FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Veneno Roadster

19 Ekim 2013 04:29
Veneno Roadster
Tweet It! Facebook

“Üstsüz boğaların en hızlısı, "Rosso Veneno" ismiyle artık Veneno Roadster oluyor!.. Bu "hiper" otomobilin üstünün hiç kapatılamayacak olması, en az performans değerleri kadar şaşırtıcı!..”

Lamborghini, Veneno "hypercar" modelinin bu sefer "open top" versiyonunu ortaya çıkardı...
Üstü sürekli açık bir Roadster olacak olan "tavansız" Veneno, sürücüsüne en "şiddet"li sürüş zevkini yaşatacağa benziyor...

Coupe hali gibi Aventador'ların ortaya yerleştirilmiş 750 HP'lik 6.5lt V12 motorunu ve "sequential manual" vites kutusuyla süreakli dört çeker sistemini taşıyacak olan Veneno Roadster,  0-100 km/h hızlanmasını da sadece 2.9 saniyede gerçekleştirecek!..
ISR transmisyonundaki seçilebilir 5 moduyla, en 'uslu"dan en "çılgın"a kadar çok farklı sürüş karakterlerine bürünebilecek olan bu vahşi boğanın ağırlığı ise 1.480 kg!.. Karbon fiber monokok ve CFRP dış gövde parçalarının yanında kabin içinde de koltuklardan orta konsola neredeyse herşeyin karbon fiberden yapılmış olmasıyla; beygir gücü başına "kaldırılacak" ağırlığın 2 kilogramın altına inmesi de sağlanmış!..
Fren disklerinin de karbon seramik olduğunu, sanıyoruz, söylememize bile gerek yok!..
Bu arada maksimum hızın 355 km/h olacağını ve sürücüyle yanındakinin tepelerinde oluşacak "süpersonik" türbulansa nasıl dayanacaklarını da çok merak ediyoruz...

Ekstra stabilite için tavan yerine aşırı dayanıklı bir "rollover bar"a sahip olan bu ultra Lamborghini, bir "open racing prototype" olarak sunuluyor.

Lamborghini, Coupe haliyle Veneno'ları sadece 3 adet üreteceğini açıklamıştı...
Roadster olarak ise tam 9 adet üretilecek ve dünyada sadece 12 Veneno bulunacak!..
Son olarak da bir Veneno Roadster'ın fiyatının 5.3 Milyon USD yani 3.9 Milyon Euro olacağını, bunun Türkiye fiyatının da yaklaşık 25 Milyon TL olabileceğini de belirtelim!..

Şimdi; J-Speedster'ın tüm "hava"sını bu Rosso Veneno, söndürebilir mi, sorusunun cevabı ise, tek kelimeyle "Hayır!' olacaktır.
Çünkü, Lamborghini, dünyanın en zengin otomobil koleksiyoncuları için bu "aşırı" otomobilleri üretirken, nefis bir taktik uyguluyor...
J-Speedster, Egoista ve Sesto Elemento gibi aslında konsept gibi görünen tüm bu otomobiller, müthiş fiyatlarla koleksiyonculara satıldı... Hatta, aslında, sadece "onlar"ın siparişleriyle üretildiler, hazırlandılar!..
Veneno Coupe için de, sadece 3 adetlik ön siparişle gerçekleştirilmişti... Fakat, Veneno gösterilir gösterilmez, en az 9 kişi daha araca talip oldu... Lamborghini de, 3 adetlik Veneno üretimini arttıramayacağı için (koleksiyoner müşterilerin değer kaybı yaşamaması için) çok hızlı hareket ederek Veneno Roadster'ı hazırladı...
Rosso Veneno denilen bu modelden ise, bu gördüğümüz şekilde sadece tek bir adet Sant'Agata atölyelerinden çıkacak. Çünkü, diğer sekiz Veneno Roadster'ların hepsi birbirine benzemez farklı renk ve donanımla, siparişi gerçekleştiren müşterilerin çılgın isteklerine göre hazırlanıyor!..
Lamborghini, artık "terzi işi"ni çok iyi öğrendi!.. Dile kolay, yarım yüzyıldır, mekanik boğa yapıyorlar!..

