FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Peugeot 2008 Dakar

20 Kasım 2014 20:49
Peugeot 2008 Dakar
Tweet It! Facebook

“10.000 km'lik Dakar Rallisi'ne sayılı günler kaldı!.. 2008 DKR ise, Sainz, Peterhansel ve Despres pilotajında Peugeot markasının 25 yıl sonra bu zorlu mücadeleye dönüşündeki kozları olacak!..”

Peugeot Sport, Red Bull ve Total ile birlikte yeni bir mücadeleye girişiyor ve 2015’de Dakar’a geri dönüyor. Deneyimli ekip 2015 yılından itibaren dünyanın en uzun ve en zor raid rallisinde, 10.000 kilometrede mücadele edecek. Aslan 25 yıl aradan sonra, Carlos Sainz ve Cyril Despres yönetiminde Dakar Rallisi‘nde yeniden kükreyecek.

Güney Amerika Kıtası'nda özellikle Arjantin'de koşulacak olan Dakar'a bir buçuk ay kala, Peugeot 2008 DKR dönüşüm sürecini başlattı ve yarış tulumunu giymek üzere karbon siyahı giysisini çıkardı. Orjinal Dakar parkurları olan Kuzey Batı Afrika'daki etaplarda testlerini tamamladıktan sonra vahşi makine, artık ok gibi fırlamaya ve dünyanın bu en zorlu ralli kros yarışında 4x4’lere arkadan itişli haliyle meydan okumaya hazır.

Peugeot Sport director Bruno Famin, Moritanya'da binlerce kilometre süren antrenman ve denemelerin ardından teknik konseptin tamamlanmış olduğuna karar verdiklerini ve geliştirmelerin ise Dakar Start'ına yani son ana kadar devam edeceğini de belirtiyordu... Son testlerin Aralık ayında Fas çöl ve dağlarında yapılacağını da duyuruyordu...

2008 DKR ile Peugeot, hem her yerde yarışabileceğini kanıtlayacak, hem de tasarımda eski şaşalı günlerine geri döndüğünü gösterecek!.. 

Peugeot Sport'un gelecek yılın Dakar 2015'e katılmayı planladığı 2008 DKR nihayet yüzünü gösterdi...
Peterhansel ve Sainz'in 4 tekerlilerde ve Cyril Despres'in iki tekerlilerde ustalar ustası olduğu Dakar yarışları, 2015 Ocak'ta 2008 crossover'ı ile ralli ismiyle özdeşleşmiş Peugeot markasının yeni heyecanı olacak...

Arkadan itişli Buggy'ler sınıfında koşacak olan Peugeot 2008 DKR,  37 inçlik dev lastikler üzerinde fazlasıyla ihtişamlı görünüyor!.. Arka kapılarındaki devasa hava ağızları, tavanındaki taze hava girişi ve arkadaki dev spoiler, fazlasıyla şişik duran çamurluklar, aracın çok kısa çıkıntıları ve 40 cm'lik yerden yükseklik ile çift egzost çıkışı, bu "Çöl Aslanı"nı Dakar'da kimsenin yakalayamayacağına işaret ediyorlar...

Kumda en hızlı şekilde ilerlemek için arkadan itişe OffRoad kabiliyeti kazandıran Peugeot mühendisleri, Pikes Peak'te rekor kıran 208 T16 prototipindeki 875 HP'lik motoru bu "DKR" için modifiye ederlerse ise, asıl o zaman, kimsenin geçemeyeceği bir canavar yapmış olacaklar...

Peugeot 2008 DKR’de cesur teknik seçimler

2008 DKR şaşırtıcı dış görünüşüyle zihinlerde iz bırakmıştı. 

Peugeot-Total Ekibi nihayet bu yarış canavarının mekanik ve iç aksamının üzerindeki örtüyü de kaldırdı. Bu kaslı aslan önümüzdeki Dakar rallisinde arkadan itişli versiyonuyla 4x4’lerle boy ölçüşecek.

Kum tepeleri, dağlar, nehirler, kanyonlar, aşırı sıcaklar, tuz çölü, kırılgan topraklar, fesh-fesh… İşte 2008 DKR’yi önümüzdeki Dakar rallisinde bekleyen eğlencelerden birkaçı. Bu müthiş mücadeleden başarıyla çıkmak için Peugeot-Total ekibi son derece cüretkâr bir teknik seçim yaptı. Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin « Le Mans 24 Saat yarışında yaptığımıza benzer şekilde, yenilikçi bir konseptten yola çıkmayı kararlaştırdık. Çöl rallisinde esas mesele 4x4 mü yoksa sadece iki tekerden çekişle mi mücadele edeceğimize karar vermemiz oldu. Yaptığımız analizden sonra, son derece ilginç avantajlar sunan iki tekerden çekiş konseptini optimize etmeyi seçtik» dedi. Dakar’ı kazanan ilk dizel motorlu arkadan itişli araç ünvanını almak için son derece cesur ve çarpıcı bir yaklaşım.

