in kombine gücünü 916 HP'ye ve maksimum torkunu da 900 Nm'ye çıkarıyor!.. Tüm bu azman kuvvetin asfalta aktarımı ise, 7 ileri çift debriyajlı Graziano şanzıman ile gerçekleşiyor...


Sadece elektrikli olarak 20 km boyunca ve ortalama 48 km/h ile kullanılabilen P1, normal haliyle 200 gr/km CO2 salım sunuyor ve bir HyperCar olarak "ben yeşilim" de diyebiliyor... 0.34'lük sürtünme katsayısıyla, MP4-12C'ye göre 5 misli daha iyi olan 600 kg'lık "downforce'uyla ve 100 kg'lık karbon fiber şasisiyle bir normal yol otomobilini bir gerçek yarış otomobiline çeviren en iyi uygulama olarak da tarihe geçecek olan P1, F1-tarzı güvenlik ve rijidite ile olabilecek en sportif sürüşü garanti ediyor!.. Geçmişin efsanesi F1 modeline göre 300 mm daha uzun olan ve hafifçe daha geniş duran P1 MP4-12C'ye göre de daha uzun!.. 1.400 kg ağırlığı da gövdesinde kullanılan ultra hafif materyal çeşitliliği ile oluşturulmuş.


Özel yapım Pirelli P Zero Corsa lastiklerine maksimum durdurma gücü veren yeni tip bir karbon seramik fren sistemi, bugüne kadar hiçbir normal yol aracında kullanılmamış... Bilinen karbon seramik disklerden daha sdayanıklı olan ve ısınmasını daha büyük verimle gerçekleştiren, diğer disklere daha hafif ve özel karbon seramik dış katmanının ayna gibi parlak olması gibi özellikleriyle bu yeni diskleri, "uzay mekikleri"nden hatırlıyoruz...


McLaren P1'in kabin içinde ise, sürücüye dönük kokpitteki karbon fiber yoğunluk göze çarpıyor. Tüm karbon yüzeyler, 1.5 kg ek ağırlığına rağmen reçine ile kaplı... Direksiyon kolonu ve koltukları ayarlanabilen P1'de koltuk sırtları 28 derece ile sabitlenmiş, fakat kask takacak pilotlar için 32 derecelik kafa boşluğu için dikey ayar boşluğu da bırakılmış. Bu ekstrem incelikteki karbon koltukların herbirinin ağırlığı, sadece 10.5 kg!.. Mümkün olduğunca hafif olması için tüm ayrıntılarında Formula 1 araçlarındaki kadar çok çalışılmış olan P1'deki, bize göre gereksiz "yük'ler ise, navigasyon sistemi, klima kontrolleri ve premium kalitede bir müzik sestemi... Fakat, o kadar!.. Başka hiçbir lüks P1'de görünmüyor... Tam bir sürücü otomobili olarak tasarlanmış olan bu McLaren HyperCar'ının "pilotaj" gösterge ekranı ise, bir şart!.. Sürücünün kendisine göre konfigüre edebildiği bu dijital ekranda bilgiler yarış stilinde beliriyor...

Etiketler: McLaren P1 HyperCar F1 IPAS DRS hybrid hibrid

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..