FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Türkiye'de Yılın Otomobili

08 Temmuz 2016 18:38
Türkiye'de Yılın Otomobili
Tweet It! Facebook

“Otomotiv Gazetecileri Derneği OGD tarafından ilki düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili TYO yarışmasının 2016 Birincisi, tüm zorlu rakiplerini geride bırakmayı başaran Skoda Superb olmuştu!..”

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD), Türk otomotiv sektöründe devrim niteliğini taşıyan bir projeyi hayata geçirdi. Otomotiv konusunda uzman gazetecilerden oluşan OGD, “Türkiye’de Yılın Otomobili”ni (TYO) seçti. 

TYO Seçim Komitesi’nin belirlediği ve OGD Yönetimi ile üyelerinin onayladığı kriterler doğrultusunda ilk yarışmaya, Ocak 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında satışa sunulmuş “tamamen yeni” modeller katıldı. 

İki aşamalı seçim sonrasında birinci seçilen otomobil, Nisan ayında düzenlenecek gala gecesinde kamuoyuna açıklandı. 

OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, dünyada birçok ülkede otomotiv gazetecileri tarafından ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen “Yılın Otomobili” seçimlerini Türkiye’de de gerçekleştirmek üzere yola çıktıklarını söyledi. “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçimlerinin otomotiv sektöründe devrim niteliği taşıyan bir proje olduğunu kaydeden Sandık, “OGD’nin ana kuruluş amacında da yer alan tüketiciyi bilgilendirme misyonunun bir parçası olan yılın otomobili seçimlerinin, tüketicinin otomobil tercihinde de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de Yılın Otomobili seçimleri iki aşamadan oluştu. Mart ayında yapılacak ilk oylama sonucunda her jüri üyesi finale kalan 7 finalist için favori otomobillerini önermişti. İlk oylama sonucunda jüri üyeleri tarafından en fazla önerilen ilk 7 otomobil finalde yarışmaya hak kazanmıştı. İkinci aşamada ise her jüri üyesi sahip olduğu 250 puanı adaylar arasında dağıttı. Her üye bir otomobile bir kez olmak üzere en fazla 100 puan verebildi. 

En fazla puan alan finalist, Türkiye'de Yılın Otomobili seçildi. Birinci seçilen marka, Yılın Otomobili logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabiliyor. 

OGD üyeleri seçim yaparken şu kriterlere göre oy verdi: Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı.  

Aday otomobiller 25 Mart 2016 tarihinde İntercity İstanbul Park’ta yapılan test organizasyonunda, güvenlik ve teknik açıdan önemli bir sınavdan da geçirildi. Bu organizasyon için İstanbul Park’ın teknolojik alt yapısı ve profesyonel organizasyon ekibinden de yararlanıldı...

İlk Adım

Öncelikle “Türkiye’de Yılın Otomobili” (TYO) seçimlerinde yarışacak aday otomobiller belli olmuştu. 
​TYO Seçim Komitesi tarafından belirlenen ve OGD yönetimi tarafından onaylanan aday listede 18 markadan 22 otomobil yer alırken;. Ocak 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında satışa sunulmuş “tamamen yeni” modellerin katıldığı yarışma için belirlenen aday listesinde şu otomobiller yer almıştı;

Audi A4, BMW 7 Serisi, Fiat 500X, Fiat Egea, Ford Mondeo, Ford Mustang, Honda Jazz, Hyundai Tucson, Jaguar XE, Kia Sorento, Land Rover Discovery Sport, Mazda CX-3, Mercedes GLC, Mercedes C-Coupe, MINI Clubman, Opel Astra, Renault Talisman, Renault Kadjar, Skoda Superb, Ssangyong Tivoli, Subaru Levorg, Volvo XC90

İkinci Adım:

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) seçimleri için geri sayım, OGD üyesi 73 otomotiv gazetecisinin finalde yarışacak 7 otomobili seçmek için İntercity İstanbulpark’ta bir araya gelmesiyle devam etti...

25 Mart 2016 tarihinde İntercity İstanbul Park’ta yapılan test sürüşünde, tüm aday otomobiller; güvenlik ve teknik açıdan önemli bir sınavdan geçirildi. 

Bu yıl ilki düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili 2016, PPG Oto Tamir Boyaları, İntercity, Bridgestone sponsorluğunda gerçekleştirildi. 

Gün boyu süren testlerin ardından, her jüri üyesi 22 aday otomobil arasından 7 favori otomobili seçti. Böylelikle ilk oylama sonucunda jüri üyeleri tarafından en fazla önerilen ilk 7 otomobil finalde yarışmaya hak kazandı. 

