FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat

07 Eylül 2014 06:01
Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat
Tweet It! Facebook

“"Dedikodular halen devam etse de; Montezemolo, Ferrari’yi bırakmıyor!.." demiştik, fakat...”

Ferrari çalışanları ve fanatikleri, aderin bir nefes alabilir, demiştik... Otomotiv sektörünün en karizmatik yöneticisi Luca Cordero di Montezemolo, Alitalia’nın başına geçmek için bile Maranello’yu terk etmeyecek, diye yazmıştık!..

Yanılmışız!..

İtalya'da yapılan son Formula 1 Grand Prix'sinde büyük bir mağlubiyet yaşayan Ferrari, Fiat CEO'su Marchionne'nin çok sert eleştirilerine hedef olmuştu.

Marchionne, "Önemli olan tek şey Ferrari'nin mali durumu değil, aynı zamanda kazanmak da önemli ve biz 6 yıldır bunu yapamıyoruz" demişti. Ferrari'nin bağlı olduğu Fiat grubunun başındaki Marchionne, Ferrari'nin 6 yıldır Formula 1'de şampiyonluk elde edemediği gerekçesiyle Motezemolo'yu suçlamıştı.

Marchionne'nin çıkışının ardından Montezemolo'nun görevden alınacağı söylentileri ortaya atılırken Ferrari Başkanı, kontrat süresinin henüz dolmadığını ve görevden ne zaman ayrılacağına kendisinin karar vereceğini söylemişti.

Ancak 9 Eylül akşamı Fiat grubundan yapılan açıklamada, Montezemolo'nun Ferrari'deki görevinden 13 Ekim itibariyle ayrılacağı ve yerine Marchionne'nin geçeceği belirtildi.

1991'den bu yana Ferrari'nin başında olan Montezemolo, Fiat CEO'su Marchionne ile şirketlerin entegreasyonu konusunda da anlaşmazlık yaşıyordu.

Marchionne, Ferrari'nin Fiat grubuna daha fazla entegre edilmesini istiyor, Montezemolo ise Ferrari'nin otonomluğunu korumaya çalışıyordu.

Şimdi ise, Ferrari'nin 23 yıldır başkanlığını yapan Montezemolo'ya rekor bir tazminat ödemesi bekleniyor. İtalyan basınındaki haberlerde Montezemolo'nun 200-300 milyon Euro arası bir tazminat alacağı tahminlerinden söz ediliyor.

Diğer yanda Montezemolo, İtalya’nın TÜSİAD’ı Confindustria’nın Başkanı olmaya şimdilik devam edecek. Daha önce Fiat S.p.A.’nın da Başkanlığını yürütmüş olan Montezemolo, Avrupa’nın hızlı tren sistemi NTV’nin de kurucularından olmasının yanında İtalya’nın geleceği hakkında siyasi çalışmalar da yürütmüş tipik bir Avrupa aristokratı… Hatta, Bologna futbol takımının da Başkan Yardımcısı…

New York’taki tahsilinin ardından İtalya’ya otomobillerle “yarışmak” için dönen Montezemolo, Fiat’ta çok kısa süre çalıştıktan sonra 1973’te Enzo Ferrari’nin yardımcısı olmak üzere Maranello’ya taşındı. Tam 40 yıl önce ise Scuderia’nın direktörü oldu ve Niki Lauda pilotluğundaki 1975 ve 1977 Formula 1 Şampiyonluklarını yaşadı. Daha sonra Fiat’ın tüm yarış departmanlarından sorumlu olan Montezemolo, Fiat Grubu’nun neredeyse tüm endüstrilerinde teker teker yöneticilik yaparak kariyerini sürdürdü… Team Azzura ile America’s Cup tecrübesi bile yaşadıktan sonra İtalya’nın neredeyse tüm uluslararası organizasyon komitelerinde ismini göstermeye başladı. 

Gianni Agnelli’nin ricasıyla 1991 yılında Ferrari’nin Başkanlığına da atanan Luca di Montezemolo, markayı bir kez daha F1 Markalar Şampiyonluğuna çıkarmayı başardı. Diğer yanda normal yol Ferrari “iş”ini de zarardan karlılığa taşımayı bildi. Ardından Maserati’yi de adeta “kurtaran” Montezemolo, yarışlardan gelen kupalarla Ferrari coşkusunu fenomen hale getirdi. 

Dört yıl önce John Elkann’ın “yetişmesi”yle Fiat Başkanlığını teslim eden Luca di Montezemolo, “sprezzatura” yani “umursamaz şık”lığıyla 67 yaşında olmasına rağmen İtalya’nın halen en beğenilen centilmeni!..

“Ailemden sonra, Ferrari’dan daha önemli birşey yok!” diyecek kadar markasına tutkun olan Montezemolo, Etihad’ın Alitalia’yı satın alırken bu işin başına kendisinin getirilmesiyle ilgili  dedikoduların da yeniden başlamasına artık şaşırmıyor. “Ev”inden yani gruptan ayrılmayacağını ve “hava”dan maceralara atılmayacağını açıklamış olsa da Montezemolo, artık Ferrari’deki sorumlulukları sona erdiğine göre Alitalia’nın yeniden yapılanmasında “yetkisiz” rol alabilir!..

Fiat Chrysler evliliğinin ardından ortaya çıkan FCA’da kendisine bir “süper koltuk” verilmemiş olmasının da Montezemolo “kriz”inin asıl sebebi olduğu da konuşuluyor… 

Diğer yanda Ferrari’nin son yıllardaki aşırı yüksek karlılığı ve marka değerinin yükseltilerek niteliğin yanında niceliklerin de artışı, Formula 1’deki “yavaşlama”nın üstünü örtemiyordu!..

Fiat'ın asıl patronu John Elkann için ise artık yaşlanan Montezemolo isminin vazgeçilmez olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu!..

Luca di Montezemolo’nun emekli olmadan ayrılmak zorunda kalması, Ferrari’yi yeniden F1 Şampiyonu yapamayacağı anlamı da taşıyor!.. Bunun için sadece Montezemolo değil, hepimiz çok üzülüyoruz!..

*Bu konu hakkında "ayrılmayacak" şeklindeki yorumumuz, 18 Ağustos'ta Auto Show'da yazılmıştı. Şimdi düzeltiyoruz...

Etiketler: Luca Cordero di Montezemolo Ferrari Formula 1 FIAT F1 motorsport SuperSport Italian Italia İtalya tifosi Maranello sprezzatura Confindustria

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.

Togg CES 2022 Çıkarması

Togg, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de Consumer Electronics Show geleceğe bakışını vurgulayan ‘Transition Concept Smart Device’ adını verdiği akıllı cihazıyla dünya sahnesine çıktı. Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlanıp, Turkish Cargo uçağıyla ABD’ye getirilen otomobil, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback...