FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

XC90’a Çok Az Kala

18 Ağustos 2014 01:33
XC90’a Çok Az Kala
Tweet It! Facebook

“Volvo, tümüyle kendine ait teknik ve tasarıma önce en büyük boy bir modelle başlıyor!..”

Concept Coupe, Concept XC Coupe ve Concept Estate… Aynı dingil mesafesi üzerinde, aynı genişlik içinde ve aynı platform üzerinde üç çarpıcı konsept!.. Volvo, bunları, bu kadar görkemli şekilde sergiledikten sonra, artık tümüyle “orijinal Volvo” olduğunu vurgulayarak yola çıkmak istiyor!.. 

Bu kavram otomobilleriyle şifreleri ortaya çıkarılan yeni XC90’dan önce Drive-E motor ailesi tanıtılmış ve 4 silindirden nasıl ekstrem verimlilik elde edilebileceği kanıtlanmıştı… Bu büyük SUV’un ardından bir büyük sedan, ardından bir sportif Coupe gelecek… Böylece kompakt V40’tan başlayan Ölçeklenebilier Ürün Mimarisi SPA zemininde yepyeni bir “İsveç ailesi” yollara çıkmış olacak… 

Aylardır, yeni XC90 hakkında ayrıntılar yavaş yavaş ortaya çıkarılıyor ve her detayda şaşırtıcı bir üstünlükle karşılaşıyoruz…

Akıllı dört teker çekiş sistemi, modüler 7 koltuk sistemi, 400 HP 640 Nm gibi ekstrem performansa sahip T8 Twin Engine teknolojisinin 60 gr/km gibi müthiş düşük emisyon değeri, başarılarından emin duruşuyla dikkat çeken Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson’u şimdiden gülümsetiyor… Yeni XC90 ile gelecek otomotiv yenilikleri arasında Android Auto denilen, Apple CarPlay rakibi bir iletişim kolaylığı, konsolda normal buton dizisi olmayan dokunmatik bir dikey ekran yüzeyi, ön cama head-up veri yansıtma, Sensus dedikleri sezgisel teknoloji ile yepyeni bir araç içi kontrol sistemi de bulunuyor… İnternete hızla bağlanabilme, akıllı telefonların uygulamalarını araçla birlikte kullanabilme, Volvo patentli aktif ve pasif güvenlik sistemleri, sürücüsüz sürüşe doğru geliştirilen sürücü yardımcısı akıllı co-pilot elektroniği de, yeni XC90’ın tasarımındaki görkeme yakışacak teknik yapıya sahip olduğunu kanıtlıyor…

Volvo Otomobilleri Pazarlama, Satış ve Maşteri Hizmetlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Alain Visser, XC90 ile başlayacak tümüyle orijinal modern Volvo çağının sadece nitelikte değil, nicelikte de büyük bir gösteri olacağını anlatıyordu…

Volvo Car Group Tasarım Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath ise; “Karışıklıktan uzak, akıcı etkileşim, tasarımcı ve mühendislerimiz için daima yol gösterici olmuştur.” diyordu. Kullanıcının “etrafında” geliştirilen dizayn ve teknolojilerle yeni XC90 için sabırsızlanıyoruz…

Fakat, teknolojileri geliştiren yüzlerce mühendisin yanında yeni Volvo “ailesi”ni “çizen” asıl iki isme de dikkat etmeliyiz!.. Gelecekte bu iki genç isimle daha fazla karşılaşacağımıza da eminiz!.. Biri, konseptlerin ve yeni XC90’ın dış tasarımına imza atan Maximilian Missoni, diğeri de tüm bu yeniliklerin kabin içlerini ortaya çıkaran Robin Page!.. Yani yeni Volvo tasarım dilini yeni modellere uygulayan iki genç “usta”!..

Baş tasarımcı Thomas Ingenlath’ın biri sağ diğeri de sol kolu olan bu iki isim, şu ana kadar gösterilen üç konseptin, yeni XC90’a göre “zayıf” olduğunu bile iddia ediyorlar… Konseptlerin, sportif ve ince olduğunu söyleyen ikili, sadece ön “yüz”lerinin karakterinin yeni XC90 ile benzeyebileceğini belirtiyorlar…

Önden “verilen” konseptlerin, müşterilerin karşısında bir test olduğunu anlatan Missoni, yeni XC90’ın Volvo markasının en büyük, en lüks ve en önemli ürünü olacağı için tüm önceliklerin bu model için kullanıldığının altını çiziyor. Yani, en modern tasarımdan en yüksek kaliteye, Volvo’nun “maksimum”unun XC90 ile gösterileceğini vurguluyor. 

XC90’ın hem dizaynı hem de tekniğinin diğer tüm modeller için örnek olacağını söyleyen Kabin İçi Tasarım Direktörü Page ise, dıştaki dinamik çizgilerin kabin içine fonksiyonalite olarak aktarıldığını belirtiyor. 

Yatık “T” şeklindeki farlardaki LED gündüz ışıklarının yeni XC90 ile başlayarak, geleceğin tüm Volvo’larının işareti olacağını da gösteren Maximilian Missoni, bu ışığın uzun kısmının genişliği, dik kısmının genişliğin ucunu belirlediğini hatırlatıyor… “Yeni Volvo SPA platformunun güzel ve güçlü tasarımlar ortaya çıkarmak için çok uygun!” Arkada ise “C” şeklindeki ışığın da başka bir yeni Volvo özelliği olduğuna fark ettiriyor. Ön panjur, geniş “omuz”lar ve sağlam duruş, “tipik Volvo” grafiği olarak devam edecekmiş… Diğer gelecek modellerin çok hassas yan çizgilerle farklılaşacağını, fakat “İsveç tasarımı”nın hepsine damgalanacağını söyleyen Missoni, müşterilerin bundan böyle “kalınlık”ı zarif bulacaklarından da emin!..

Robin Page de, aktif “İsveç Yaşam tarzı”nın XC90 ile yansıtılacağını bir kez daha söylerken, herkesin yeni Volvo’lara özeneceğinden emin!.. “Kullanıcının ve kullandığı teknolojilerin etrafında tasarlanmış yeni Volvo’ların, modern çağın bireysel ulaşım araçları için diğer markalara da fikir verecekler!”

Missoni: “Biz en çılgın fikirlerimizi değil, yeni teknolojilerin mümkün kıldığı olabilecek en mantıklı araçlara göre hazırlanıyoruz!.. Yeni SPA mimarisinin verimliliği içinde dünyadaki trendlerin oluşturduğu en son modayı uyguluyoruz!..”

Page: “Akıllı telefon uygulamaları ve yeni tablet tekniği parametrelerine göre, müşterilerin alıştığı ve sevdiği gibi, kullanım keyfi sunuyoruz!..”

*14 Temmuz 2014 Auto Show dergisinde de yer almıştır.

Etiketler: Volvo XC90 Page Missoni SPA concept Coupe estate SUV sportif İskandinav Scandinavian T8 Twin Engine Samuelsson CarPlay Apple Visser Ingenlath Thor sport konsept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..