Ve finale kalan 7 otomobil 28 Mart 2016 tarihinde açıklandı...

Ocak 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında satışa sunulmuş “tamamen yeni” modellerin katıldığı iki aşamalı Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının ilk turu sonucunda 22 aday arasından finale kalan 7 otomobil, Audi A4, Fiat Egea, Hyundai Tucson, Opel Astra, Renault Talisman, Skoda Superb ve Volvo XC-90 yılın otomobili adayları arasında yer aldı. 

Ve Final:

Sonuçta ise OGD üyesi 64 otomotiv gazetecisinden toplamda 3080 puan alan Skoda Superb birinciliğe ulaştı. 

Otomotiv Gazetecileri tarafından Türkiye’nin “Otomobil Oscarı”na layık görülen Skoda Superb’in açıklandığı  Sheraton Grand Ataşehir’de gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili finalinin oldukça heyecanlı geçtiğini söyledi.

Finalistler arasında kıran kırana bir rekabetin yaşandığını belirten Sandık, “Yılın Otomobili 64 otomotiv uzmanı gazetecinin oylarıyla seçildi. Otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde tutuyoruz. Yani dünyadaki otomotiv gazetecileri bir otomobili nasıl değerlendiriyorsa, biz de profesyonel gözle değerlendirmemizi yaptık. Bu bizim kırmızı çizgimiz" diye konuştu. 

Sandık, OGD’nin ana kuruluş amacında da yer alan tüketiciyi bilgilendirme misyonunun bir parçası olan yılın otomobili seçiminin, tüketicinin otomobil tercihinde önemli bir rol oynayacağına inandığını da sözlerine ekledi.

                                      

Düzenlenen törende “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünü alan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, otomotiv gazetecilerinin verdiği bu kararı büyük mutlulukla karşıladıklarını söyleyerek “Otomotiv sektöründe ilk olan bu ödülü bizlere layık gören kişiler uzman basın mensupları. Bu açıdan baktığımızda çok daha büyük bir mutluluk yaşıyoruz.Bu çok önemli ve değerli yarışmanın devamı gelecektir diye düşünüyorum. OGD Başkanı, Yönetim Kurulu ve tüm üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bence yarışan bütün otomobiller birbirine denkti. Farklı klasmanlarda otomobiller vardı ama rekabetçilik anlamında birbirine yakın otomobillerdi. İşte bu ortamda 7 rakibin arasından çıkıp birinciliğe ulaşmak gurur verici” dedi.

                                       

Mustafa Koç Adına Plaket

Türkiye’de Yılın Otomobil Yarışması’nın ödül töreninde ayrıca Türk otomotiv sektörüne katkı sağlayanlara onurlandırmayı planlayan OGD, yakın bir zaman önce hayatını kaybeden Mustafa Vehbi Koç’a “Türk otomotiv sektörüne yaptıkları katkılardan” dolayı şükran plaketi verdi. Şükran plaketini Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen aldı. Çimen yaptığı konuşmada, Mustafa Koç’un ufku geniş ve yol gösterici bir kimliğe sahip olduğunu belirterek “Bizlere hep destek verdi, cesaret verdi. Kendisini hasretle özlemle anıyoruz. Yılda 1 milyon adetin üzerinde bir pazara sahip Türkiye’de yılın otomobili seçiminin bugüne kadar olmamış olması bir eksiklikti. Bu eksikliği doldurduğu için OGD’ye teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Törende yarışmanın düzenlenmesinde katkıda bulunan  PPG Oto Tamir Boyaları, Bridgestone ve Intercity yöneticilerine de teşekkür plaketleri sunuldu. 

TYO 2016 sonuçları:

1- Skoda Superb 3080

2- Opel Astra 2850

3- Fiat Egea 2650

4- Volvo XC90 1960

5- Hyundai Tucson 1940

6- Renault Talisman 1830

7- Audi A4 1690

Etiketler: Otomotiv Gazetecileri Derneği OGD Türk otomotiv sektör devrim uzman gazeteciler Türkiye’de Yılın Otomobili TYO seçim komite Superb Egea Astra Opel Skoda Audi Volvo XC90 Fiat A4 Hyundai Tucson Talisman Renault ppg bridgestone intercity istanbul park

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Çılgın Challenger SRT

50 yıllık tasarımını ısrarla değiştirmeyen drag yarışlarının ustası, safkan Amerikan mekanik canavarı, Challenger, belki de eski nesil American Muscle Car türünün son örneği...

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..