FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

VW'den Halk SUV'u

24 Temmuz 2013 17:36
VW'den Halk SUV'u
Tweet It! Facebook

“Hızla gelişen küçük SUV trendinde, VW olmazsa olmazdı!.. Taigun, Up'ların PQ12 platformunun uzatılmış şekli olarak, CrossUp'a göre bir basamak yukarıda duracak!..”

Volkswagen, küçük CrossOver'ı Taigun için yeşil ışık yaktı. 2016 yılında yollarda olması beklenen Taigun, 3 silindirli küçük benzinli ve dizelleri nedeniyle ABD gibi büyük pazarlar yerine özellikle Gelişmekte Olan Pazarlar için düşünülüyor.
Geçtiğimiz yıl Brezilya Sao Paulo otomobil fuarında gösterilen konsept şeklinin ardından oluşan büyük ilgi sayesinde hemen üretim planına giren Taigun, Chevrolet Trax ve Ford EcoSport gibi küçük SUV türevlerinin turnuvasında maça çıkacak!.. Fakat, aslında Taigun'un dört çekerli seçeneği olmayacağı için ve önden çekerli Up "city car" ile aynı platformu paylaşacağından dolayı Renault Captur ve Peugeot 2008 ile aynı klasmanda pazanrlanacağını tahmin etsek de, müşterilerin algısında Taigun'un Opel Mokka'ya kadar yüksekte tutulacağını tahmin ediyoruz.

2.470 mm'lik dingil mesafesi ile Up'lara göre 51mm daha uzun olan Taigun, iz açıklıklarında önde 1.427 mm ve arkada da 1.422 mm ile Up'lar kadar dar bir yapıya sahip...
VW Taigun'un endüstriyel segmentasyonda tam rakibi ise, önden çekerli Fiat Panda Trekking!.. Diğer yanda Taigun'un VW içindeki farklı seçeneği de CrossUp!..
Şu anda PQ12 platformunda mühendislik programı yürütülen ve Brezilya Sao Paolo, Hindistan Pune ve Rusya Kaluga tesislerindeki üretimi için hazırlanan Taigun, uygun fiyatıyla büyük ihtimalle Türkiye'ye de gelebilecek bir yeni Volkswagen olacak!..
Standardında manual şanzıman ve opsiyonel olarak da DSG şanzımanla donanması beklenen, VW'nin bu en küçük SUV "havalı" alternatifi, Latin Amerika pazarı için CNG uygulamasına da sahip olacak. Başkaca da, benzinli ve elektrikli hibrid ile tümüyle elektrikli versiyonlarının da olması mümkün görünen Taigun, VW Grubu'nun diğer markalarının yüksek volüm yapabilmesi için de iyi bir fikir!..

Etiketler: Volkswagen CrossUp Taigun VW CrossOver SUV minik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!..

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..