FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Sırada X4 var!

27 Ekim 2013 03:17
Sırada X4 var!
Tweet It! Facebook

“Geçtiğimiz Shanghai otomobil fuarında konseptini gördüğümüz X4, yepyeni 4-Serisi Coupe’nin yüksek ve ikinci nesil X6’nın küçük hali olarak 2014 yılında yollara çıkmaya hazırlanıyor!..”

Geçmişte, bir sedan, bir sedan idi… Arazi tipli bir araç da, bildiğimiz OffRoader görünümünün dışında değildi… Şimdi ise, tüm model tipleri birbirine karışıyor… Alt segmentlerin yanında çapraz otomobil grupları oluşuyor ve araç tipleri birbirine karışıyor!.. Özellikle Station Wagon’lar ile SUV’ların kaynaşıp ortaya çıkan tiplerine CrossOver demeye başlamıştık… Sonrasında da, sportif Coupe’ler ile bu “light” OffRoader’ler “çiftleştirildi” ve ortaya Infiniti FX ve BMW X6 gibi atletik yapılılar çıkarılmıştı…

Binek tarzda da, CLS, A7 ve GranCoupe gibi örnekler, tüm segmentasyonu alt üst ediyorlar… Hele, son olarak CLA ve A3 Sedan ile tam karşılıklı durmadıklarının da farkındayız!..

Bu farklı tipleri ortaya çıkaran otomobil markalarının tasarımcıları ve pazarlama yöneticileri, “farklı” olmak isteyen müşterilerin karşılarına yepyeni “fikir”lerle çıkıyorlar. Ve, rakip markaların “sürpriz”lerine cevap oluşturmaya çalışıyorlar.

Audi, BMW X6’ya karşı Q6’yı hazırlayacak mı, bilemiyoruz, fakat, Mercedes-Benz tasarım stüdyolarında F25 BMW X3’e karşı GLK’nın büyüğü bir bir GLC konseptinin olduğunu tahmin ediyoruz… Fakat, GLC’nin X6 gibi Coupe tarzı bir tavanı olacağından da fısıltılar arasında bahsediliyor. Bu arada Land Rover’ın Range Rover Evoque modeliyle gösterdiği şaşırtıcı başarı, Lincoln’e varıncaya kadar tüm premium markaların özellikle de lüks Almanların kompakt lüks SUV pazarına “dalmak” üzere olduklarına inanmamıza neden oluyor… Porsche Macan da artık yollara çıkmaya hazır olduğuna göre, BMW’nin X3’ün daha sportif sekli olacak olan X4’ü piyasaya çıkarmak için daha fazla beklememesi gerekiyor!..

X4, aslında X1’den çok daha büyük bir araç olacak… Hatta, ona, aynı 500 litrelik bagaj imkanı sunacağı X3’ün Coupe formlu şekli, diyebiliriz!.. Fakat, emin olduğumuz en önemli nokta, X4’ün kesinlikle bir OffRoader olmayacağı… Bir CrossOver olarak VDA segmentasyonuna gireceği!..

4.64 metrelik uzunluğuyla X6’dan 23 santimetre daha kısa olacak olan X4’ün boyunun tam olarak X3 ile aynı olduğunu söyleyelim. 34 milimetre daha geniş olması ise, ayrı bir önemli değer!.. Fakat, X3’e göre 39 milimetre daha alçak olan boyuna rağmen konseptindeki 21 inçlik jantlar olmasa da, yine X3’ten daha sportif ölçülerde tekerlere sahip olacak olan X4, konseptindeki bu tümüyle LED farlarındaki 6 köşeli “melek gözler”e sahip olmayacak ve yeni 4-Serisi’ndeki farlarla donanacak!.. Yani, X4, 4 Coupe ile başlayan yeni BMW marka yüzüyle kendini gösterecek!.. Arkada ise, X6 ile çok benzer stop lambalarıyla “X” karakterini sergileyecek olan X4, entegre dual egzost çıkışları ve difüzör tarzı arka alt koruma süsüyle sportifliğini vurgulayacak.

X6 gibi yine 4 kapılı olarak hazırlanan bu küçük SAV (BMW’nin SUV’lara daha sportif bir “hava” kazandırmak verdiği isim: Sports Activity Vehicle), X3’te olan motorları taşıyacak.

350 Nm ve 245 HP’lik 4 silindirli 2.0 lt TwinPower Turbo xDrive28i ve sıralı 6 silindirli 400 Nm ve 306 HP’lik 3.0 lt TwinPower Turbo xDrive35i seçeneklerinin yanında 4 silindirli 2.0 lt TwinPower Turbo Diesel’i ise, sadece “dizel hastası” ülkelere özel olarak 184 beygir gücü ve 380 Nm maksimum torklu xDrive20d olarak sunulacak.

