FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Peugeot İstanbul AutoShow

02 Haziran 2015 19:03
Peugeot İstanbul AutoShow
Tweet It! Facebook

“Peugeot'nun füturistik kavram araçları, Dakar yarışçıları ve yeni modelleri kadar, "TweetCar" eğlencesi de, İstanbul AutoShow'un en çok konuşulanlarındandı...”

Peugeot, yenilenen modellerini ve sınıf lideri teknolojilerini İstanbul Auto Show 2015’de otomobil severlerle 1805 m2’lik standında, 2 adedi konsept araç olmak üzere 21 araç ile buluştu... Peugeot’nun B segmentindeki başarılı temsilcisi Yenilenen 208 ve hafif ticari araç pazarında önemli bir yeri olan Yenilenen Partner Tepee Autoshow’da ilk kez Türk tüketicisinin karşısındaydı...

Teknoloji alanında, yeni EAT6 Tam Otomatik şanzıman ile birlikte Peugeot’yu düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarının azaltılması konusunda liderliğe taşıyan, Euro6 normlarını karşılayan PureTech ve BlueHDi motor seçenekleri tanıtılıyor.

Benzersiz tasarımı ve segment vizyonuna yön veren Peugeot Quartz konsept modelinin yanı sıra, etkileyici görünümü ile otomobil sporlarının en güçlü ifadesini temsil eden Peugeot 2008 DAKAR modeli de Peugeot standının özel konukları oluyor.

Ayrıca otomobilseverlerin efsane olarak adlandırdığı 208 GTI modeli ve sportif karakteri ile RCZ R’da Peugeot markasının sportif genlerini öne çıkararak Performans alanında yerlerini alıyor.

Peugeot 208, 208 GTI, 301, 308, RCZ-R, 2008, 3008, 5008, 508 ve Partner modelleri ile 2008 DAKAR ve Quartz Konsept aracının yanı sıra bir çok sürpriz, İstanbul Auto Show 2015’i ziyaret edecek otomobil severleri Peugeot Standında bekliyordu...

2014’te Yılın Otomobili seçilen ve sınıfının standartlarını yeniden belirleyen  Peugeot 308,  kurallara takılmadan hayata geçirilebilecek “TweetCar” projesi ile ilk kez 15. İstanbul Auto Show’da görücüye çıktı. 

İstanbul Auto Show için özel olarak üretilen Yeni Peugeot 308 TweetCar;  kullanıcı deneyimlerinden farklı olarak sosyal medyayı daha önce hiç olmadığı gibi kullanıyor ve ziyaretçilerin Twitter üzerinden attıkları belirli “tweet”lerle kendisini, yani gerçek bir otomobili, kontrol edebilmesine olanak sağlıyordu. Bu sayede; fuar alanında olsun olmasın, merak eden herkes bu deneyimi kolayca yaşayabiliyordu. Üstelik; fuar alanında olanlar dilediklerinde aracın içine girerek bu sihirli otomobili yakından inceleyebiliyordu.  

Hayata geçirilen proje ile Autoshow’a gelemeyen otomobil severler de Peugeot 308’e istedikleri komutları gönderdiler. Bu heyecanı ve teknolojiyi deneyimlemek isteyen otomobil ve teknoloji severler; www.308tweetcar.com adresinde istediği komutu seçtiler ve geriye kalan her şeyi Yeni Peugeot 308 TweetCar onlar için yapmasını izlediler...

Twitter üzerinde #istanbulautoshow2015 resmi “hashtag”iyle yapılan paylaşımlarda açık arayla öne çıkan Yeni Peugeot 308 TweetCar, kısa sürede yakaladığı bu başarısı ile bir Twitter fenomeni oldu...

Eğer daha önce Twitter’ı herhangi bir nesne ile etkileşime geçmek için kullanmadıysanız ve hala bir otomobilin yalnızca bir tweet atılarak kontrol edilebileceğine şahit oldunuz...

Yenilenen Peugeot 208, şimdi daha da etkileyici !

Daha dinamik, sportif dış tasarım 

Ön yüzde, yeni tampon daha keskin, net ve kaslı çizgiler sergiliyor. Genişletilmiş ızgara ve krom çıta tampon içine entegre edildi. Yüksek donanım seviyelerinde, ızgarada kullanılan yeni "Equalizer" kromaj benzersiz bir 3D efekti veriyor. Dışarıya alınan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, araca daha dinamik ve sportif bir görünüm kazandırıyor.

Ön tasarımda yapılan bu değişikliklere ek olarak, dinamik ve sportif tasarım, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom maskeler ve markanın tasarım imzası olan 3D LED’li stoplar ile vurgulanıyor.

