FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Veneno Roadster

19 Ekim 2013 04:29
Veneno Roadster
Tweet It! Facebook

“Üstsüz boğaların en hızlısı, "Rosso Veneno" ismiyle artık Veneno Roadster oluyor!.. Bu "hiper" otomobilin üstünün hiç kapatılamayacak olması, en az performans değerleri kadar şaşırtıcı!..”

Lamborghini, Veneno "hypercar" modelinin bu sefer "open top" versiyonunu ortaya çıkardı...
Üstü sürekli açık bir Roadster olacak olan "tavansız" Veneno, sürücüsüne en "şiddet"li sürüş zevkini yaşatacağa benziyor...

Coupe hali gibi Aventador'ların ortaya yerleştirilmiş 750 HP'lik 6.5lt V12 motorunu ve "sequential manual" vites kutusuyla süreakli dört çeker sistemini taşıyacak olan Veneno Roadster,  0-100 km/h hızlanmasını da sadece 2.9 saniyede gerçekleştirecek!..
ISR transmisyonundaki seçilebilir 5 moduyla, en 'uslu"dan en "çılgın"a kadar çok farklı sürüş karakterlerine bürünebilecek olan bu vahşi boğanın ağırlığı ise 1.480 kg!.. Karbon fiber monokok ve CFRP dış gövde parçalarının yanında kabin içinde de koltuklardan orta konsola neredeyse herşeyin karbon fiberden yapılmış olmasıyla; beygir gücü başına "kaldırılacak" ağırlığın 2 kilogramın altına inmesi de sağlanmış!..
Fren disklerinin de karbon seramik olduğunu, sanıyoruz, söylememize bile gerek yok!..
Bu arada maksimum hızın 355 km/h olacağını ve sürücüyle yanındakinin tepelerinde oluşacak "süpersonik" türbulansa nasıl dayanacaklarını da çok merak ediyoruz...

Ekstra stabilite için tavan yerine aşırı dayanıklı bir "rollover bar"a sahip olan bu ultra Lamborghini, bir "open racing prototype" olarak sunuluyor.

Lamborghini, Coupe haliyle Veneno'ları sadece 3 adet üreteceğini açıklamıştı...
Roadster olarak ise tam 9 adet üretilecek ve dünyada sadece 12 Veneno bulunacak!..
Son olarak da bir Veneno Roadster'ın fiyatının 5.3 Milyon USD yani 3.9 Milyon Euro olacağını, bunun Türkiye fiyatının da yaklaşık 25 Milyon TL olabileceğini de belirtelim!..

Şimdi; J-Speedster'ın tüm "hava"sını bu Rosso Veneno, söndürebilir mi, sorusunun cevabı ise, tek kelimeyle "Hayır!' olacaktır.
Çünkü, Lamborghini, dünyanın en zengin otomobil koleksiyoncuları için bu "aşırı" otomobilleri üretirken, nefis bir taktik uyguluyor...
J-Speedster, Egoista ve Sesto Elemento gibi aslında konsept gibi görünen tüm bu otomobiller, müthiş fiyatlarla koleksiyonculara satıldı... Hatta, aslında, sadece "onlar"ın siparişleriyle üretildiler, hazırlandılar!..
Veneno Coupe için de, sadece 3 adetlik ön siparişle gerçekleştirilmişti... Fakat, Veneno gösterilir gösterilmez, en az 9 kişi daha araca talip oldu... Lamborghini de, 3 adetlik Veneno üretimini arttıramayacağı için (koleksiyoner müşterilerin değer kaybı yaşamaması için) çok hızlı hareket ederek Veneno Roadster'ı hazırladı...
Rosso Veneno denilen bu modelden ise, bu gördüğümüz şekilde sadece tek bir adet Sant'Agata atölyelerinden çıkacak. Çünkü, diğer sekiz Veneno Roadster'ların hepsi birbirine benzemez farklı renk ve donanımla, siparişi gerçekleştiren müşterilerin çılgın isteklerine göre hazırlanıyor!..
Lamborghini, artık "terzi işi"ni çok iyi öğrendi!.. Dile kolay, yarım yüzyıldır, mekanik boğa yapıyorlar!..

Etiketler: Lamborghini roadster V12 Veneno Italian italyan boğa

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..