Etiketler: Lamborghini roadster V12 Veneno Italian italyan boğa

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Ioniq 6 Streamliner

Elektrikli model fırtınası, Hyundai’den gelen ters bir rüzgarla şiddetleniyor. “Electrified Streamliner” olarak tanımlanan Ioniq 6 ile sportif premium sedan piyasası karışacak… 2023 EcoBest Challenge ile vaat ettiği tüm WLTP verilerini gerçek menzil testleri sonucunda da teyit eden ve AUTOBEST'in 31 Avrupalı otomotiv yazarı ve uzmanından oluşan jürisi tarafından 2023'ün en iyi EV'si seçilen Ioniq 6, Ekim ayında Türkiye'de...

Lotus Emira GT4

Toyota’dan alınmış 3.456cc’lik V6 2GR-FE motorla, Harrop TVS 1900 supercharger, Motec “beyin” ve kuru karter uygulayıp 400 beygir gücünü Xtrac 6-ileri sequential şanzımanı direksiyon pedallarıyla ve sınırlı kaymalı diferansiyel LSD ile asfalta kayıpsız vermeye çalışan bir safkan yarışçı İngiliz…

Ferrari SP48 Unica

Yeni nesil ultra zenginlerin ve koleksiyonerlerin en büyük tutkusu, sadece kendilerinde olacak, benzersiz özel otomobiller ürettirmek... Ve bir tycoon, kendi zevkine göre Ferrari SP48 Unica'yı tasarlattı ve ürettirdi!..

Ferrari 812 Efsanesi

Tüm piyasa önce hibritlenip, sonra da elektriklenmeye yüz tutmuşken, 5 yıl önce gösterilen ve Maranello mühendisliğinin zirvesine çıkmış, “normal” Ferrari Gran Turismo aygırlarının en güçlü ve en hızlı atmosferik 812’leri saygıyla analım.

Italdesign Nissan GT-R50

Gelen taleplerle Nissan bir türlü sonlandıramıyor, hatta Nismo'ların Nismo'su T-Spec GT-R NISMO'yu bile halen en "update modified" haliyle yavaş yavaş üretmeye devam ediyor... Üç yıl önceki Altın Yaşında Italdesign dokunuşlarıyla bir koleksiyon modeli olarak yeniden tasarlanmış GT-R efsanesi, Nismo modifiyeli 3.8 litrelik Twin Turbo V6 motoruyla tam 720 beygir gücünde sadece 50 adetle sınırlı olarak üretilmeye başlanmıştı... Şimdi ise 2022'de de son koleksiyoner müşterilerine teslimatları bitiriliyor ve yolların en pahalı Limited Edition modellerinden biri olarak gösteriliyor...

Ares Design S1 Project

Türk asıllı Dany Bahar'ın son projesi Ares Design'ın son kreasyonu, HyperCar ile SuperSport ara kategorisinde sadece 24 adet üretilecek, arkadan itişiyle 2,7 saniyede 100’e hızlanacak!.. Fakat, Speedster versiyonu da ayrı bir bomba!..

1625HP'lik Jesko Hazır!

E85 yakıtla 1.625 beygir gücü ve normal benzinle bile 1.300HP'lik One:1 güç ağırlık oranlı KoenigseggJesko'lar, artık müşterilerine teslim edilmeye başlandı... E85 ile 2,2'ye çıkan normali 1,7 bar boot basınçlı Twin Turbo aluminyum 5.0lt V8 1500Nm'le çıkan maksimum torkunu 9-ileri ışık hızı şanzımanı LST, KED elektronik diferansiyeli ve UPOD ultimate power on demand KGCM vites kutusu kontrol modülüyle kullanıma sunuyor... Yakında yeni dünya hız rekorunu da duyacağız!..

Renault Mégane E-TECH Electric

İspanya'nın Costa del Sol sahil yollarında ilk kez kullandığımız Megane’ın tam elektriklisi, tüm ayrıntılarında Fransız kimliğini vurgulayan bir elektrikli kompakt seçenek. Fakat, bildiğimiz tüm Renault’ların çok daha üstünde premium özelliklerle şaşırttığını da itiraf edelim.