Sürüş keyfine odaklanan kaliteli ve sade iç mekân

Yeni Peugeot 208’in içinde, lansmanından bu yana müşteriler tarafından beğenilen, kompakt direksiyon simidi, göz hizasında gösterge paneli ve 7”geniş dokunmatik ekrandan oluşan Peugeot i-Cockpit dikkat çekiyor. 

İkinci donanım seviyesinden itibaren sunulan 7" geniş dokunmatik ekran, radyo, navigasyon, telefon ve yol bilgisayarı gibi çeşitli araç fonksiyonlarına erişimi kolaylaştırıyor. Buna ek olarak, Bluetooth bağlantısı, USB gibi mobil uygulamaları ve bu uygulamalardan tam anlamıyla yararlanmak için akıllı telefon ekranının araç ekranı üzerine taşınmasını sağlayan yeni MirrorScreen sistemini barındırıyor.

Geniş ürün yelpazesi 

208 PureTech motor ailesi, atmosferik versiyonlar 1.0L PureTech 68hp ve 1.2L PureTech 82hp’nin lansmanından sonra, 1.2L PureTech 110hp turbo-kompresörlü versiyonuyla zenginleşti. Daha hızlı vites değişimleri sağlayan Quickshift teknolojisine sahip, mükemmel akıcılık ve üst düzey kullanım rahatlığını garanti eden yeni EAT6 Tam Otomatik vites kutusu ile GT Line paketinde sunulacak olan 1.2L PureTech 110hp EAT6 versiyonu segmentteki benzinli otomatik seçeneklerin referansı olarak görülüyor.  

GT Line paketi, Peugeot 308, 508 ve RCZ modellerinden sonra, şimdi yeni 208 gamında da sunuluyor. 5 kapılı ve benzinli 110 Hp PureTech seçeneğiyle 208 GT Line, efsanevi GTi’nin spor tasarımıyla tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Dış tasarımda Equalizer radyatör ızgarası, yeni 17” jantlar ve siyah dikiz aynası yuvaları aracın çizgilerini biçimlendirirken, iç mekanda ise spor koltuklarla direksiyon simidi ve alüminyum pedal takımı daha dinamik bir sürüşe davet ediyor.

85. Uluslararası Cenevre Fuarında prömiyeri yapılan Yenilenen Peugeot 208 Orange Power (Turuncu) rengiyle sergilenmişti. Bu canlı, genç ve dinamik renge, şimdi de seri üretilen bir araçta dünyada ilk kez sunulan, üretim teknolojisi ve görünüşleriyle benzersiz iki dokulu renk ekleniyor : Ice Grey ve Ice Silver.

Yeni nesil High-Tech donanımlar 

Yenilenen Peugeot 208 lider teknolojileri ile de tüketcilere keyifli ve güvenli sürüş imkanı sunuyor. 

Şehir içinde olası çarpışma riskini azaltan Active City Brake, 30 km/s hızın altında devreye giriyor ve ihtiyaç halinde ani frenleme ile olası çarpışmaların önüne geçiyor. Ön camın üzerine takılmış olan kısa huzmeli bir lazer algılayıcı (Lidar) aynı yönde seyreden veya duran bir araç gibi engelleri algılayabiliyor. Sistem çarpışmayı önlemek veya çarpışma hızını azaltarak olumsuz sonuçlarını sınırlandırmak için tam güçlü frenajı otomatik olarak başlatabiliyor. Bazı durumlarda, bu sistem otomatik olarak aracı durdurmaya kadar gidebiliyor ve böylece önden giden araçla çarpışmanın önlenmesini sağlıyor. 

İkinci donanım seviyesinden itibaren opsiyon olarak sunulacak Geri Görüş Kamerası büyük renkli ekranı ile günlük kullanımda park manevralarını kolaylaştırıyor.

Segmentinde öne çıkan MirrorScreen fonksiyonu ile telefon, müzik, navigasyon, vb gibi mobil uygulamalara erişim olanağı sağlayan sistem akıllı telefonunuzun ekranını, aracın 7" dokunmatik ekranına yansıtıyor.

Yenilenen Peugeot Partner : daha fazla hareket özgürlüğü ! 

Güçlü  tasarım 

Partner Tepee’nin yenilenen ön yüzü markanın diğer modelleri ile uyumlu olarak yeni ızgara tasarımını benimsiyor. Çerçeveleri yeniden tasarlanan farların arasında uzayan yeni panjur, ortasında Peugeot aslan logosunu taşıyor. Yeni ızgara, tampon ve far tasarımı ile Yeni Partner Tepee daha güçlü bir görünüme kavuşuyor. Işıklı imza, tamponun her iki ucunda daha aşağıda konumlanan gündüz sürüş farları  ile vurgulanıyor. 

