FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Audi Bombası

04 Eylül 2013 01:18
Audi Bombası
Tweet It! Facebook

“700 HP'lik bir hibrid Audi!.. 2016 yılında sınırlı adette üretime girecek olan Sport quattro konseptiyle Audi, Frankfurt fuarına eli boş gelmediğini kanıtlıyor!..”

Dört çekerli, Plug-In Hybrid, üstelik kesinlikle üretilecek!..

Sport quattro concep, 560 HP'lik RS7'den gelen bir V8-BiTurbo ve yaklaşık 150 HP performansında bir ElektroMotor ile hibrid yürür aksamını oluşturuyor... Şanzıman ve benzinli motor arasındaki bu elektrikli motor, tüm performansın klasik kardan mili üzerinden sadece arka tekerleklere de gidebilmesini de sağlayacak.
Toplamda 700 beygir gücünü dört tekerine gönderecek olan Sport, "köşeli ve geniş", "güçlü ve pahalı", 1984 yılındaki Sport quattro lansmanını hatırlatıyor!.. 29 yıl öncesinde Sport quattro, 195.000 Mark'lık fiyat etiketiyle en pahalı Alman seri üretim otomobil idi!.. Yani bugünün parasıyla 250.000 Euro!.. 2016 yılında 250 ila 500 adet üretilecek olan "yeni" Sport quattro için de yine Çeyrek Milyon Euro (Avrupa) fiyatı ön görmemiz gerekiyor!..

Audi'nin yeni Matrix LED far teknolojisi, büyük yan hava çıkışları olan ön tamponu, yarışçılardaki gibi ön alt spoiler, yepyeni jantlar ve yeni arka stop lambaları tasarımıyla modern Sport quattro, baştan aşağı mühendislerin kontrolünde hazırlanmış gibi duruyor. Yani tasarımcıların süslemelerine pek yer verilmemiş olan bu konsept, bir kaç yıl önce gösterilen quattro konseptine benzese de, aslında çok farklı, çok daha gerçekçi!..
4 kişilik kabin içindeki önemli iki özellik de, tümüyle dijital gösterge panelinin değişik modlara göre grafiğini değiştirmesi ve havalandırmaların içine entegre klima kontrol ünitesi...

Yeni Sport Quattro'nun ölçüleri de, 2010 yılındaki quattro konseptinden büyük!.. 4.602 mm uzunluk, 1.964 mm genişlik ve 1.386 mm yükseklik ile neredeyse yarım metre daha uzun olan yeni Sport quattro konsepti, 2.784 mm'lik dingil mesafesiyle 2.6 m dingil mesafeli eski konseptten de 184 mm'lik farka sahip. 

Audi Space Frame'nin 20. yılında yaşam kabini "ultra-high-strength" çelik paneller ve döküm aluminyum yapısal elemanlardan oluşturulmuş... Kapılar ve çamurluklar da aluminyumdan yapılmış Tavan, motor kaputu ve arka bagaj kapağı ise karbon fiber ile güçlendirilmiş polimerden üretilmiş.
Fakat, tüm bu "hafiflik"ine rağmen, bataryalarıyla 1.850 kg boş ağırlığa sahip olan Sport quattro konsepti, disk şekilli elektrik motorunun TwinTurbo V8'le birleşmesiyle, tüm ağırlığını unuttaracak bir dinamizme sahip olacağını düşündürüyor. Arkasında taşıdığı sıvı soğutmalı Lithium-Ion bataryasının 14.1 kW kapasitesinden gelen çekiş enerjisi ve toplamda 800 Nm'lik maksimum tork da, modifiye edilmiş 8 ileri Tiptronic şanzıman üzerinden quattro sisteminin "besin kaynağı" olacak.
Tandem veya ayrı ayrı çalışabilen elektrik motoru ve V8 benzinli motor ile 0-100 km/h hızlanmasını 3.7 saniyede gerçekleştirebilecek olan Sport quattro, maksimum hız olarak 305 km/h iddiasına sahip. Bu arada minimum tüketimi 2.5 lt/100 km ve CO2 emisyonu 59 gr/km  olarak, aslında bir "yeşil canavar" olduğunu da vurgulayan modern zamanların Sport quattro'sunun ilk 50 km'yi sadece elektrikli olarak gidebileceğini de söyleyelim...

Audi yeni Sport quattro ile Mercedes-Benz SLS AMG Black Series'e kafa tutmak isterken, 800 Nm'lik maksimum torku ve en sert sürüş karakteriyle 80'lerin efsanesi Sport quattro'nun tüm heyecanını en modern formda yaşatmak istiyor!..

Etiketler: Audi Sport quattro concept konsept hybrid Plug-In electromotor ASF IAA Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..