FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yerli D-Max

15 Kasım 2014 16:32
Yerli D-Max
Tweet It! Facebook

“2014 yılının en çok hoşumuza giden haberlerinden biri de, Isuzu D-Max'in Türkiye'de üretilmeye başladığının açıklanmasıydı!..”

2014 yılının başında D-Max üretim projesini sonuçlandıran Anadolu Isuzu, ilk yerli pilot D-Max’i 18 Şubat 2014 tarihinde Şekerpınar fabrikasında düzenlenen törenle üretim hattından indirmiş ve seri üretimine başlanan yerli D-Max Haziran ayında satışa sunulmuştu!..

Böylece; Türkiye, D-Max’in üretildiği ülkeler arasında dünyada yedinci, Avrupa’da ise ilk ülke oldu. Avrupa satış adetleri sıralamasında ise Türkiye;İngiltere’ den sonra ikinci sırada yer alıyor.  2014 yılında Türkiye  pick-up pazarında dörtte bir oranında daralma yaşanırken, D-Max pazar dilimini 5'te 1'e çıkarmayı başarmıştı.

Türkiye’de üretilen ilk modern pick-up olan D-Max, dünyanın en çok talep gören pick-up’ların başında geliyor. D-Max’in İngiltere, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde aldığı sayısız başarı ödülü bulunuyor.

2004 yılından bu yana Türkiye’ye ithal edilen ve bugüne kadar 23 bin adedin üzerinde satılan D-Max’in hem 4x2 hem de 4x4 çift kabin modellerinin baz ve lüks olmak üzere ikişer versiyonu üretiliyor.

D-Max, aynı zamanda Türkiye’de seri olarak üretilen ilk ve tek 1 ton taşıma kapasiteli Pick-Up... Yerli üretim sayesinde Anadolu Isuzu, pazardan gelen talepler doğrultusunda esnek üretim kabiliyetine sahip olacak. Zamanla inovatif yaklaşım ile farklı versiyonlarını üretecek olan Anadolu Isuzu böylelikle  ürün gamını genişletmeyi planlıyor.

D-Max üretimi, kamyon fabrikası içinde N serisi üretim hatları paralelinde kurulan karoseri, ana montaj ve trim hatlarında yapılıyor. Sadece montaj değil, kaynak, boya, kataforez kaplama ve tüm kontrol, test işlemlerini içeren A’dan Z’ye bir üretim prosesine sahip. D-Max üretim hattı yılda 10.000’in üzerinde D-Max üretmeye uygun. Bu yılki pazar koşullarına göre 2014 yılı üretimi 2.000 adet seviyelerinde gerçekleşiyor...

Araçlar, 163 beygir güç üreten çift turbolu 2.5 litrelik dizel motor ve 6 ileri manuel şanzımanla donatılmışlar.  Otomatik şanzımanlı V-Cross paketi ve tek kabin versiyonu ise kısmen ithal edilmeye devam ediliyor...

Yerli D-Max üretimi için 2 milyon dolarlık yatırım yapılmış.  Önümüzdeki dönemde aracın önemli bir kısmı yerlileştirilerek bu yatırım miktarının  çok daha yüksek rakamlara ulaşması planlanıyor.

Üstün arazi performansı, 4x4’de sınıfının en yüksek (3.5ton) çekme kapasitesine sahip olması, segmentinde sadece ticari araç üreten ve satan kamyon DNA’sına sahip tek marka olması ile dayanıklılık açısından D-Max’i üstün kılan özelliklerden...

Isuzu D-Max tüm paketlerinde standart olarak sunulan ESC (elektronik stabilite kontrolü), TCS (çekiş kontrol sistemi), ABS (kilitlenmeyi önleyici fren sistemi), EBD (elektronik fren dağılımı) ve BAS (panik fren yardım sistemi) gibi aktif güvenlik sistemleri ile kazaları önlemede üzerine düşen görevi maksimum düzeyde yerine getiriyor. Güçlendirilmiş kabin, yaya koruma, sürücü ve yolcu hava yastıkları da pasif güvenliği sağlıyor. 1400 devirde 400 Nm’ye ulaşan yüksek tork sayesinde yakıt tüketiminde kullanıcısına büyük avantaj sağlıyor. Otomatik vites 4x4 V-Cross ile yapılan noter huzurundaki yakıt testinde ortalama 58 km/h hızla bir depo ile 1.301 km yol katetmeyi başarmış.

