FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Nesil Peugeot 308

13 Mayıs 2013 04:38
Yeni Nesil Peugeot 308
Tweet It! Facebook

“Peugeot, 2008 sunumunun hemen ardından ve yenilenecek 3008'i göstermeden, ikinci nesil 308'ini ortaya çıkardı!.. 308, aslında Peugeot markasının en önemli modeli...”

Alt Orta Sınıf'ta iddialı olmak, hiç kolay değil!.. Dünyanın en büyük üreticilerinin en çok önem verdiği bu klasman, büyük ve lüks otomobillerin özelliklerini kompakt ölçülerde elde etmek isteyen, çok zor beğenen müşterilere hitap ediyor!.. Megane, C4, Astra, Golf, Focus, Giulietta ve diğer C segmenti "iddia"ların arasında Peugeot 308, aslında, geçmişinde de bir "trend setter" idi!..  304, 305, 306, 307 ve ilk nesil 308 sırasında bu sefer "numara değiştirmeden" yeniliğe giden Peugeot, C segmentinde sadece Avrupa'da değil, özellikle Asya'da da daha büyük bir başarı hedefliyor.
508'e artık daha çok benzeyen yeni 308, 140 kg azaltılmış ağırlığıyla Peugeot'nun 307 ve ilk 308 arasındaki değişimden çok daha büyük bir adım farklılık sergiliyor... Uzunluğu 4.25 m ve yüksekliği ise artık 1.46 m, olan yeni 308, LED gündüz farı ve asıl "full LED" farlarıyla, o kadar değişik duruyor ki, sanki isminin 308 olmaması gerektiğini bile düşündürüyor...
Yeni 308'in Peugeot'nun baştasarımcısı Gilles Vidal ile başlayan yeni tasarım kodlarıyla değiştiğini de söylemeliyiz.  2010 yılının SR1 konseptiyle başlayan yeni Peugeot dizaynı, ilk kez 508 ile gerçeğe kavuşmuştu...  Krom panjur çerçevesiyle karakteri vurgulanan bu yeni tasarım anlayışı, şıklığı ortaya çıkarırken, arkada da bumerang tarzı stoplarla kendini gösteriyor. Böylece yeni 208 ile de aile bağı oluşturuluyor...  Yüksek omuz çizgisinin de bu tasarımın önemli bir ipucu olduğunu belirtelim... Kalın C direğinin ise, sağlamlık işareti olduğunu söyleyelim...

Aracın dışındaki "olgun" ve "dolgun" görünümün, kabin içine i-Cockpit denilen modern, abartısız, sade ve kullanışlı bir ergonomi olarak yansıması, Gilles Vidal ve ekibinin, yeni 308 için hedefledikleri "ana" pazarın Almanya olduğunu düşündürüyor!..

Yeni Citroën C4 Picasso'yla PSA'nın yeni modüler platformu EMP2'yi paylaşan yeni 308,  motor olarak da 85 gr/km CO2 emisyona kadar inebilen yeni nesil VTi, THP ve e-HDI seçeneklerini ve şanzıman olarak da geliştirilmiş BMP6'yi taşıyacak. 
Yeni şasi ve motor kombinasyonu ve genel kalite "his"si, bu ikinci nesil 308'in özellikle Almanya'da üretilen rakipleriyle daha kolay boy ölçüşmesini sağlayacak!.. Elbette, daha ekonomik yakıt tüketimi ve düşük emisyon değerleri de hedefleniyor...
Yeni 308'in önemli yeniliklerinden biri de, konsolda kolayca ulaşılabilen 9.7 inçlik dokunmatik ekran üzerinden klimadan navigasyona Bluetooth'tan audio'ya aracın eredeyse tüm ayar ve fonksiyonlarına kumanda edilebilmesi...
Çin'den önce Fransa'da üretilecek olan yeni 308, 2013 sonbahar aylarında satılmaya başlanacak...

Etiketler: Peugeot 308 MkII ikinci nesil yeni C segmenti Alt Orta fransız françois french PSA EMP2

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..