FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mercedes S-Klasse lansmanı

25 Mayıs 2013 16:16
Mercedes S-Klasse lansmanı
Tweet It! Facebook

“"Papa olmaya gerek yok!" diyordu, Dr. Zetsche, S-Klasse'ye sahip olabilmek için... İşte, merak edilen, Hamburg'taki Airbus üssünde gerçekleşen Mercedes-Benz yeni S-Klasse tanıtımının akış protokolü...”

Ober-Benz diye lakap takılan W222 kasa yeni S-Klasse, Hamburg'taki dev Airbus üretim ve test merkezinde 700 davetlinin önünde büyük bir gösteriyle tanıtıldı…

Şimdi Sizlerle, çok merak edilen ve otomotiv tarihinde yeni bir kilometre taşı olarak gösterilen bu lansmanın "Ticker-Protokoll"ünü paylaşmak istiyorum.

16:00 Sunum alanına güncel kasa S-Klasse'ler ile taşınırken, davetiyelerimizin üstünde yazan "Dünyanın En İyi Otomobili" iddiası konuşuluyordu… Daha güvenli, daha konforlu, otomobil kavramının standartı, doğru muydu?..

17:00 Airbus Hamburg tesisleri gezdirilirken, gökyüzünün kraliçesi A380'in üretimi gösterildi ve yolların kraliçesi S-Klasse ile ilişki kuruldu…

19:30 Yeni S-Klasse'de kullanılan dört farklı ambiyans kokularının arasından Niki Lauda ve Franz Beckenauer gibi dev isimlerle yan yana lansman salonuna giriyoruz…

19:45 Dr. Dieter Zetsche, 40 yıllık Mercedes geçmişinde S-Klasse'nin 6 jenerasyonundan 5'ine şahit olmuş biri olarak, 12 yaşındayken Papa'yı bir büyük Mercedes'in içinde gördüğünü anlatıyor… "Şimdi ise S-Klasse'ye binmek için, Papa olmaya gerek yok!" diyerek, esprili bir açılış yapıyor. Yeni "S"teki en beğendiği özelliğin ise kokusu olduğunu ve "kendimi eve gelmiş gibi hissediyorum" diyordu… Ayrıca, yenisini anlatmaya başlarken de, önceki şekliyle ilgili "böyle bir otomobilin sadece 8 yıl kullanılması çok üzücü" diyerek, otomobilin değereni tarif ediyordu… Ve son olarak da Yeni "S"in tüm hayatı boyunca çıkaracağı egzost dumanının, Keith Richards'ın sigara dumanlarından çok daha az olacağını gülümseyerek söylüyordu!..

Dr. Zetsche'yi dinlerken dışarda şiddetli bir yağmur başlamıştı ve duyulan gök gürlemeleri de sanki planlanmış gibiydi… Hatta, canlı bağlantı ile Stuttgart'tan bir DHL uçağıyla Hamburg'a taşınan yeni S-Klasse'nin o yağmur altında uçaktan indirilişi de dev ekrana yansıtılıyordu...

19:55 Daimler VP Joachim Schmidt, Yeni "S"teki "Hot-Stone-Massage" yapan süper koltuklar, Burmester Hi-End müzik sisteminin netliği, ön camdaki stereo kamera ile yol bozukluklarının fark edilip akıllı suspansiyon sisteminin ayarlarını anlık değiştirip "uçan halı"da gider gibi hiçbir çukurun konforu bozmaması gibi özelliklerin keyfini paylaştı. Ayrıca, S-Klasse'nin kendisinin bir Hotspot olarak kullanılabildiğini ve tüm infotainment özelliklerinin cep telefonundan kuontrol edilebildiğini müjdeledi…

20:05 Hamburg Senfoni Orkestrası'nın müziği eşliğinde Cd 0.23 aerodinamizmde hazırlanmış tarihin en düşük yakıt tüketimine sahip lüks otomobili S-Klasse'nin ilk videoları gösterilirken, şoför 40'larında bir Alman'ken, makam koltuğunda 50'li yaşlarda fakat çok zarif bir Çinli kadın oturduğunu fark ediyorduk…

20:10 Bir anda arkadaki 600 metrekarelik ekran ikiye bölündü ve arkadaki havalanı apronu ortaya çıktı… Sağnak yağmurun altında "Top Gear" Stig'in kullandığı bir SLS AMG spinler atarak, geride duran dev A380'in altındaki beyaz renkli tüm Mercedes modellerini sahneye yaklaştırdı… Havai fişekler atılırken, tesadüf gök gürledi ve model yelpazesindeki tüm o Mercedes'lerin arasından iki yeni "S" çıktı, sahneye kadar girdi!..

20:15 Alkışlar, salonu inletirken, Dr. Zetsche piyanoya yakın duran "S"in arka kapısı açtı ve gecenin diğer yıldızı Alcia Keys'i karşıladı.

20:20 Arkadaki dev ekran yeniden kapanırken, Alicia Keys kuyruklu piyanonun tuşlarına "Girl on fire" notalarını vuruyor, senfonik orkestranın eşliğinde kendinden geçerek büyülü sesiyle şarkısını söylüyordu!..

20:23 Sempatik sunucu Judith Rakers, "tüylerim diken diken oldu", diyerek, hepimizin nasıl etkilendiğini itiraf ediyordu. Dr. Zetsche, "Gösteri, süper klas, S-Klasse gibi değil miydi?" diye salona sorarken, yine kuvvetle alkışlanıyordu.

20:25 Airbus Finkenwerder pisti üzerindeki bu lansman sona ererken, bizler sahneye hücum edip yeni "S"lere dokunmaya çalışıyorduk… Kulağımıza ise, Lüks Sınıfın özellikle son 8 yıldır en çok satılan modeli S-Klasse ve Çin'de de her iki lüks araçtan birinin Mercedes olmasıyla, şu ana kadar yılda 80 bin adet olan "amiral gemisi" üretimin artık daha da artacağı fısıldanıyordu!..

Etiketler: Mercedes Mercedes-Benz S S-Class S-Klasse lüks luxus luxury comfort konfor best

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..