FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat

07 Eylül 2014 06:01
Montezemolo Ayrılmıyordu, Fakat
Tweet It! Facebook

“"Dedikodular halen devam etse de; Montezemolo, Ferrari’yi bırakmıyor!.." demiştik, fakat...”

Ferrari çalışanları ve fanatikleri, aderin bir nefes alabilir, demiştik... Otomotiv sektörünün en karizmatik yöneticisi Luca Cordero di Montezemolo, Alitalia’nın başına geçmek için bile Maranello’yu terk etmeyecek, diye yazmıştık!..

Yanılmışız!..

İtalya'da yapılan son Formula 1 Grand Prix'sinde büyük bir mağlubiyet yaşayan Ferrari, Fiat CEO'su Marchionne'nin çok sert eleştirilerine hedef olmuştu.

Marchionne, "Önemli olan tek şey Ferrari'nin mali durumu değil, aynı zamanda kazanmak da önemli ve biz 6 yıldır bunu yapamıyoruz" demişti. Ferrari'nin bağlı olduğu Fiat grubunun başındaki Marchionne, Ferrari'nin 6 yıldır Formula 1'de şampiyonluk elde edemediği gerekçesiyle Motezemolo'yu suçlamıştı.

Marchionne'nin çıkışının ardından Montezemolo'nun görevden alınacağı söylentileri ortaya atılırken Ferrari Başkanı, kontrat süresinin henüz dolmadığını ve görevden ne zaman ayrılacağına kendisinin karar vereceğini söylemişti.

Ancak 9 Eylül akşamı Fiat grubundan yapılan açıklamada, Montezemolo'nun Ferrari'deki görevinden 13 Ekim itibariyle ayrılacağı ve yerine Marchionne'nin geçeceği belirtildi.

1991'den bu yana Ferrari'nin başında olan Montezemolo, Fiat CEO'su Marchionne ile şirketlerin entegreasyonu konusunda da anlaşmazlık yaşıyordu.

Marchionne, Ferrari'nin Fiat grubuna daha fazla entegre edilmesini istiyor, Montezemolo ise Ferrari'nin otonomluğunu korumaya çalışıyordu.

Şimdi ise, Ferrari'nin 23 yıldır başkanlığını yapan Montezemolo'ya rekor bir tazminat ödemesi bekleniyor. İtalyan basınındaki haberlerde Montezemolo'nun 200-300 milyon Euro arası bir tazminat alacağı tahminlerinden söz ediliyor.

Diğer yanda Montezemolo, İtalya’nın TÜSİAD’ı Confindustria’nın Başkanı olmaya şimdilik devam edecek. Daha önce Fiat S.p.A.’nın da Başkanlığını yürütmüş olan Montezemolo, Avrupa’nın hızlı tren sistemi NTV’nin de kurucularından olmasının yanında İtalya’nın geleceği hakkında siyasi çalışmalar da yürütmüş tipik bir Avrupa aristokratı… Hatta, Bologna futbol takımının da Başkan Yardımcısı…

New York’taki tahsilinin ardından İtalya’ya otomobillerle “yarışmak” için dönen Montezemolo, Fiat’ta çok kısa süre çalıştıktan sonra 1973’te Enzo Ferrari’nin yardımcısı olmak üzere Maranello’ya taşındı. Tam 40 yıl önce ise Scuderia’nın direktörü oldu ve Niki Lauda pilotluğundaki 1975 ve 1977 Formula 1 Şampiyonluklarını yaşadı. Daha sonra Fiat’ın tüm yarış departmanlarından sorumlu olan Montezemolo, Fiat Grubu’nun neredeyse tüm endüstrilerinde teker teker yöneticilik yaparak kariyerini sürdürdü… Team Azzura ile America’s Cup tecrübesi bile yaşadıktan sonra İtalya’nın neredeyse tüm uluslararası organizasyon komitelerinde ismini göstermeye başladı. 

Gianni Agnelli’nin ricasıyla 1991 yılında Ferrari’nin Başkanlığına da atanan Luca di Montezemolo, markayı bir kez daha F1 Markalar Şampiyonluğuna çıkarmayı başardı. Diğer yanda normal yol Ferrari “iş”ini de zarardan karlılığa taşımayı bildi. Ardından Maserati’yi de adeta “kurtaran” Montezemolo, yarışlardan gelen kupalarla Ferrari coşkusunu fenomen hale getirdi. 

Dört yıl önce John Elkann’ın “yetişmesi”yle Fiat Başkanlığını teslim eden Luca di Montezemolo, “sprezzatura” yani “umursamaz şık”lığıyla 67 yaşında olmasına rağmen İtalya’nın halen en beğenilen centilmeni!..

“Ailemden sonra, Ferrari’dan daha önemli birşey yok!” diyecek kadar markasına tutkun olan Montezemolo, Etihad’ın Alitalia’yı satın alırken bu işin başına kendisinin getirilmesiyle ilgili  dedikoduların da yeniden başlamasına artık şaşırmıyor. “Ev”inden yani gruptan ayrılmayacağını ve “hava”dan maceralara atılmayacağını açıklamış olsa da Montezemolo, artık Ferrari’deki sorumlulukları sona erdiğine göre Alitalia’nın yeniden yapılanmasında “yetkisiz” rol alabilir!..

Fiat Chrysler evliliğinin ardından ortaya çıkan FCA’da kendisine bir “süper koltuk” verilmemiş olmasının da Montezemolo “kriz”inin asıl sebebi olduğu da konuşuluyor… 

Diğer yanda Ferrari’nin son yıllardaki aşırı yüksek karlılığı ve marka değerinin yükseltilerek niteliğin yanında niceliklerin de artışı, Formula 1’deki “yavaşlama”nın üstünü örtemiyordu!..

Fiat'ın asıl patronu John Elkann için ise artık yaşlanan Montezemolo isminin vazgeçilmez olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu!..

Luca di Montezemolo’nun emekli olmadan ayrılmak zorunda kalması, Ferrari’yi yeniden F1 Şampiyonu yapamayacağı anlamı da taşıyor!.. Bunun için sadece Montezemolo değil, hepimiz çok üzülüyoruz!..

*Bu konu hakkında "ayrılmayacak" şeklindeki yorumumuz, 18 Ağustos'ta Auto Show'da yazılmıştı. Şimdi düzeltiyoruz...

Etiketler: Luca Cordero di Montezemolo Ferrari Formula 1 FIAT F1 motorsport SuperSport Italian Italia İtalya tifosi Maranello sprezzatura Confindustria

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..