Sağlam ve Güvenilir 

Peugeot Partner modellerinin geliştirme aşamasında sağlamlık ve güvenilirlikleri test edildi. Müşteri kullanımlarını temsil eden ve aşağıda detayları yer alan en ağır koşullarda 6 milyon kilometreden fazla sürüş testi gerçekleştirildi :

Yüksek hızda ağır yük nakliyesi,

En bozuk yol şartlarını yansıtan süspansiyon ve karoser « işkence » beyzi : kaldırım taşları, çukurlar, vb...

Bileşen ve malzemelerin dayanıklılığını test etmek için iklimlendirme odasında -18°C ilâ +45°C  arasında sıcak ve soğuk hava dönüşümleriyle 85°C sıcaklığa kadar güneşlenme ve iklim testleri,

Dereden geçişler ve tuzlu su püskürtmelerle paslanmama ve sızdırmazlık testleri.

18 yıllık bireysel ve profesyonel müşteri geri bildirimleri ile yapılan bu testler, yenilenen Partner Tepee’nin yüksek kalite düzeyini garanti ediyor.

Çağa ayak uyduran son nesil teknolojiler

Yenilenen Peugeot Partner Tepee güvenliği garanti altına almak ve sürüşü kolaylaştırmak için geniş bir ekipman yelpazesi ve yeni teknolojilerle donatıldı.

Yenilenen Partner Tepee’nin kabininde kokpitin orta kısımında araçla mükemmel şekilde bütünleşen ve her zaman el altında ve göz temasında kalan 7" renkli dokunmatik ekranlı SMEG yer alıyor. 3üncü donanım seviyesinde standart ve 2inci seviyede opsiyon olarak sunulan bu sistem aracın yol bilgisayarı, AM/FM veya dijital DAB radyo (opsiyon olarak Digital Audio Broadcasting), Juke Box müzik dosyaları okuyucusu (entegre hard disk) veya eller serbest telefon ve navigasyon gibi farklı fonksiyonlarına kolayca erişimini sağlıyor.

Çağına ayak uydurmayı bilen yeni Peugeot Partner Tepee Bluetooth, USB port, Jack soket ve MirrorScreen gibi en ileri araç içi bağlantı sistemlerini de içeriyor. 

Üçüncü donanım seviyesinde standart ve ikinci seviyede opsiyon olarak sunulan MirrorScreen fonksiyonu ile telefon, müzik, navigasyon, vb gibi mobil uygulamalara erişim olanağı sağlayan sistem akıllı telefonunuzun ekranını, aracın 7" dokunmatik ekranına yansıtıyor.

Hız Sabitleyici ve Sınırlayıcı ikinci seviyeden itibaren standart olarak sunuluyor.

Üçüncü donanım seviyesinden itibaren opsiyon olarak sunulacak Geri Görüş Kamerası büyük renkli ekranı ile günlük kullanımda park manevralarını kolaylaştırıyor.

Üçüncü seviyede standart olarak sunulan arka park sensörüne ilaveten, üçüncü donanım seviyesinde standart ve ikinci seviyede opsiyon olarak sunulacak olan Ön Park Yardımı düşük hızda manevraları kolaylaştırıyor.

Modüler ve Esnek yapısı ile sınırsız özgürlük

Yeni Peugeot Partner Tepee günlük yaşamdaki bütün kullanımlara, hobi etkinliklerine  ve şehirden kaçış arzularına adapte olmak için her zaman büyük bir modülerlik ve dikkat çekici bir esneklik sunuyor.

İkinci sırada 3 adet yerinden çıkartılabilir koltuk ile segmentinde farklılaşan Partner Tepee’de, düz döşeme ile sınıfın en iyileri arasında olan 3000 litreye kadar yükleme hacmi sunuluyor. 

Bagajın yüklenmesi, büyük boyutlu kapağı ve segmentte eşi olmayan arka camı sayesinde her koşulda kolaylaşıyor. 

Böylece Partner Tepee’de büyük bir kolaylıkla insan ve malzeme taşımak için çok sayıda konfigürasyon sunuluyor.

Tam Otomatik BlueHDI ailesi büyüyor

Peugeot, son yıllarda sürüş keyfini öne çıkarmak için geliştirdiği teknolojileri ile,

Autoshow İstanbul’a damgasını vuruyor. Yeni EAT6 Tam Otomatik şanzıman ile birlikte Peugeot’yu düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarının azaltılması konusunda liderliğe taşıyan, Euro6 normlarını karşılayan PureTech ve BlueHDi motor seçeneklerini tanıtıyor.

Peugeot Türkiye, daha önce Peugeot 308 modelinde satışa sunulan, kalitesi ve teknolojisi ile sınıf lideri BlueHDi motoru ve 100 km’de 3,5 lt yakıt tüketimi ile tüketiciler tarafından tam not alan EAT6 Tam Otomatik şanzımanı Peugeot 3008 ve Peugeot 5008 modellerinde de satışa sunuyor. Euro 6 normlarına uygun BlueHDi motor seçeneği ile Peugeot, yakıt tüketimi ve  emisyon salınımları açısından sınıfında çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Peugeot ürün gamının BlueHDi ile donatılmış bu 3 model, 79 ile 112g/km CO2  emisyonundan başlayan değerleriyle, segmentlerinin kendi silindir hacmi ve aktarım grubunda “sınıfının lideri” ünvanına sahipler.

