FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Sırada X4 var!

27 Ekim 2013 03:17
Sırada X4 var!
Tweet It! Facebook

“Geçtiğimiz Shanghai otomobil fuarında konseptini gördüğümüz X4, yepyeni 4-Serisi Coupe’nin yüksek ve ikinci nesil X6’nın küçük hali olarak 2014 yılında yollara çıkmaya hazırlanıyor!..”

Geçmişte, bir sedan, bir sedan idi… Arazi tipli bir araç da, bildiğimiz OffRoader görünümünün dışında değildi… Şimdi ise, tüm model tipleri birbirine karışıyor… Alt segmentlerin yanında çapraz otomobil grupları oluşuyor ve araç tipleri birbirine karışıyor!.. Özellikle Station Wagon’lar ile SUV’ların kaynaşıp ortaya çıkan tiplerine CrossOver demeye başlamıştık… Sonrasında da, sportif Coupe’ler ile bu “light” OffRoader’ler “çiftleştirildi” ve ortaya Infiniti FX ve BMW X6 gibi atletik yapılılar çıkarılmıştı…

Binek tarzda da, CLS, A7 ve GranCoupe gibi örnekler, tüm segmentasyonu alt üst ediyorlar… Hele, son olarak CLA ve A3 Sedan ile tam karşılıklı durmadıklarının da farkındayız!..

Bu farklı tipleri ortaya çıkaran otomobil markalarının tasarımcıları ve pazarlama yöneticileri, “farklı” olmak isteyen müşterilerin karşılarına yepyeni “fikir”lerle çıkıyorlar. Ve, rakip markaların “sürpriz”lerine cevap oluşturmaya çalışıyorlar.

Audi, BMW X6’ya karşı Q6’yı hazırlayacak mı, bilemiyoruz, fakat, Mercedes-Benz tasarım stüdyolarında F25 BMW X3’e karşı GLK’nın büyüğü bir bir GLC konseptinin olduğunu tahmin ediyoruz… Fakat, GLC’nin X6 gibi Coupe tarzı bir tavanı olacağından da fısıltılar arasında bahsediliyor. Bu arada Land Rover’ın Range Rover Evoque modeliyle gösterdiği şaşırtıcı başarı, Lincoln’e varıncaya kadar tüm premium markaların özellikle de lüks Almanların kompakt lüks SUV pazarına “dalmak” üzere olduklarına inanmamıza neden oluyor… Porsche Macan da artık yollara çıkmaya hazır olduğuna göre, BMW’nin X3’ün daha sportif sekli olacak olan X4’ü piyasaya çıkarmak için daha fazla beklememesi gerekiyor!..

X4, aslında X1’den çok daha büyük bir araç olacak… Hatta, ona, aynı 500 litrelik bagaj imkanı sunacağı X3’ün Coupe formlu şekli, diyebiliriz!.. Fakat, emin olduğumuz en önemli nokta, X4’ün kesinlikle bir OffRoader olmayacağı… Bir CrossOver olarak VDA segmentasyonuna gireceği!..

4.64 metrelik uzunluğuyla X6’dan 23 santimetre daha kısa olacak olan X4’ün boyunun tam olarak X3 ile aynı olduğunu söyleyelim. 34 milimetre daha geniş olması ise, ayrı bir önemli değer!.. Fakat, X3’e göre 39 milimetre daha alçak olan boyuna rağmen konseptindeki 21 inçlik jantlar olmasa da, yine X3’ten daha sportif ölçülerde tekerlere sahip olacak olan X4, konseptindeki bu tümüyle LED farlarındaki 6 köşeli “melek gözler”e sahip olmayacak ve yeni 4-Serisi’ndeki farlarla donanacak!.. Yani, X4, 4 Coupe ile başlayan yeni BMW marka yüzüyle kendini gösterecek!.. Arkada ise, X6 ile çok benzer stop lambalarıyla “X” karakterini sergileyecek olan X4, entegre dual egzost çıkışları ve difüzör tarzı arka alt koruma süsüyle sportifliğini vurgulayacak.

X6 gibi yine 4 kapılı olarak hazırlanan bu küçük SAV (BMW’nin SUV’lara daha sportif bir “hava” kazandırmak verdiği isim: Sports Activity Vehicle), X3’te olan motorları taşıyacak.

350 Nm ve 245 HP’lik 4 silindirli 2.0 lt TwinPower Turbo xDrive28i ve sıralı 6 silindirli 400 Nm ve 306 HP’lik 3.0 lt TwinPower Turbo xDrive35i seçeneklerinin yanında 4 silindirli 2.0 lt TwinPower Turbo Diesel’i ise, sadece “dizel hastası” ülkelere özel olarak 184 beygir gücü ve 380 Nm maksimum torklu xDrive20d olarak sunulacak.

M yazılım ve gövde süslemeli paketleri de kısa sürede gösterilecek olan X4’ün, en üstte X6 M’deki gibi 8 silindirli eski nesil M motorunun 555 beygir gücüne ve en altta da 143 HP’lik sDrive18d ile X3’teki xDrive20i’nin 184 beygir gücüne sahip olmayacağını da belirtelim!.. Yani en üst ve alt performans olmazken, 560 Nm ve 258 HP’lik xDrive30d ile muhteşem 630 Nm maksimum torklu 313 beygir gücündeki xDrive35d, X4’ün sanıyoruz en çok beğenilecek versiyonları olacak!.. M logolu olası bir X4’ün performans seviyesinin ise, yeni nesil 6 silindirli M’ler gibi 450 HP’de tutulacağı da dedikodular arasında…

4-Serisi’nin 3 Serisi’ne göre yüzde 10’luk fiyat farkı gibi X3’lerden daha pahalı sunulması beklenen ve ABD Spartanburg tesislerinde üretime girmek üzere olan X4’ün, Almanya satış fiyatının 39.400 Euro’dan başlayacağını ve X6’ların neredeyse tümüyle erkek müşterilerinin yanında kadın sürücülerin ilgi alanına da gireceğini söyleyerek, tam ayrıntılı bilgiler için lansmanını beklemeye başlayalım!..

Bu arada en çok merak ettiğimiz noktasının, X6’da bile dertli olan arka koltuk baş mesafesinin X4’te çözülüp çözülememiş olduğunu da buraya yazalım!..

Etiketler: BMW X4 SAV CUV CrossOver Alman X3 Coupe konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..