FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Polo'ya WRC Dopingi

05 Temmuz 2013 19:56
Polo'ya WRC Dopingi
Tweet It! Facebook

“WRC Polo gibi motoru 1.6 lt ve 300 HP olmasa da, Golf GTI'ın 220 HP 2.0 lt motoruyla bile, üretilmiş en güçlü küçük VW olan Polo R WRC, nihayet yollara çıkıyor!..”

FIA, homologasyon için yarışlarda yarışacak araçların "normal" versiyonlarından üretiliyor olmasını "emreder"!..
Dünya Ralli Şampiyonası'nda fırtına gibi esen Polo WRC ralli otomobilinin homologe olabilmesi için VW, bu süper Polo'nın normal yol versiyonundan 2.500 adet üretilmesine karar vermişti. 
Polo R WRC seri üretim versiyonu, geçtiğimiz Aralık ayında gösterilmiş ve siparişler alınmaya başlanmıştı. 2013 Eylül ayından itibaren hız meraklısı müşterilerine teslim edilmeye başlanacak olan bu süper Polo, bugüne kadar seri üretime girmiş en güçlü Polo olarak nihayet bantlardan çıkmaya başlıyor!.. İsmi ve beyaz renginin üstündeki mavi ve gri şeritler hariç gerçek yarış versiyonuyla ilgisi minimum olsa da, bu normal yol versiyonunun yine de çok büyük bir ilgi topladığını söylemeliyiz...
Öncelikle yarış şekli gibi dört çekerli olmayan Polo R WRC, 300 HP'lik 1.6 lt gerçek WRC Polo motoru yerine Golf GTI'dan gelen 220 HP'lik 2.0 lt'lik bir motor taşıyarak en önemli farkını gösteriyor. Fakat, 6 ileri manuel şanzımanıyla bu motorun Polo R WRC için çok iddialı bir karaktere sahip olacağı da iddia ediliyor.
0-100 km/h akselerasyonunu 6.4 saniyede gerçekleştirebilen bu süper Polo, Golf GTI'dan bile 0.1 saniye daha hızlı olduğunu kanıtlıyor ve 243 km/h'lik maksimum hıza ulaşabiliyor.
Peki onca güç asfalta doğru şekilde aktarılabilecek mi?..
VW'nin söylediğine göre, özel bir spor suspansiyon ve elektronik diferansiyel kilidi, Polo R WRC'yi "rayların üstüne yerleştirecek"miş!..
220 beygir gücünün ön tekerleklere yüklenmesi, gerçekten çok iyi çalışan çekiş kontrol destek sistemleri olmadan, baş belası olabilir!.. 
Bu arada Polo GTI'a göre 40 HP ve 100 Nm'lik performans farkı da, Polo R WRC hakkında çok başka düşünmemiz gerektiğini ve sürücülerinin ileri sürücülük tekniklerini çok iyi bilmeye zorunlu olduklarını akla getiriyor!..
18 inçlik Cagliari aluminyum alaşım jantları, Bi-Xenon farları, WRC logolu sportif koltukları,  cruise-control, ışık ve yağmur sensörleri, kış paketi, klima sistemi, radyo navigasyon ünitesi gibi çok sayıda standardı donanımında bulundurarak Almanya satış fiyatı 33.900Euro olaarak belirlenmiş olan Polo R WRC'lerin hepsi, bu özel yarışçı boyalarıyla müşterilerine ulaştırılacak!..

Etiketler: VW Volkswagen süper super WRC R Polo Polo R WRC Polo FIA ralli rally

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..