FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Pininfarina Battista

29 Aralık 2020 23:20
Pininfarina Battista
Tweet It! Facebook

“Tüm otomotiv otoriteleri tarafından büyük takdir toplayan bir Hyper-EV!.. Dizayn gurusu Pininfarina'nın ilk kez bir otomobil markası olarak kurucularının anısına hazırladığı, üstelik 1.900 HP ve 2.300 Nm’lik bir elektro-mekanik sanat eseri!..”

Sadece İtalya’nın değil dünyanın en ünlü tasarım şirketi Pininfarina, beş yıl önce Hintli Mahindra Grubu tarafından devralınmıştı. Mahindra&Mahindra Grubu’nun sahibi milyarder Anand Mahindra, Torino'daki Pinifarina S.p.A.'dan bağımsız olarak Almanya Automobili Pininfarina isminde ayrı bir şirket kurulmasını ve orada özellikle dünyanın en iyi elektrikli araçlarının geliştirilmesini istemiş idi.


Böylece 1930 yılında Battista “Pinin” Farina tarafından kurulmuş Carrozzeria Pininfarina, 90 yıl boyunca neredeyse dünyanın tüm markalarına çizimler verdikten ve özellikle de Ferrari’nin tüm gösterişini yarattıktan sonra, şimdi Hintli finans desteğiyle bir anda eski şaşalı günlerini bile sollamaya başladı. Fakat, başka markalara tasarımlar üretirken, kendi markasını aynı çatı altında tutamazdı. O sebeple Automobili Pininfarina’nın merkez üssü Münih’te oluşturdu.

PF0 kod ismine sahip ilk otomobilleri ise, iki kişilik bir hiper GT olarak ortaya çıkarıldı. Sadece 150 adet Cambiano’da el yapımı üretilecek dünyanın bu en iddialı Hyper-EV’sine de, Battista ismi verildi.

İlk başta Hırvatistan’daki Rimac C2 yapısından tedarik edilmeye başlanan Battista'nın aktarma organlarının merkezinde 120 kWh’lık bir süper batarya da bulunuyor. Fakat, Battista’nın asıl kozu anodize aluminyum detaylarla tamamlanmış mat gri yüzey üzerinde saten mavinin vurgulandığı, özgün jantları ve siyah üzerine bej renkli kabin içiyle eşsiz Pininfarina imzasındaki tasarımı!..

Blu Iconica denilen ayrı bir Pininfarina mavisiyle elektrik kavramının birleştirilmesi de, o kadar güzel duruyorduki, tüm dünya bu otomobilin performansından önce bu çok farklı formu konuşmaya başlamıştı. Lüksün içinde elektrik gücünün iddiasını temsil eden bu tasarımın ayrıntılarında kaput ile ön cam arasında karbon fiber lamellerin kullanıldığı görsel bağlantılar, araca muhteşem bir dokunuş kazandırırken, ön çamurlukla LED ışık şeridinin üzerindeki optik bölme sayesinde arka kanatların hatlarının vurgulanması da, Pininfarina’nın tasarım ustalığını kanıtlıyordu.

Paket opsiyonlarındaki eşik ile kapı arasındaki kanatlar boyunca ve doğrudan ön tekerleğin önünde uzanan ve arka çamurlukların arkasını çevreleyen kırmızı aluminyum çizgi, kırmızı fren kaliperleri ve yukardaki koyu krom çizgi de, göz alıcı dekoratif unsurlar… Sanki tüm detaylarında geçmişin efsanevi Pininfarina imzaları, Sintesi, Cisitalia veya Modulo anımsatılıyor…


Önde boydan boya uzanan LED şeridiyle aşağıda alt spoylerini taşıyan geniş çenesi, fan şeklinde görünen ön kaputu, aerodinamik parçalarının optimize edilmiş duruşu, kubbe şekilli tavanının LED bantlı iki parçalı arka kanada doğru hafifçe eğimli olması… Yani, sanki dünyanın en güzel hiper otomobillerinin birleşiminde, tüm hataların giderildiği bir ideal Gran Turismo tasarımına ulaşılmış!..

Tasarım direktörü Luca Borgogno'nun tampon boyunca yatay olarak uzanan farların yanındaki hava giriş yuvalarından vazgeçmesi ve ayrıca apronun kenarlarını daha güçlü modellemesi, Battista’nın ön ve arka arasındaki görsel uyum ile diğer ultra hızlı otomobillerden farklılaşmasını sağlamış. 

Aşırı yüksek performans ve 500 kilometre gibi çok iyi bir menzil için aerodinamizm ayrıntılarında çok uğraşılmış olan Battista, kabin içinde ise dikdörtgen yarış tipi direksiyon simidi ve merkezdeki küçük ekranıyla da aslında biraz sade duruyor. Sağda ve solda, sürücüye doğru eğimli bilgi ekranları, kavisli gösterge paneli, entegre başlıklara sahip kontürlü sportif koltuklarında kusur bulmak neredeyse imkansız. 

