FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ve Ferrari, Yolcu!

29 Ekim 2014 20:50
Ve Ferrari, Yolcu!
Tweet It! Facebook

“Herkes Alfa Romeo ya da Fiat satılacak diye konuşurken, bomba patladı!.. Ferrari, gidiyor!”

FCA Grubu uzun dönemli kar planının bir parçası olarak, süper otomobil üreticisi Ferrari’yi satmak için kararını verdi! Fiat Chrysler Otomobilleri (FCA) onun 48 Milyar Euro’luk “toparlanma” planı doğrultusunda ek gelir elde etmek için, şok yaratan bir girişimde bulunuyor ve SuperCar makinesi Ferrari’yi satmak için planlarını duyuruyor!..

Ferrari’nin satışında yüzde 10 borsa üzerinden sunulacak, fakat kalan yüzde 90 ise mevcut FCA hissedarlarına gidiyor.

Böylece Fiat, Jeep ve Alfa Romeo gibi volüm markalarına odaklanacak olan FCA Grubunun, Ferrari satışının ardından uzun vadeli başarı hedeflerini garanti altına alacağı tahmin ediliyor.

Fiat Chrysler Otomobilleri Yönetim Kurulu, önümüzdeki yıl gerekli işlemleri tamamlamak için FCA yönetimine tam yetki verdi. FCA’nın Ferrari hisselerini ABD ve muhtemelen bir Avrupa borsasında listelenmesini sağlaması bekleniyor. 

FCA Grup Başkanı John Elkann, bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ferrari’nin ayrılması, büyük İtalyan mirasının ve benzersiz konumunun korunması sağlayacaktır. Ve, FCA hissedarları da tüm değerlerden faydalanmaya devam edecekler, karlılık avantajları sürecektir!..” 

Bu haberin 1998 yılından bu yana ilk kez, New York Borsası'nda Fiat'ın daha doğrusu FCA’nın halka arz olmasından birkaç hafta sonra gelmesi de çok ilginç!.. Oysa, sadece 6 ay öncesinde "Ferrari, satılık değil!" deniliyordu!..

FCA CEO'su Sergio Marchionne ise "Biz, 2014-2018 İş Planı güvene almak ve işlerimizin değerini maksimumda tutarak hissedarlarımızı memnun etmek için, FCA ve Ferrari’nin yollarını ayırmamız gerektiği ortaya çıktı!” diyerek Elkann’ın sözlerini tamamlıyordu…

“Yönetim Kurulumuz, bu işlemin aynı zamanda önemli ölçüde FCA sermaye temelini güçlendirmek ve FCA Grubu’nun uzun vadeli başarısını desteklemek için bu FCA’yı temsil eden yönetimin kararlılığını destekliyor." 

Fiat Chrysler Otomobilleri Grubu’ndan Ferrari’nin ayrılması hakkında birçok İtalyan kızgın bakışlarla sokaklara dökülebilir… Chrysler markalarını tam denetime alan ve 2014 başlarında FCA ismiyle yepyeni bir küresel güç haline gelen FCA, 100 yaşından büyük Fiat markası yerine 45 yıl önce bir kısmı satın alınan Ferrari’’yi gözden çıkarıyor… 

Bu “ayırma” aslında Ferrari’yi halka açık hisselerle sunmak anlamı taşıyor!.. 

Hala FCA hisselerinin yüzde 30'unu kontrol eden Agnelli ailesi ve herkese açık Fiat ortakları, efsanevi markanın yüzde 90’ını borsalara çıkarabilecek… Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari'nin oğlu Piero Ferrari de azınlık hisselerine rağmen bu değişimden büyük gelir elde edecek!..

FCA, büyük bir grup olma yolunda, en değerli markasını ortaya çıkararak sermayesini önemli oranda yükseltecek ve karşılığında da Ferrari'nin yeni bağımsız statüsünü sağlam bir temel üzerine oturtarak ekonomik anlamda çok daha çevik hareket imkanı oluşturacak!..

Bu Ferrari satış haberinden sonra Fiat’ın hisseleri tüm borsalarda ciddi bir artış da gösterdiğini belirtmeliyiz!..

Fiat’ın “baba”sı Gianni Agnelli’nin torunu, FCA Başkanı John Elkann,  bu değişiklikle ilgili "memnun" olduğunu söylüyor!.. 

Artık, Ferrari'nin karizmatik Başkanı Luca di Montezemolo da, 23 yıldır durduğu Ferrari direksiyonundan neden çekildiğini de çok daha iyi anlıyoruz!.. Oysa, tüm dedikodular, Montezemolo’nun Formula 1’deki son 6 yıldır devam eden başarısızlardan sorumlu tutulduğu için ayrıldığı yönündeydi…

FCA, ABD'de Haziran 2015 itibariyle ve Avrupa'da ayrıca başka bir borsada Ferrari teklifini açacak!

FCA, araç satışları yüzde 60 genişletmek için iddialı bir beş yıllık plan hazırlamış ve çok büyük bir iş planının tam ortasına gelmiş idi… Geçtiğimiz Mayıs ayında sunulan planın ardından analistler, FCA bu 48 Milyar Euro’luk bütçeyi nasıl oluşturacak diye sorguladılar. 

FCA, yüzde 10'luk halka arzın yanında elindeki Ferrari’nin yüzde 90 payını diğer hissedarlar için ortaya koyunca, FCA tarafından Ferrari’nin listelenmesi zorunlu konvertibl bağı yaparak, potansiyel yatırımcılar için daha cazip bir iş imkanı ortaya çıkarıyor…

Mayıs ayında, Fiat CEO'su Sergio Marchionne, broker tahminlerinde grubun değerini yaklaşık 43 Milyar Euro olarak açıklamıştı!.. Ancak, Ferrari’nin yılda 7000 adetlerde üretim stratejisi, değerini daha da yükseltmeye başlamıştı… Hatta, Marchionne’nin üretim adetlerini 10.000’lere çıkarma duyurusu da, markayı zirvenin üstüne doğru çıkarmıştı!.. Eğer öyleyse, Ferrari'nin brüt faaliyet karı, 1 Milyar Euro’yu geçebilir!.. Bu durumda, Ferrari 10 milyar Euro ile 12 Milyar Euro değerinde olabilir!.. 

Marchionne, Ferrari’nin lüks eşya şirketi olarak değil, iyi bir otomobil üreticisi olarak değerli olması gerektiğini savunuyor!.. “Bu da, yatırımcıları ikna etmek için yeterli olmalıdır!” diyor.

Bu arada FCA içinde bugüne kadar Ferrari'nin değerinin hesaba katılmadığı da söylentiler arasında… Yani, Ferrari’nin halka arzı, FCA hisselerini yüzde 18 oranında arttırabilir ve küresel grubun yakın gelecekteki sermaye arttırışına önemli bir katkı sağlayabilir!..

Bakalım, Ferrari'nin azınlık hissesi için bile Toyota, BMW veya VW ilgilenecek mi?..
Devlerin savaşını izlemeye hazır olun!..

Etiketler: Ferrari Fiat FCA Agnelli Elkann Marchionne Montezemolo Italia İtalyan Scuderia

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..