FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yol Güvenliği İçin

03 Haziran 2020 19:56
Yol Güvenliği İçin
Tweet It! Facebook

“AutoBest jüri üyesi uluslararası otomotiv gazetecileri ve FIA Başkanı Jean Todt'un uzun yıllardır Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği Özel Elçisi çalışmalarına destek veriyor...”

25 Şubat 1946'da dünyaya gelmiş ve tüm yaşamını motorsporlarına adamış Jean Todt, Fransanın en ünlü ralli pilotlarından biri idi... 

2004 ve 2008 yılları arasında Ferrari F1 CEO'su olarak atanmadan önce Peugeot Talbot Sport'un Takım Direktörü ve ardından Scuderia Ferrari Formula 1 takım direktörü olmuştu...

Ekim 2009'da, Aralık 2013 ve Aralık 2017'de yeniden seçildiği Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) Başkanı seçildi. Aralık 2021'de yeniden seçilmeye aday olmayacak olan Jean Todt, FIA Başkanlığı yaparken aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in yol ve trafik güvenliği çalışmalarını da yöneterek, özellikle geni kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde kazalarda ölen insan sayısını azaltmaya kendini adamıştı...

"Her günün sonunda, 500 çocuk güneşin yeniden yükselişini göremiyor... Gelecekleri ortadan kalkıyor... Bu her zamanki gibi bir iş olarak görülemez. Acil bir yol güvenliği sorunu ile karşı karşıyayız." diyordu...

"Her yıl, motorlu taşıtlardan kayhaklanan kazalarda yaklaşık 1,4 milyon kişi hayatını kaybediyor ve çok daha fazlası da yaralanıyor. Bu bir küresel trajedidir!.. Yaralılar da, çoğu zaman normal hastane ölümleri olarak kayda giriyor... Bu yanlış!.. Her yıl yollarda ölen 1,4 milyon kişi unutulmamalı!.. Özellikle çocuklar, daha güvenli bir dünya mirasını hak ediyor. Ölümlerinin birçoğu önlenebilirdi!.. Çözümler için çalışmaya devam etmeliyiz!.."

Jean Todt, geçmişteki yarış yıllarındaki "Meydan Okumanın Tarihi" kitabının ardından ilk kez yeniden kalemi eline alınca yol güvenliğinde devrim zamanı hakkında bir kitap hazırladı.
Ölümleri tamamen ortadan kaldırma iddiasıyla 'güvenli sistem' yaklaşımını anlatan bir kitap.
"Dünyadaki hükümetlerin acilen harekete geçmesi gerekiyor!" diye uyarıyor, Todt, kitabında...
Dünyayı daha güvenli yapabilmek için modellenen ve gezegenin geleceğine odaklanmamıza yardımcı olmak için herkesin çok şey yapması gerektiğiyle ilgili küresel bir Yol Güvenliği Zirvesi çağrısında bulunuyor.
"Sorunun ölçeğini ve ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Adım atmanın ve kökten bir değişim getirmenin zamanı geldi."

FIA Başkanı ve AUTOBEST Onur Üyesi Jean Todt, ünlü yönetmen Luc Besson ve Formula 1 pilotlarının ardından şimdi de AutoBest jürisi 31 Avrupalı gotomotiv gazetecisiyle BM Karayolu Güvenliği çalışmalarında işbirliğine başlayarak bu kampanyayı büyütüyor!..

Jean Todt'un "Yollarda kurtarılacak milyonlarca hayat var" başlıklığıyla yazdığı kitabına katkıda bulunmak için AutoBest, küresel yol güvenliği sorunları üzerine olan bu sentez çalışmasını ilk etapta tanıtmaya başlayarak, FIA Başkanı'na destek oluyor.

https://www.amazon.com/Millions-lives-save-roads-Jean-ebook/dp/B084Z8Y7YR linkinden bulabileceğiniz bu kitap, basit uyarılarla yol güvenliğinde radikal gelişmeler yaşanabileceğini gösteriyor.

Etiketler: United Nations Fédération Internationale de l'Automobile FIA AutoBest Road Safety Hall of Fame FIA Action Time4results

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Upgrade Tucson

Hyundai Motor Company, uzun zamandır merakla beklenen Yeni Tucson modelinde sınıf lideri yepyeni teknolojiler ve devrimsel tasarımla C-SUV standartlarını yükseltiyor. Yeni parametrik gizli farlar, ileri seviye güvenlik donanımları ve şık iç mekandan ayrıca Yeni Tucson, hibrit, plug-in hibrit ve 48V hafif hibrit motor seçenekleriyle de sınıfına yine öncülük edecek.

W223 S-Klasse

Çok fazla yeniliği var, yeni büyük Mercedes'in... Fakat, DIGITAL LIGHT etkileşimli iç mekan aydınlatması bile düşünülmüş... Karşınızda yeni Mercedes-Benz S-Class, biraz mütevazı, fakat yine çok güzel!..

Fun Fan Car

Belki en hızlısı ve en güçlüsü olmayacak, fakat eski nesillerden hoşlananların rüya otomobili olacak... Eski neslin mühendislik zirvesi olsa da, yeni neslin tekniği neden kullanılmadı?.. Gordon Murray T.50 gerçekten çok ilginç bir SuperCar

Bronco Geri Geldi

Geçmişin asi iki kapılı Amerikan OffRoad aracı Ford Bronco da, artık modern dünyanın teknolojileriyle yenilendi... Fakat, tasarımı yine de retro ve ruhi halen çılgın gibi!..

Elektrikli Ford Canavarı

Tam elektrikli Mustang Cobra Jet 1400'ün izinden gelen Mustang Mach-E 1400, yedi motoru ve ultra yüksek bataryasıyla 257km/h hıza 1.419HP ve 1 tonu aşan downforce ile ulaşıyor!

ilk BMW BEV SUV iX3

iX3 ile ürün gamına tamamen elektrikli bir model daha ekleyecek olan BMW, elektrifikasyon stratejisini adım adım hayata geçiriyor. Çok yönlülüğü ve sağlamlığını, emisyon içermeyen tamamen elektrikli sürüş keyfiyle birleştiren Yeni BMW iX3, X3'lere benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk seri olma özelliği de verdi... Bu arada iX3'ün diğer elektrikli rakiplerine göre en büyük farkı, bir BMW gibi gidecek olması!..

Black Series AMG GT

İlk kez Mercedes-AMG GT Black Series V8 ile Flat-Plane krank mili kullanılıyor. Silindirler ise, 1 - 8 - 2 - 7 - 4 - 5 - 3 - 6 sırasıyla ateşleniyor!.. Her detayı ekstrem hızlar için geliştirilmiş bu pistlerden fırlamış arkada üstü otomatik flaplı çift kanatlı ve AMG Dynamics aktif flaplı yıldızlı canavar, 730HP 800Nm ile 0-100km/h 3.2 saniye ve 0-200km/h <9 saniye!.. Ön alt spoileri de pist için öne uzatılabiliyor!..

Nissan Ariya Dönemi

% 100 elektrikli Ariya, sadece yepyeni bir BEV değil, aynı zamanda Nissan markasında yeni bir dönemi başlatan çok önemli bir model... Japonya WLTC ölçümlerine göre 610km'ye kadan menzili olan yepyeni platformdaki bu şık Nissan, 0-100km/h hızlanmasını da 5.1 saniyede tamamlıyor. Yarım saatte 375km menzillik şarjını da tamamlaması, kendi kendine şerit değiştirebilen ProPilot 2.0 robotik sistemi de, Alexa gibi bağlanabilirliği de, gerçekten başarılı...