Gücün yeni sembolü : Yeni nesil SUV Peugeot Quartz

Quartz, Peugeot’nun yeni SUV konsepti ile yüksek performanslı araç dünyasının özelliklerinin karışımından oluşan bir tasarım.

Mekanik bileşenler etrafında sıkıca çizilen profili, ışığı yakalıyor ve bakışları aracı keşfetmeye doğru yönlendiriyor. PEUGEOT 308 R Hybrid flüoresan pigmentler ve cam partiküllerin entegrasyonu ile etkileyici şekilde yoğun bir mavi renkle giyiniyor. Bu renk hem hibrid motor ve hem de tarihsel olarak Fransız yarış araçlarına özgü olan rengi çağrıştırıyor. Arka kapılarda, bu mavi renk PEUGEOT’nun en ekstrem modellerinin simgesi olan çift renkli tasarımın farklı bir yorumunu oluşturacak şekilde mat siyah ile eşleşiyor.

Kanat şeklinde açılan kapılarla ulaşılan iç mekan, bazalt taşı gibi yenilikçi malzemelerle hazırlanmış, tamamen sürücüye adanmış olan bir i-Cockpit’ten oluşuyor.

Quartz’ın gücü, 3 ayrı motordan doğuyor. Peugeot Sport tarafından geliştirilen 1.6L hacminde 270hp gücündeki benzinli motorla birlikte ön ve arka akslarda 85kw gücünde iki ayrı elektrik motoru bulunuyor.

500 beygire ulaşan güç 23” çapındaki jant/lastik donanımıyla yere aktarılıyor.

Etiketler: Peugeot İstanbul AutoShow 208 308 Dakar EAT6 dizel otomatik Partner Tepee GTI RCZ R 2008 TweetCar 3008 5008 508 301 Fransız

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Invincible HiLux Yenilendi

1968'den bu yana durdurulamaz kimliğe kavuşan Toyota HiLux, 2021'e doğru artık invincible yani yenilmez sıfatını göstererek rakipleri önünde koşmaya devam edecek... Bu arada bu son şeklinin Pick-Up modifiyecileri tarafından çok daha kaslandırılabileceğini de belirtelim!..

Yol Güvenliği İçin

AutoBest jüri üyesi uluslararası otomotiv gazetecileri ve FIA Başkanı Jean Todt'un uzun yıllardır Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Özel Elçisi çalışmalarına destek veriyor...

G22 BMW 4 Coupe

BMW 4-Serisi Coupé G22 kasa koduyla nihayet yüzünü gösterdi... 11HP'lik Mild Hybrid destekli 374HP 500Nm M440i xDrive hali bile, M4'ü aratmayacak kadar dinamik...

Small Utility Vehicle Nivus

Volkswagen Brezilya'da SUV havasında, fakat sportif Coupe formunda teknoloji zengini küçük bir CrossOver hazırlanmış... Polo zeminindeki bu ekonomik SUV "Small Utility Vehicle", 2021'de Avrupa ve Türkiye'ye de gelecek.

6 Serisi GT de

5GT'lerin ismi 4 yıl önce 6-Serisi Gran Turismo olmuştu... Eski 6'lar da artık 8-Serisi... Fakat, önemli olan bu 6GT, artık sadece SUV ya da SW sevmeyen aileler için...

2021 2 kapılı E-Klasse

E-serisi gibi Üst Orta Sınıf bir otomobilin Coupe ve Cabriolet formları, hem konfor, hem kalite, hem tasarım ve hem de performans olarak olabilecek "en iyi"yi sunmalı... Mercedes, yine şaşırtmadı ve 2021 için bu keyif otomobillerinde maksimumunu gösterdi!..

BMW 5 Life Cycle Impulse

BMW G30 5 Serisi Sedan 7. neslinde güncelleme... Yeni farlar, daha vurgulu böbrekler, 8kW boost kapasiteli 48V Mild Hybrid, vs... Yeni BMW 5 Serisi Türkiyeyde; 170HP'lik 1.6lt 520i ve 252HP 2.0lt 530i xDrive benzinliler ile 190HP 2.0lt 520d xDrive dizel olarak gelecek...

4 Kişilik Gemera

Gemera, Koenigsegg ekstrem performansının ailecek yaşanması için hazırlanmış en çılgın İsveçli!.. Üstelik Koenigsegg'in ilk kez konfor ayrıntılarına sahip, fakat yine de 400km/h'lik büyük modeli!..