FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yerli D-Max

15 Kasım 2014 16:32
Yerli D-Max
Tweet It! Facebook

“2014 yılının en çok hoşumuza giden haberlerinden biri de, Isuzu D-Max'in Türkiye'de üretilmeye başladığının açıklanmasıydı!..”

2014 yılının başında D-Max üretim projesini sonuçlandıran Anadolu Isuzu, ilk yerli pilot D-Max’i 18 Şubat 2014 tarihinde Şekerpınar fabrikasında düzenlenen törenle üretim hattından indirmiş ve seri üretimine başlanan yerli D-Max Haziran ayında satışa sunulmuştu!..

Böylece; Türkiye, D-Max’in üretildiği ülkeler arasında dünyada yedinci, Avrupa’da ise ilk ülke oldu. Avrupa satış adetleri sıralamasında ise Türkiye;İngiltere’ den sonra ikinci sırada yer alıyor.  2014 yılında Türkiye  pick-up pazarında dörtte bir oranında daralma yaşanırken, D-Max pazar dilimini 5'te 1'e çıkarmayı başarmıştı.

Türkiye’de üretilen ilk modern pick-up olan D-Max, dünyanın en çok talep gören pick-up’ların başında geliyor. D-Max’in İngiltere, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde aldığı sayısız başarı ödülü bulunuyor.

2004 yılından bu yana Türkiye’ye ithal edilen ve bugüne kadar 23 bin adedin üzerinde satılan D-Max’in hem 4x2 hem de 4x4 çift kabin modellerinin baz ve lüks olmak üzere ikişer versiyonu üretiliyor.

D-Max, aynı zamanda Türkiye’de seri olarak üretilen ilk ve tek 1 ton taşıma kapasiteli Pick-Up... Yerli üretim sayesinde Anadolu Isuzu, pazardan gelen talepler doğrultusunda esnek üretim kabiliyetine sahip olacak. Zamanla inovatif yaklaşım ile farklı versiyonlarını üretecek olan Anadolu Isuzu böylelikle  ürün gamını genişletmeyi planlıyor.

D-Max üretimi, kamyon fabrikası içinde N serisi üretim hatları paralelinde kurulan karoseri, ana montaj ve trim hatlarında yapılıyor. Sadece montaj değil, kaynak, boya, kataforez kaplama ve tüm kontrol, test işlemlerini içeren A’dan Z’ye bir üretim prosesine sahip. D-Max üretim hattı yılda 10.000’in üzerinde D-Max üretmeye uygun. Bu yılki pazar koşullarına göre 2014 yılı üretimi 2.000 adet seviyelerinde gerçekleşiyor...

Araçlar, 163 beygir güç üreten çift turbolu 2.5 litrelik dizel motor ve 6 ileri manuel şanzımanla donatılmışlar.  Otomatik şanzımanlı V-Cross paketi ve tek kabin versiyonu ise kısmen ithal edilmeye devam ediliyor...

Yerli D-Max üretimi için 2 milyon dolarlık yatırım yapılmış.  Önümüzdeki dönemde aracın önemli bir kısmı yerlileştirilerek bu yatırım miktarının  çok daha yüksek rakamlara ulaşması planlanıyor.

Üstün arazi performansı, 4x4’de sınıfının en yüksek (3.5ton) çekme kapasitesine sahip olması, segmentinde sadece ticari araç üreten ve satan kamyon DNA’sına sahip tek marka olması ile dayanıklılık açısından D-Max’i üstün kılan özelliklerden...

Isuzu D-Max tüm paketlerinde standart olarak sunulan ESC (elektronik stabilite kontrolü), TCS (çekiş kontrol sistemi), ABS (kilitlenmeyi önleyici fren sistemi), EBD (elektronik fren dağılımı) ve BAS (panik fren yardım sistemi) gibi aktif güvenlik sistemleri ile kazaları önlemede üzerine düşen görevi maksimum düzeyde yerine getiriyor. Güçlendirilmiş kabin, yaya koruma, sürücü ve yolcu hava yastıkları da pasif güvenliği sağlıyor. 1400 devirde 400 Nm’ye ulaşan yüksek tork sayesinde yakıt tüketiminde kullanıcısına büyük avantaj sağlıyor. Otomatik vites 4x4 V-Cross ile yapılan noter huzurundaki yakıt testinde ortalama 58 km/h hızla bir depo ile 1.301 km yol katetmeyi başarmış.

Düşük yakıt sarfiyatı, uygun servis maliyetleri, yedek parça tedariği, 2.el değeri, dayanıklı ve güçlü motoru ile kendini kanıtlayan bir model olması, ayrıca Türkiye geneline yayılmış 120 satış sonrası servis noktası , rekabetçi fiyat pozisyonu ile de meraklısını çekiyor.

Anadolu Isuzu

1983'te Isuzu ile lisans anlaşması yaparak o dönemin otomotiv sektöründe ilk Türk-Japon ortaklığını gerçekleştiren Anadolu Isuzu, ürün kalitesinde Japon standartlarını hedef alarak hafif kamyon, kamyonet, küçük otobüs, pick-up gibi ticari araçların üretim, ithalat, satış ve  pazarlamasını yapıyor. 

Anadolu Isuzu, küçük otobüs grubunda ürettiği araçlar için ihracat faaliyetlerini de yürütüyor. Şirketin ihracat faaliyetleri çoğunluğu Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkeyi kapsamakta. Türkiye’den yapılan küçük otobüs ihracatında önemli bir yere sahip olan Anadolu Isuzu, on yıldır (2004-2013) Türkiye küçük otobüs ihracat lideri konumunda. 750’ye yakın çalışanıyla, müşteri memnuniyetini şirketin temel görev ve sorumluluğu olarak benimseyen firmanın, “ISO 9001-2008 Kalite Belgesi” ve “ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistem Belgesi” bulunuyor.

Etiketler: Isuzu Dmax Anadolu Isuzu yerli Pick-Up pikap Japon japan 4x4 dört çekerli V-Cross D-Max LCV

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..