Nitekim her katılımcının şansını dengelemek için yönetmelik 4x4’lerin doğal yeteneklerini iki tekerden çekişlere bazı değerli avantajlar sunarak telafi ediyor. Dakar Projesinin Teknik Sorumlusu Jean-Christophe Pallier bu avantajları şöyle özetliyor: «Otomobil sporlarında ağırlık performansın düşmanıdır. Oysa ralli krosta iki tekerlekten çekişli bir otomobil 4x4’lerden net şekilde hafif olabiliyor. Aynı zamanda daha büyük jantlarda kullanılabiliyor, bu da araca parkurdaki çok sayıdaki engelden kaçınmak için belli bir avantaj sağlıyor. Bu özellik ayrıca ön dingil çıkıntısının sınırlı tutulmasını sağlıyor. 2008 DKR böylece hemen hemen düz duvara bile tırmanabiliyor! Ve hepsi bu değil: Daha cömert süspansiyon stroklarını benimseyerek - 250 mm yerine 460 mm - daha kolay engel aşma ve sarsıntı emme kapasitesine sahip oluyor. Dakar rallisinde bu kritik bir üstünlük oluşturuyor! ». Bir başka büyük avantaj da şu: Bir kum tepesine çıkmadan önce kabinden itibaren lastik basıncının değiştirilmesini sağlayan uzaktan lastik şişirme sistemi… 4x4 ekiplerine kıyasla değerli dakikalar kazanılmasını sağlayan bir sistem!

Bu avantajlardan tam anlamıyla yararlanmak üzere, Peugeot Sport mühendisleri son derece kompakt bir otomobil hazırlamak için yaratıcılık yarışına giriştiler. Arkada merkezi konumlu V6 Dizel çift-turbo motoru ile 2008 DKR sıçramaya ve engelleri aşmaya hazır kaslı bir aslan gibi görünüyor. « Bütün aksamı böylesine küçük bir alana yerleştirmek gerçek bir bulmaca oldu! diyor Jean-Christophe Pallier ve ekliyor « WRC tarzı bol virajlı özel etaplarda daha rahat  olan küçük bir otomobil formatı genellikle 4x4’lerin avantajlı olduğu bir sahada « iki tekerlekten çekişli » bir otomobile yüksek potansiyel kazandırılmasını sağlıyor».

Red Bull’un iki yıldır sergilediği « böylesine zorlu yabani ortamlarda bile iki çekişlinin daha etkileyici olduğu ve çok önemli kozları olduğu » savının ötesinde, bu opsiyonun Fransız üretici için bir başka anlamı daha var. Bruno Famin’in altını çizdiği gibi : «Seri üretim 2008 Grip Control teknolojisi ile donatılmış iki tekerlekten çekişli bir crossover olduğundan, bu seçim ona hemen hemen her yerden geçebilmesini sağlıyor, 2008 DKR’in sadece iki tekerlekten çekişle Dakar’ın güçlüklerini kolayca aşması akla ve mantığa yatkın görünüyor». 

Teknik bilgiler - 2008 DKR :

MOTOR 

Tipi

Silindir hacmi 

Supap sayısı

Konumu

Silindir sayısı 

Gücü

Tork

Maksimum devir

Azami hız 

Motor yağı 

V6 çift turbo Dizel

2993 cc

24

Arka ortada

60° V6 

340 HP

800 Nm

5000 d/d

200 km/h

TOTAL Q UARTZ 10 W 50

AKTARMA SİSTEMİ 

Çekiş 

Vites kutusu 

Motor yağı 

2 tekerlekten çekiş

Boyuna 6 ileri vitesli manuel sekansiyel kumandalı (yarı otomatik)

TOTAL 755 HPX 80 W 140

ŞASİ

Yapı

Karoser

Çelik boru

Karbon

SÜSPANSİYON / FREN / DİREKSİYON

Süspansiyon

Yaylar

Amortisörler 

Strok 

Viraj denge çubukları 

Direksiyon

Frenler 

Diskler

 

 

Jant

Lastikler 

Çift üçgen salıncaklı

Helezon (tekerlek başına 2 tane)

Ayarlanabilir (tekerlek başına 2 tane)

Toplam 460 mm 

Önde ve arkada 

Hidrolik asistanslı direkt 

Çift hidrolik devreli, 4 pistonlu hafif alaşım yekpare kaliperler 

Önde ve arkada hava kanalcıklı metal

Ön diskler: 355 mm

Arka diskler : 355 mm

Alüminyum 2 kısımlı 17 x 8,5

Michelin 37/12,5/17

BOYUTLARI

Uzunluk 

Genişlik

Yükseklik

Ön dingil çıkıntısı 

Arka dingil çıkıntısı 

Dingil mesafesi 

Yakıt deposu hacmi

4.099 mm

2.033 mm

1.912 mm

641 mm

658 mm

2.800 mm

400 l

Etiketler: Peugeot Red Bull Total 2008 DKR Dakar ralli endurance dayanıklılık 4x4 cross-country ralli kros rallycross buggy Despres Sainz Peterhansel

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..