Düşük yakıt sarfiyatı, uygun servis maliyetleri, yedek parça tedariği, 2.el değeri, dayanıklı ve güçlü motoru ile kendini kanıtlayan bir model olması, ayrıca Türkiye geneline yayılmış 120 satış sonrası servis noktası , rekabetçi fiyat pozisyonu ile de meraklısını çekiyor.

Anadolu Isuzu

1983'te Isuzu ile lisans anlaşması yaparak o dönemin otomotiv sektöründe ilk Türk-Japon ortaklığını gerçekleştiren Anadolu Isuzu, ürün kalitesinde Japon standartlarını hedef alarak hafif kamyon, kamyonet, küçük otobüs, pick-up gibi ticari araçların üretim, ithalat, satış ve  pazarlamasını yapıyor. 

Anadolu Isuzu, küçük otobüs grubunda ürettiği araçlar için ihracat faaliyetlerini de yürütüyor. Şirketin ihracat faaliyetleri çoğunluğu Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkeyi kapsamakta. Türkiye’den yapılan küçük otobüs ihracatında önemli bir yere sahip olan Anadolu Isuzu, on yıldır (2004-2013) Türkiye küçük otobüs ihracat lideri konumunda. 750’ye yakın çalışanıyla, müşteri memnuniyetini şirketin temel görev ve sorumluluğu olarak benimseyen firmanın, “ISO 9001-2008 Kalite Belgesi” ve “ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistem Belgesi” bulunuyor.

Etiketler: Isuzu Dmax Anadolu Isuzu yerli Pick-Up pikap Japon japan 4x4 dört çekerli V-Cross D-Max LCV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

İkinci GLA da geldi

Eski hali yükseltilmiş bir Hatchback diye eleştirilen Mercedes'in en küçük CrossOver modeli GLA, şimdi biraz daha küçük SUV gibi görünmek üzere yenilenmiş... İşlevsel, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkan Yeni GLA, Türkiye'de Temmuz 2020 itibariyle 412.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı...

Tiguan Asıl Şimdi Oldu

R ve eHybrid sürprizleriyle Klaus Zyciora çizgilerinde Atlas Cross Sport'a benzetilerek, artık daha yakışıklı bir tasarıma kavuşturulan kompakt Volkswagen SUV’u Tiguan da, verimli ve yüksek performanslı TSI ve TDI motor seçenekleri, yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip LED matrix ön farlarla yenilendi.

Zamane Efsane Defender

Şaşırtıcı derecede iyi ve çok rafine asfalt üstü sürüşe de sahip, fakat delicesine iyi off-road yapabilen, neredeyse kusursuz bir tasarım ve gerçek iş makinası olmak için gereğinden çok daha fazla aksesuar ile işte yeni Land Rover Defender

Yeni C4 Tüm Ayrıntılar

C Hatchback segmenti Avrupa’nın en önemli segmentlerinden biri ve Citroën, tamamen elektrikli yeni ë-C4 ve yeni C4 ile bu segmente oldukça iddialı bir giriş yapıyor. Citroën DNA’sının yenilikçi özelliklerini ve üstün konfor seviyesini bünyesinde barındıran yeni modelimiz farklı müşteri beklentilerini karşılamak üzere tamamen elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuyor.

Ukala Bentayga

Bentley Beyond 100 iş geliştirme planı çerçevesinde tüm modeller baştan aşağı gençleştiriliyor... Şimdi ise sıra 5 yılda 20.000 adetten fazla üretilmiş ve markanın satışlarının yarısını oluşturan Bentayga'ya geldi...

Süslü Q5

Mercedes GLC ve BMW X3'ün bire bir rakibi Audi Q5, 2021 yılına biraz daha süslenerek giriyor... Arkasındaki organik efektli OLED ışıkları ve kabin içindeki yeni nesil MMI ise, asıl yenilikleri...

Şampiyon F-150

Ford Pick-Up’larının tümüyle elektrikli versiyonu olacak yeni büyük F-150 Raptor’unun Tesla Cybertruck ve GMC Hummer EV karşısına çıkmasına çok az kala; 43 yıldır Amerika'nın en çok satıyan motorlu aracı F-Serisi, 14. yeni neslinde ilk hibrid seçeneğiyle ortaya çıktı!..

Arteon'da Shooting Brake

Volkswagen, FastBack Arteon için PHEV versiyonu gibi teknik güncelleme yaparken, bir sürpriz gerçekleştirdi ve çok merak edilen 5 kapılı ShootingBrake Arteon versiyonunu da gösterdi...