FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Zengin Caddie

21 Nisan 2013 17:21
Zengin Caddie
Tweet It! Facebook

“Golf çantası taşıyacak kadar mütevazı, oyuncuya fikir veren asıl golf ustası, demek, Caddie!.. Mercedes-Benz CLS Shooting Brake, sürüşü de kendisi de en güzel "lüks valiz taşıyıcısı"… ”

Floransa, Rönesans'ı yaratan sanatçıların, "zeka"ların şehri… Ve ardındaki keyif cenneti Toscana vadileri… Mercedes CLS Shooting Brake için seçilmeş test sürüşleri rotası… 

Daimler'in tasarım patronu Gorden Wagener, CLS Shooting Brake'i "kullanışlılık ve sportifliğin zirve buluşması" olarak tarif ediyor. İlk CLS'in cesur ve farklı tasarımı, ikinci nesilde sanat eseri seviyesine ulaşmıştı… Herkes, "bir otomobil ancak bu kadar güzel olabilir" diye yorumlamıştı. Şimdi ise, bu direksiz 4 kapılı lüks Coupe, arkasında bir station wagon tavanının olabilecek en basık şekliyle, İngilizlerin ünlü büyük Shooting Brake formuna kavuşturuldu. E-Klasse'nin lüksleştirilmiş ve fazlasıyla estetik hale getirilmiş şekli olan CLS, bu Shooting Brake şekliyle ise E-Kombi'lerden çok daha uzak bir noktaya ilerletilmiş… İlk bakışta bile bir Station Wagon diyemeyeceğimiz, Coupe tavan çizgisinin arka tampona kadar çok uzun bir HatchBack gibi sonlandırılmasıyla görünümü tamamlanmış olan CLS Shooting Brake, sportif yaşamlarında ekstra bagaja ve yere ihtiyaç duyanlar için sanki Haute Couture "özel terzi" işi olmuş… Yani, volüm markaların Sports Wagon olarak isimlendirdikleri, kaba hatları silinmiş sportif alçak tavanlı station wagon trendi için en iyi örnek olarak gösterilmesi gereken, en güzel seçenek ortaya çıkarılmış. Şimdi bu trendte BMW 6 Serisi ve Audi A7'nin karşı "atak"ı bekleniyor… Fakat, 4 kapılı lüks Coupe'nin yaratıcısı Mercedes'i yakalamaları, özellikle de müşterileri ikna etmeleri, bu saatten sonra pek kolay değil!..

Lüks ve pahalı eski İngiliz Shooting Brake'lerin çok güçlü duruşlarının sırrı, aslında dev boyutlarda birer HatchBack olmalarıydı… Önden B direğine kadar iri Coupe ve Sedanlar ile "aynı" olan, fakat arkada sert bir kesimle HB formu göstermiş olan orijinal Shooting Brake'ler, isimlerinin geldiği "avcılar için" mantığında tüfek koymak için yeri olan değil, tüm geçmişte özellikle golf çantaları taşınmış otomobillerdi… Günümüzde ise, yüksek gelir seviyesindeki bu tip araçların sahipleri golf dışında, model uçak gibi iri malzemesi olan pahalı hobilere de sahipler… Ya da teknelerine, özel uçaklarına "birşey"ler taşımak isterler… Yolculuklara, lüks Louis Vuitton'un 12 parçalı valiz setini götürürler… İşte, bu fazlalıklar, Coupe formundaki CLS'in iri bagajını bile yetersiz yapabilir… En azından C-Klasse ile E-Klasse Kombi arasında yani Orta Sınıf bir station wagon kadar bir hacim sunan CLS Shooting Brake, gerekirse yatırılabilen arka koltuklarıyla, 590 litrelik kapasitesini 1550 litreye kadar büyüterek çok daha iri eşyaları bile kabul edebiliyor. Bu arada bu bagajın zeminin ultra lüks teknelerde kullanılan kiraz ağacından özel bir ahşap ile de kaplanabileceğini belirtelim… Bu zeminin altında ise, yine derin bir boşluk var ki, buraya CLS Shooting Brake sahibi "gizli" eşyalarını koyabilir!.. Sonuçta gerçek bir station wagon gibi alana sahip olmasıyla, Mercedes ve Alman otomobili tutkunlarının bu otomobili fazlasıyla beğeneceğinden eminiz, çünkü bütününde "kullanışlı"lık olan bir otomobil…


