FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ve Ferrari, Yolcu!

29 Ekim 2014 20:50
Ve Ferrari, Yolcu!
Tweet It! Facebook

“Herkes Alfa Romeo ya da Fiat satılacak diye konuşurken, bomba patladı!.. Ferrari, gidiyor!”

FCA Grubu uzun dönemli kar planının bir parçası olarak, süper otomobil üreticisi Ferrari’yi satmak için kararını verdi! Fiat Chrysler Otomobilleri (FCA) onun 48 Milyar Euro’luk “toparlanma” planı doğrultusunda ek gelir elde etmek için, şok yaratan bir girişimde bulunuyor ve SuperCar makinesi Ferrari’yi satmak için planlarını duyuruyor!..

Ferrari’nin satışında yüzde 10 borsa üzerinden sunulacak, fakat kalan yüzde 90 ise mevcut FCA hissedarlarına gidiyor.

Böylece Fiat, Jeep ve Alfa Romeo gibi volüm markalarına odaklanacak olan FCA Grubunun, Ferrari satışının ardından uzun vadeli başarı hedeflerini garanti altına alacağı tahmin ediliyor.

Fiat Chrysler Otomobilleri Yönetim Kurulu, önümüzdeki yıl gerekli işlemleri tamamlamak için FCA yönetimine tam yetki verdi. FCA’nın Ferrari hisselerini ABD ve muhtemelen bir Avrupa borsasında listelenmesini sağlaması bekleniyor. 

FCA Grup Başkanı John Elkann, bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ferrari’nin ayrılması, büyük İtalyan mirasının ve benzersiz konumunun korunması sağlayacaktır. Ve, FCA hissedarları da tüm değerlerden faydalanmaya devam edecekler, karlılık avantajları sürecektir!..” 

Bu haberin 1998 yılından bu yana ilk kez, New York Borsası'nda Fiat'ın daha doğrusu FCA’nın halka arz olmasından birkaç hafta sonra gelmesi de çok ilginç!.. Oysa, sadece 6 ay öncesinde "Ferrari, satılık değil!" deniliyordu!..

FCA CEO'su Sergio Marchionne ise "Biz, 2014-2018 İş Planı güvene almak ve işlerimizin değerini maksimumda tutarak hissedarlarımızı memnun etmek için, FCA ve Ferrari’nin yollarını ayırmamız gerektiği ortaya çıktı!” diyerek Elkann’ın sözlerini tamamlıyordu…

“Yönetim Kurulumuz, bu işlemin aynı zamanda önemli ölçüde FCA sermaye temelini güçlendirmek ve FCA Grubu’nun uzun vadeli başarısını desteklemek için bu FCA’yı temsil eden yönetimin kararlılığını destekliyor." 

Fiat Chrysler Otomobilleri Grubu’ndan Ferrari’nin ayrılması hakkında birçok İtalyan kızgın bakışlarla sokaklara dökülebilir… Chrysler markalarını tam denetime alan ve 2014 başlarında FCA ismiyle yepyeni bir küresel güç haline gelen FCA, 100 yaşından büyük Fiat markası yerine 45 yıl önce bir kısmı satın alınan Ferrari’’yi gözden çıkarıyor… 

Bu “ayırma” aslında Ferrari’yi halka açık hisselerle sunmak anlamı taşıyor!.. 

Hala FCA hisselerinin yüzde 30'unu kontrol eden Agnelli ailesi ve herkese açık Fiat ortakları, efsanevi markanın yüzde 90’ını borsalara çıkarabilecek… Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari'nin oğlu Piero Ferrari de azınlık hisselerine rağmen bu değişimden büyük gelir elde edecek!..

FCA, büyük bir grup olma yolunda, en değerli markasını ortaya çıkararak sermayesini önemli oranda yükseltecek ve karşılığında da Ferrari'nin yeni bağımsız statüsünü sağlam bir temel üzerine oturtarak ekonomik anlamda çok daha çevik hareket imkanı oluşturacak!..

Bu Ferrari satış haberinden sonra Fiat’ın hisseleri tüm borsalarda ciddi bir artış da gösterdiğini belirtmeliyiz!..

Fiat’ın “baba”sı Gianni Agnelli’nin torunu, FCA Başkanı John Elkann,  bu değişiklikle ilgili "memnun" olduğunu söylüyor!.. 

Artık, Ferrari'nin karizmatik Başkanı Luca di Montezemolo da, 23 yıldır durduğu Ferrari direksiyonundan neden çekildiğini de çok daha iyi anlıyoruz!.. Oysa, tüm dedikodular, Montezemolo’nun Formula 1’deki son 6 yıldır devam eden başarısızlardan sorumlu tutulduğu için ayrıldığı yönündeydi…

FCA, ABD'de Haziran 2015 itibariyle ve Avrupa'da ayrıca başka bir borsada Ferrari teklifini açacak!

FCA, araç satışları yüzde 60 genişletmek için iddialı bir beş yıllık plan hazırlamış ve çok büyük bir iş planının tam ortasına gelmiş idi… Geçtiğimiz Mayıs ayında sunulan planın ardından analistler, FCA bu 48 Milyar Euro’luk bütçeyi nasıl oluşturacak diye sorguladılar. 

FCA, yüzde 10'luk halka arzın yanında elindeki Ferrari’nin yüzde 90 payını diğer hissedarlar için ortaya koyunca, FCA tarafından Ferrari’nin listelenmesi zorunlu konvertibl bağı yaparak, potansiyel yatırımcılar için daha cazip bir iş imkanı ortaya çıkarıyor…

Mayıs ayında, Fiat CEO'su Sergio Marchionne, broker tahminlerinde grubun değerini yaklaşık 43 Milyar Euro olarak açıklamıştı!.. Ancak, Ferrari’nin yılda 7000 adetlerde üretim stratejisi, değerini daha da yükseltmeye başlamıştı… Hatta, Marchionne’nin üretim adetlerini 10.000’lere çıkarma duyurusu da, markayı zirvenin üstüne doğru çıkarmıştı!.. Eğer öyleyse, Ferrari'nin brüt faaliyet karı, 1 Milyar Euro’yu geçebilir!.. Bu durumda, Ferrari 10 milyar Euro ile 12 Milyar Euro değerinde olabilir!.. 

Marchionne, Ferrari’nin lüks eşya şirketi olarak değil, iyi bir otomobil üreticisi olarak değerli olması gerektiğini savunuyor!.. “Bu da, yatırımcıları ikna etmek için yeterli olmalıdır!” diyor.

Bu arada FCA içinde bugüne kadar Ferrari'nin değerinin hesaba katılmadığı da söylentiler arasında… Yani, Ferrari’nin halka arzı, FCA hisselerini yüzde 18 oranında arttırabilir ve küresel grubun yakın gelecekteki sermaye arttırışına önemli bir katkı sağlayabilir!..

Bakalım, Ferrari'nin azınlık hissesi için bile Toyota, BMW veya VW ilgilenecek mi?..
Devlerin savaşını izlemeye hazır olun!..

Etiketler: Ferrari Fiat FCA Agnelli Elkann Marchionne Montezemolo Italia İtalyan Scuderia

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Sian Roadster Boğası

Hibrid teknolojisine hiper performans olarak bakan Lamboghini, müthiş bir tasarım ile V12 SuperSport’ların üst sınırlarında gezecek limited edition Sian Roadster sürprizini ortaya çıkardı…

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..