Karbon fiber gövdesine rağmen, alt yapısındaki Samsung hücreli batarya paketleri ve soğutma sistemiyle 300 kW’nin üzerinde şarj kapasitesine izin veren elektrik ünitesiyle 2.2 ton ağırlığını, dört elektrik motoruyla iki saniyeden daha kısa sürede 0-100 km/h hıza taşıyabiliyor. 12 saniyenin altında saatte 300 kilometreye ulaşan ve azami hızı 400 km/h’nin üzerine çıkabilen bu otomobili güvenle kullanabilmek için ise, performansın ötesinde, Battista'nın her biri tek bir tekeri ayrı çalıştıran ve tork vektörlemesi için tamamen yeni olanaklar sunan dört motorunun kompleks yönetim özelliği de öne çıkıyor. Tasarım kadar mühendislikte de zirve hedeflendiği için otomobilin yönetilebilir olması ve sürücünün hayal ettiği performansları yaşatacak hassasiyet gerçekleştirilmiş. Elektrik motorlarının yıldırım hızındaki torkuyla, dört tekerleği dünyanın en iyi lastiklerinin kapasitelerinin üstünde çevirecek kontrol hızı gerçekleştirilmiş.

2,2 milyon Euro’luk Avrupa fiyatıyla, olabilecek en yüksek asfalt üstü yarış performansının yanında konfor, güvenlik ve kullanım kolaylığıyla gündelik bile sürülebilecek keyifli bir GT olarak sunulan Battista, Brembo CCMR karbon seramik frenlerinin göründüğü önde 20 arkada 21 inçlik forje aluminyum jantlarla aslında yarış pistleri için tasarlanmış olsa da, çoğunlukla koleksiyonerlerin garajlarında ve lüks bulvarlarda boy gösterecek.

Lotus, Pagani, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Audi, BMW ve hatta Faraday Future’dan transfer edilmiş mesleklerinin zirvesindeki mekanik, elektrik ve platform mühendislerince hazırlanan ve ünlü Formula pilotu Nick Heidfeld tarafından dinamizm geliştirmesi yapılan F1 araçlarından bile hızlı olan Battista, elektrik performansı üzerinde saf heyecan için tasarlanmış, Pininfarina'nın geleneği, tarihi ve İtalyan havasını birleştiren benzersiz bir “fenomen” otomobil!..

Etiketler: Automobili Pininfarina Battista 90 Mahindra Brembo CCMR Rimac BEV electric hypercar Gran Turismo PF0 Carrozzeria Mahindra&Mahindra Design München Pirelli Hyper-EV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Büyük Dacia Sürprizi Jogger

Lodgy ve MCV'lerin yerine daha büyük daha gösterişli, hatta Stepway'lerin ötesinde Duster esinlenmesiyle daha OffRoader görünümle Extreme paketiyle 7 koltuklu yeni Dacia Jogger, tamamen yeni TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 LPG'li motorlarının ardından otomatik şanzımanlı 140 HP'lik Hybrid sistemli de olacak.

Süper Elektrikli GMC Hummer

Yengeç yürüyüşüyle gezeceğiniz arazide haritalama bile yapabileceğiniz, yeni Amerikan sivil taktik arazi aracı, Pick-Up şeklinden sonra şimdi de SUV formunda HMMWV ve Hummer efsanelerini geleceğe taşıyor… Hatta, 830 HP ve 15.600 Nm torklu elektrik sistemiyle santral jeneratörü gibi yeni görevler de edinerek…

BMW M8 Competition Gran Coupé

BMW markasının zirvesi!.. F13 M6’nın tahtında artık 4 kapılı süper M’lerin en büyüğü ve en pahalısı F93 oturuyor!..

Birin Biri AMG One

Formula 1'deki hibrit “E Performance” tekniğini normal bir yol otomobiline aktarırsanız, ne olur?.. 11.000 devir çeviren 1.000 beygirlik bir elektro-mekanik canavar doğar mı?..

Büyük elektrikli Lüks EQS

Yolların "0'dan elektrikli" hazırlanan ilk büyük lüks sedanı, 770 km menzilli arkadan itişli EQS 450+ 245kW 333HP 568Nm ve EQS 580 4matic 385kW 524HP 855Nm ile #eATS sistemi enerjisini 107,8kWh’lik bataryasından çekecek... 200kW ile şarj etme imkanı, 15 dakikada 300km ekstra menzil, 22kW AC ev şarj imkanının yanında 396V’la çalışan EQS580 4,3 saniyede 100’e çıkıyor.

Seksi Japon Üstsüzü Lexus LC500

Lexus LC500 Convertible, sevdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz klasik tekniğe sahip 5 litrelik V8 motoruyla 5 saniyede 0'dan 100 km/h’ye çıkan hızlı ve büyük bir "üstsüz"... Ve, Japonların en lüks konfor anlayışının nasıl bir seviyede olduğunun da örneği...

Ekspresyonist Zenvo TSR-S

Bu sefer de Sizlere çok özel bir otomobilden bahsetmek istiyoruz... Yılda sadece 5 tane üretilen 1.194 HP’lik ortadan motorlu Danimarka tasarım ve mühendisliğindeki eşsiz HyperCar, aynı ülkeden ikinci kişiye satılmıyor!..

Aristokrat Rolls-Royce Dawn

Adeta tekerler üzerinde ultra lüks bir tekne, yeni nesil “tycoon” genç işadamlarının favorisi, dünyanın en başarılı isimlerinin otomobil sembolü Corniche geleneğini sürdüren Rolls-Royce Dawn ...