Otomobil tarihindeki 5 kapılı ilk "Coupe" olarak da açıklayabileceğimiz CLS Shooting Brake'in tavanının sanki arka tampona kadar eğilip alçalması, bizce en güzel tasarım özelliği… Fakat, bu dizaynı en güzel tamamlayan "görünmeyen" diğer bir özelliği ise, performans paketiyle 557 beygirlik süper gücünün ve 800 Nm'lik süper torkunun benzersiz keyfini yaşatan 63 AMG motoru… 5.5 litrelik Bi-Turbo V8 motorunun, normal 525 HP'lik "normal" şeklinde bile arkadan itişe verdiği "deprem gücü", bu ilginç tasarıma bambaşka bir lezzet katıyor…

Lüks başlığında da Mercedes'ten beklenenin ötesini gösteren CLS Shooting Brake, Gorden Wagoner tarafından "otomobil sanatı"nın zirvesi olarak gösteriliyor. Kabin içindeki deri, mat ahşap ya da piyano siyahı kaplamalar ve tüm bunların bir arada olduğu ilk görüşte aşık olacağınız konsol tasarımı ile CLS Shooting Brake, kalite standartlarında yepyeni bir seviye ile bizleri tanıştırıyor… Kabin içinde dış dünyayla ilginizin kalmaması, belki sadece yolun ilersine baktığınız, sadece keyfini çıkardığınız, nadir otomobillerden biri… Bir spor otomobil gibi "sürebildiğiniz", bir Coupe kadar şık, bir station wagon kadar fonksiyonel olan, Mercedes'in üst seviye lüksünü yaşadığınız yollardaki en modern araçlardan biri, Mercedes CLS Shooting Brake!.. Sürücü koltuğunda lüksü, arka koltukta ise konforu hissettiğiniz, kabin içine sadece sportif motor hırıltılarının girebildiği, Sport modunda kullanırken bile içindekileri yıpratmayan tatlı sert yaylanması olan, 63 AMG'de çıldıran fakat 250 CDI'da bile coşturan performansa sahip, eleştirilebilecek hiçbir noktası olmayan bir otomobilden bahsediyoruz… Dev motorlu AMG'de bile rölantide, motorun çalıştığını duymuyor, fark etmiyorsunuz… Dizel seçeneklerde de, aynı şekilde… Fakat, önünüzde Toskana şarap bağları arasında kıvrılan bomboş yolları görünce gaz pedalına yüklenmeye başladığınızda, senfoni başlıyor… 204 ve 265 beygirlik dizeller, sportif homurtularla size "haydi daha çevik gidelim" derken, 306, 408 ve 525 beygirlik benzinliler ise "haydi oyun zamanı" diye içinizdeki gizli yarış pilotunu uyandırıyor!.. Tüm motorların maksimum torkları da, öyle bir kesintisiz sürüş yaşatıyor ki, ne kullanımdan yoruluyor ne de "yol bitsin araçtan inelim" aklınıza bile gelmiyor…

Otomobil kavramının en üst noktasında durduğunu söyleyebileceğimiz CLS Shooting Brake, gelecekte belki tüm keyfini "topless" bir versiyonda da yaşatacak… 4 kapılı bir üstsüz… Ocean Drive konseptinde olduğu gibi… Fakat, Gorden Wagener, "Üstü açık bir otomobilde stabilite elde edemezsiniz!.. Yepyeni otomobil segmentleri yaratabilirsiniz, fakat fizik kurallarını değiştiremezsiniz!.." diyor… Ve 5 metreden sadece 44 mm kısa olan Shooting Brake'in CLS sedana bile göre daha dayanıklı, bu eğik tavan yapısıyla torsiyonel rijiditesinin en üst seviyede olduğunu söylüyor… 

Shooting Brake modelinde diğer sedan CLS'te sunulan bir düzineyi aşkın sürücü destek sisteminin, trafik kazalarını önlemeye ve kazanın şiddetini azaltmaya yardımcı olacağını bilmek de, ayrı bir güven veriyor. Aktif Ölü Nokta Yardımcısı ve Aktif Şerit Takip Yardımcısı, Distronic Plus, BAS Plus ve Pre-Safe bunlardan sadece bir kaçı… Sadece istemsiz şerit değişikliğini veya ölü noktadaki araçları algılamakla kalmayıp, aynı zamanda sürücünün görsel ve işitsel tehlike uyarılarını görmezden gelmesi halinde hafif fren müdahalesi ile hareket yönünü de düzeltebilen bu sistemler, bizleri biraz tembelleştirse de, gereklilikleri tartışılmaz!..