M yazılım ve gövde süslemeli paketleri de kısa sürede gösterilecek olan X4’ün, en üstte X6 M’deki gibi 8 silindirli eski nesil M motorunun 555 beygir gücüne ve en altta da 143 HP’lik sDrive18d ile X3’teki xDrive20i’nin 184 beygir gücüne sahip olmayacağını da belirtelim!.. Yani en üst ve alt performans olmazken, 560 Nm ve 258 HP’lik xDrive30d ile muhteşem 630 Nm maksimum torklu 313 beygir gücündeki xDrive35d, X4’ün sanıyoruz en çok beğenilecek versiyonları olacak!.. M logolu olası bir X4’ün performans seviyesinin ise, yeni nesil 6 silindirli M’ler gibi 450 HP’de tutulacağı da dedikodular arasında…

4-Serisi’nin 3 Serisi’ne göre yüzde 10’luk fiyat farkı gibi X3’lerden daha pahalı sunulması beklenen ve ABD Spartanburg tesislerinde üretime girmek üzere olan X4’ün, Almanya satış fiyatının 39.400 Euro’dan başlayacağını ve X6’ların neredeyse tümüyle erkek müşterilerinin yanında kadın sürücülerin ilgi alanına da gireceğini söyleyerek, tam ayrıntılı bilgiler için lansmanını beklemeye başlayalım!..

Bu arada en çok merak ettiğimiz noktasının, X6’da bile dertli olan arka koltuk baş mesafesinin X4’te çözülüp çözülememiş olduğunu da buraya yazalım!..

Etiketler: BMW X4 SAV CUV CrossOver Alman X3 Coupe konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Upgrade Tucson

Hyundai Motor Company, uzun zamandır merakla beklenen Yeni Tucson modelinde sınıf lideri yepyeni teknolojiler ve devrimsel tasarımla C-SUV standartlarını yükseltiyor. Yeni parametrik gizli farlar, ileri seviye güvenlik donanımları ve şık iç mekandan ayrıca Yeni Tucson, hibrit, plug-in hibrit ve 48V hafif hibrit motor seçenekleriyle de sınıfına yine öncülük edecek.

W223 S-Klasse

Çok fazla yeniliği var, yeni büyük Mercedes'in... Fakat, DIGITAL LIGHT etkileşimli iç mekan aydınlatması bile düşünülmüş... Karşınızda yeni Mercedes-Benz S-Class, biraz mütevazı, fakat yine çok güzel!..

Fun Fan Car

Belki en hızlısı ve en güçlüsü olmayacak, fakat eski nesillerden hoşlananların rüya otomobili olacak... Eski neslin mühendislik zirvesi olsa da, yeni neslin tekniği neden kullanılmadı?.. Gordon Murray T.50 gerçekten çok ilginç bir SuperCar

Bronco Geri Geldi

Geçmişin asi iki kapılı Amerikan OffRoad aracı Ford Bronco da, artık modern dünyanın teknolojileriyle yenilendi... Fakat, tasarımı yine de retro ve ruhi halen çılgın gibi!..

Elektrikli Ford Canavarı

Tam elektrikli Mustang Cobra Jet 1400'ün izinden gelen Mustang Mach-E 1400, yedi motoru ve ultra yüksek bataryasıyla 257km/h hıza 1.419HP ve 1 tonu aşan downforce ile ulaşıyor!

ilk BMW BEV SUV iX3

iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyecek olan BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, X3'lere benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk seri olma özelliği de verdi... Bu arada iX3'ün diğer elektrikli rakiplerine göre en büyük farkı, bir BMW gibi gidecek olması!..

Black Series AMG GT

İlk kez Mercedes-AMG GT Black Series V8 ile Flat-Plane krank mili kullanılıyor. Silindirler ise, 1 - 8 - 2 - 7 - 4 - 5 - 3 - 6 sırasıyla ateşleniyor!.. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş bu pistlerden fırlamış arkada üstü otomatik flaplı çift kanatlı ve AMG Dynamics aktif flaplı yıldızlı canavar, 730HP 800Nm ile 0-100km/h 3.2 saniye ve 0-200km/h <9 saniye!.. Ön alt spoileri de pist için öne uzatılabiliyor!..

Nissan Ariya Dönemi

% 100 elektrikli Ariya, sadece yepyeni bir BEV değil, aynı zamanda Nissan markasında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir model... Japonya WLTC ölçümlerine göre 610km'ye kadan menzili olan yepyeni platformdaki bu şık Nissan, 0-100km/h hızlanmasını da 5.1 saniyede tamamlıyor. Yarım saatte 375km menzillik şarjını da tamamlaması, kendi kendine şerit değiştirebilen ProPilot 2.0 robotik sistemi de, Alexa gibi bağlanabilirliği de, gerçekten başarılı...