FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Aslan Homurdandı

10 Temmuz 2013 02:13
Aslan Homurdandı
Tweet It! Facebook

“Peugeot, RCZ çılgınlığını kaba"R"tıyor! Sports Coupe stilinde, seri üretimdeki en güçlü modelini ortaya çıkarıyor!.. RCZ R, tam 270 beygir gücünde!..”

Temmuz ayının ikinci haftasonunda tüm otomobil tutkunlarının dikkati, Goodwood Hız Festivali'ne yönelir... Sadece klasik yarış otomobilleri değil, en yeni en modern hız makineleri de bu kısa parkurda boy gösterir... Konseptler, prototipler ve hatta yollara yeni çıkan hızlı otomobillerin arenasıdır, Goodwood Festival of Speed!...
Peugeot'nun seri üretime soktuğu en güçlü modeli olacak olan RCZ R da, bu haftasonu Goodwood'ta ilk kez meraklıların karşısına çıkacaktı... Fakat, fotoğrafları, Goodwood'tan önce tüm dünyaya yayıldı...

Geçen yıl Paris Mondial de l'Automobile fuarında konseptiyle karşılaştığımız RCZ R, artık seri üretime giriyor... 
Estetik olarak konseptiyle tıpa tıp aynı olan RCZ R, mat siyah ve bronz renk şemasını bile opsiyon olarak sunmaya devam ediyor. 
Ön panjur ve ve diğer ayrıntılardaki "R" logosu, arka lambaların siyah çerçevesi, arka spoiler'ın altındaki üçüncü fren ışığı ise, konseptle küçük farklılıklar oluşturuyor. 
Vücudu saran siyah deri ve kırmızı fitilli Alcantara koltuklar, direksiyon, ön konsol ve kapı içlerinin deri döşemesi, orta konsoldaki piyano siyahı, parlak manuel vites topuzu, R beçli ön koltuklar ve ön konsolun alt kısmı da, konseptten hatırlamadığımız ayrıntılar...

Konseptteki gibi 1.6 lt Turbo sıralı 4 silindirli motorun 270 HP olması ve 6 ileri manuel şanzımanının yanında sınırlı kaymalı Torsen diferansiyelin bu performansı dizginlemeye çalışması, özel geometrili suspansiyon set-up'ı ve jant içlerini dolduran iri fren diskleri, RCZ R'ın sportifliğini tamamlıyorlar!..

EP6CDTR L4 1.6 L THP (Euro6) olarak geçen bu iyileştirilmiş THP motoru, yeni özel termik akış optimizasyonu ve Twin Scroll Turbo sisteminin daha sportif çalışmasıyla geliştirilmiş. RCZ R'ın bu yeni performansı da ideal şekilde yüklenebilmesi için ise, mimarisinin eksiksiz olduğu iddia ediliyor.  9.2 :1'lik sıkıştırma oranını daha önce denemiş olan MAHLE Motorsport takımının tecrübesiyle RCZ R için mühendislik tamamlanmış.  270 beygir gücünün 6.000 1/min devirde ve maksimum tork olan 330 Nm'nin 1.900 ila 5.500 devirlerde ortaya çıkması da kesinleştirilmiş. Litre başına 168.75 beygir gücünün BVM6 şanzımanla kontrol edilmesi, tam sportif sürüşü de garantiliyor. Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel,  250 km/h maksimum hız ve 0-100 km/h akselerasyonun 5.9 saniyede gerçekleşmesinin yanında hareketsiz pozisyondan 1000 metre geçişinin 25.9 saniyede gerçekleşmesi de hevecan veren veriler... Bu arada minimum tüketimin 6.3 lt/100 km olması ve CO2emisyonun 145 g/km'de kalması da gülümsetiyor...

Etiketler: Peugeot RCZ R RCZ R Goodwood Speed french fransız sports coupe

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..