Şimdi sayacağımız tüm motorlarında standart 7 ileri oranlı otomatik şanzıman ve ECO start/stop fonksiyonu bulunuyor… 204 HP'lik sıralı 4 silindirli motor ile donatılan CLS 250 CDI BlueEfficiency, 7.8 saniyede 100 km/h hıza çıkıyor. Yakıt tüketiminde ise, her 100 km için 5.3 lt'lik değeri, böyle lüks bir otomobil için ber ekonomi rekoru!.. Performansı arttırılarak hem sportif hem de konforlu bir sürüş deneyimi yaşatan 265 beygir gücündeki V6 motor ile donatılmış CLS 350 CDI BlueEfficiency, yalnızca 6.6 saniyede 100 km/h hıza erişiyor ve her 100 km’de 6 lt yakıt harcıyor.  306 HP'lik diğer V6'lı CLS 350 BlueEfficiency ise 6.7 saniyede 100 km/h hıza tırmanıyor. 3498 cc’lik sia hacmine sahip bu model, elektronik olarak sınırlanmış 250 km/h hıza ulaşabilirken, yakıt tüketimi ise 7.3 lt/100km’ye kadar iniyor.

V8 motorlu CLS 500 BlueEfficiency de, 4663 cc’lik motor hacminde tam 408 beygir saklıyor. 600 Nm'lik maksimum torkunun yardımıyla olsa gerek yakıt tüketimi de 9.2 lt/100 km gibi şaşırtıcı bir minumum değer sunuyor… CLS 63 AMG Shooting Brake de, en dinamik seçenek olarak normal şeklinde 700 Nm tork ve AMG SpeedShift MCT 7 spor şanzımanla "dilimleyebildiğiniz" 525 beygir gücünde…  Performans paketi ile sipariş edildiğinde ise 557 HP ve 800 Nm’lik "Nirvana"ya ulaşan, CLS 63 AMG görünüm olarak da farklı dış ve iç tasarım detaylarıyla tam sportif bir siluet sergiliyor.

Yüksek performanslı dinamik LED farlarını standart olarak sunan dünyanın ilk "station wagon" otomobili olarak da hatırlayacağımız CLS Shooting Brake, LED teknolojisi ile kombine olarak “Akıllı Aydınlatma Sistemi” de sunuyor. Toplamda 71 LED lambaya sahip farlar, CLS Shooting Brake’in heyecan verici, benzersiz görünümünü tamamlıyor.  Diğer bir yüksek teknoloji özelliği de, Mercedes-Benz mühendislerinin CLS Shooting Brake’de verimliliği arttırmak adına kullanmış oldukları “sportif ayarlara ve diğer serilerden bilinen direct-steer teknolojisine sahip elektro-mekanik destekli” direksiyon sistemi… Bu sistem yakıt ekonomisine ek olarak, yol tutuşunda ve çeviklikte de önemli gelişme sağlıyor… Ayrıca “Aktif Park Yardımcısı”nı da barındıran bu sistem sayesinde CLS Shooting Brake sadece park alanlarını belirlemekle kalmayıp, tembel sürücülere yardım edip, otomatik olarak park da edebiliyor. 

Son olarak; 140 şarap şişesinin sığabileceği bagaja sahip CLS'te koltuklar yatırılarak 560 şişeye kadar yer açılabilmesi, ya da Callaway Big Bertha golf setinin bile taşınabilmesi, CLS Shooting Brake'in tüm yüksek "Mercedes nitelikleri"nin üstüne çıkabilmesini sağlıyor!.. Bundan sonra da, CLS için artık bir model değil, bir model ailesi olarak CLS-Klasse model grubu ismini kullanmayı da unutmayacağız!.

CLS Shooting Brake, 2012 Ekim ayında Car dergisinde yayınlanmıştır.

Etiketler: Mercedes-Benz Mercedes CLS Shooting Brake lux luxury station wagon brake avant tourer GranTurismo

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..